Týden s hudbou (134)

kalendářCo přinese tento týden
Zahraničí
Premiéry inscenace Nižinskij – Boh tanca se uskuteční v pátek 27. a v sobotu 28. listopadu v nové budově Slovenského národního divadla v Bratislavě. Původní baletní inscenace na hudbu anglického skladatele, autora muzikálů a baletů, Carla Davise nabízí pohled na život a dílo ruského tanečníka a choreografa Vaslava Nijinského. Choreografie a režie jsou dílem Daniela de Andrade, který je i autorem libreta. Scénu a kostýmy navrhl Mark Bailey, pod hudebním nastudováním je podepsán dirigent Dušan Štefánek.


Praha
Festival Kultura v srdci Prahy, pořádaný Jednotou pro zvelebení hudby v Čechách (spolkem, který působí při Pražské konzervatoři), připravil na pondělí 23. listopadu Koncert k poctě Apollona. Zazní na něm v premiéře skladba pro sbor a akordeon mladého autora Tomáše Janošky a skladba Arnolda Schönberga Kol Nidrei pro dva akordeony, smyčcové kvarteto, sbor a recitátora v úpravě Tomáše Hály. Účinkovat bude Kvarteto Apollon, sbor PUNKT, akordeonisté Markéta Laštovičková a Ladislav Horák a židovský duchovní Peter Györi. Ve druhé části koncertu zazní hudba zcela odlišná, a to skladby argentinského mistra tanga Astora Piazzolly a Eduarda Douši.

Ve čtvrtek 26. listopadu se uskuteční v kostele sv. Šimona a Judy koncert souboru Musica Florea. Pod vedením Marka Štryncla zazní Kittlova Symfonie Es dur „Lovecká“ a Symfonie č. 1 c moll „Zlonické zvony“ Antonína Dvořáka.

Poslední koncert z cyklu Stylové večery komorního orchestru Harmonia Praha Kouzlo severské hudby se uskuteční ve čtvrtek 26. listopadu 2015 na Novoměstské radnici. Zazní skladby Sibelia, Griega, Svendsena, Martinů a Sindinga. Sólistou a průvodcem večera bude houslista Miroslav Vilímec.

Miroslav Vilímec (foto archiv)
Miroslav Vilímec (foto archiv)


Regiony
První premiéra baletního souboru Jihočeského divadla v Českých Budějovicích v této sezoně se odehraje v pátek 27. listopadu. Baletní večer Pas de trois vznikl ze spolupráce uměleckého šéfa baletu divadla Attily Egerháziho s dirigentem a skladatelem Mariem De Rose a houslovým virtuózem Pavlem Šporclem. Baletní inscenace představí dvě nové choreografie Attily Egerháziho, první s názvem Sounds and pictures, druhou Ztracené a znovu nalezené (Lost and found). Hudbu pro první část večera Sounds and pictures vytvořil skladatel a dirigent Mario De Rose. Choreografii bude živě doprovázet orchestr Jihočeského divadla pod vedením dirigenta Jana Bubáka. Hudba k choreografii Ztracené a znovu nalezené (Lost and found) je dílem houslového virtuóza Pavla Šporcla, který choreografii doprovodí svým živým vystoupením.


kalendář
Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

Japonská císařovna Mičiko, manželka císaře Akihita, se v pondělí na českém velvyslanectví v Tokiu zúčastnila festivalu Mladá Praha. Císařský pár se v Japonsku těší velkému respektu a oblibě. Tradičně žije v uzavření císařského paláce a jeho život určuje protokol, a návštěva velvyslanectví zahraniční země je zcela výjimečnou událostí, kterou je zakázáno fotografovat. Česká hudba je v Japonsku všeobecně známá a jména jako Bedřich Smetana či Antonín Dvořák jsou v obecném povědomí. Festival Mladá Praha, který se konal po čtyřiadvacáté, představuje mladé hudební talenty. Zazněly mimo jiné skladby Dvořáka, Josefa Myslivečka a Leoše Janáčka.

Pražský komorní balet odletěl ve čtvrtek 19. listopadu reprezentovat české taneční umění do polské Varšavy. Koncem týdne se soubor představil na čtvrtém ročníku mezinárodního festivalu současného tance Warsaw Dance Days, kde uvedl dvě choreografie ze svého kmenového repertoáru. 20. listopadu to byla choreografie Hany Polanské Turečkové Hádej kolik je hvězd, volně inspirovaná knihou Jacka Londona Tulák po hvězdách, a také nové dílo Hany Litterové Němý výkřik, které bylo poprvé inscenováno coby součást říjnové premiéry Metafory tance. Den poté se pro účastníky festivalu konal master class pod vedením baletní mistryně Libuše Ovsové.

Hádej kolik je hvězd - choreografie Hana Polanská Turečková - Pražský komorní balet (foto PKB)
Hádej kolik je hvězd – choreografie Hana Polanská Turečková – Pražský komorní balet (foto PKB)


Praha

V listopadu vydal Radioservis nové profilové album Arias českého basbarytonisty Adama Plachetky. CD představuje nejen výběr z jeho současného operního repertoáru, ale naznačuje také cesty, kterými se tento mladý pěvec bude s největší pravděpodobností při svém dalším uměleckém putování ubírat.

Ve středu a v repríze ještě o den později zaznělo v Pražské křižovatce po více než dvě stě padesáti letech v podání Collegia 1704 a Collegia Vocale 1704 pod vedením Václava Lukse oratorium Svatá Helena Johanna Adolfa Hasseho. V roli Svaté Heleny se představila mezzosopranistka Anna Alàs i Jové, v dalších sólových partech pak vystoupili sopranistka Olga Jelínková, altistky Julia Böhme a Kamila Mazalová a tenorista Ace Biščević.

Adolf Hasse: Santa Elena - Olga Jelínková, Anna Alàs i Jové, Collegium 1704 a Václav Luks - 19. 11. 2015 (foto © Collegium 1704 – Petra Hajská)
Adolf Hasse: Santa Elena – Olga Jelínková, Anna Alàs i Jové, Collegium 1704 a Václav Luks – 19. 11. 2015 (foto © Collegium 1704 – Petra Hajská)

Už v sobotu dopoledne a odpoledne začala na mnoha místech Noc divadel, do které se letos zapojilo sto třicet scén z šestatřiceti českých měst. Noc divadel je součástí sítě European Theatre Night, kterou v roce 2008 založili chorvatští divadelníci, k nimž se později připojili kolegové z Bulharska, Slovinska, Slovenska, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Belgie a Rakouska. Například na Slovensku si mohli zájemci vybírat z nabídky šedesáti divadel v osmnácti městech.

Český taneční soubor VerTeDance připravil na sobotu do holešovického studia Alta svou druhou letošní premiéru. Projekt se španělským názvem Ceviche odkazuje k latinskoamerickému pokrmu z ryb, kde se ingredience, chutě a vůně kombinují podle fantazie šéfkuchaře. Tím se tentokrát stal taneční světoběžník venezuelského původu, i tuzemskému publiku známý tanečník, choreograf a improvizátor David Zambrano.

Národní divadlo si koncertem připomnělo dvě stě sedmdesát let od úmrtí skladatele Jana Dismase Zelenky. Dirigent Zdeněk Klauda vybral kromě děl samotného skladatele také skladby z tvorby jeho současníka Johanna Sebastiana Bacha a v konfrontaci s dneškem Concerto grosso pro dechový kvintet a smyčce člena Orchestru Národního divadla Jaroslava Pelikána. Koncert Hommage à Jan Dismas Zelenka zazněl ve Stavovském divadle v neděli 22. listopadu. Jako instrumentální sólisté se představili fagotista Daniel Hucek, flétnista Jaroslav Pelikán, houslista a koncertní mistr Alexej Rosík, hobojista Vratislav Vlna a violoncellista a koncertní mistr Bledar Zajmi. Jedinou vokální sólistkou večera byla sopranistka Yukiko Šrejmová Kinjo. Na koncertě přednesla Bachovu kantátu Non sa che siadolore a Zelenkovu Salve Regina.

Internetový portál Opera Plus na tomto koncertě vyhlásil nejnovější držitele Výročních cen Opery Plus, a to za nejlepší operní výkony v uplynulé sezoně 2014/2015. Ceny získali Tereza Kavecká, která byla nominovaná za roli Adiny v Donizettiho Nápoji lásky Slezského divadla Opava a Ondřej Koplík, který získal nominaci jako Almaviva v olomoucké inscenaci Rossiniho Lazebníka sevillského. Janě Divišové a Renée Nachtigallové byla udělena mimořádná Výroční cena Opery Plus za obnovení Přírodního divadla v pražské Divoké Šárce každoročními operními produkcemi. O vítězích rozhodli sami čtenáři Opery Plus svým hlasováním na stránkách našeho portálu, a to na základě nominací oslovených hudebních publicistů. Za výkony, které byly k vidění na tuzemských scénách v sezoně 2014/2015 (a v případě našich zpěváků také na zahraničních scénách), bylo nominováno třináct žen a čtrnáct mužů (kompletní nominace najdete zde ). Připomeňme ještě, že Výroční ceny Opery Plus v kategorii opera v uplynulých letech získali Jana Šrejma Kačírková, Adam Plachetka, Dana Burešová a Aleš Briscein.


Regiony
.
Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě připravilo českou premiéru baletu německého autora Maria Schrödera Chaplin. Inscenace měla premiéru ve čtvrtek v Divadle Jiřího Myrona. Schröder se rozhodl ve svém autorském baletu z Chaplina udělat postavy dvě, člověka Chaplina představuje muž a Chaplina filmového Tuláka žena. Propojením ostravské inscenace baletu Chaplin i choreografa Maria Schrödera s domovskou scénou v Lipsku je také účast tanečnice Amelie Waller. Tato sólistka ztvárnila roli Tuláka také v původní lipské inscenaci. V české premiéře baletu Chaplin mohli diváci ve scéně a kostýmech Paula Zollera vidět Sergia Méndeze Romera, Barboru Šulcovou, Michaelu Vápeníkovou a baletní soubor Národního divadla moravskoslezského včetně hostů.

Chaplin - choreografie Mario Schröder - Národní divadlo moravskoslezské Ostrava (foto Martin Popelář)
Chaplin – choreografie Mario Schröder – Národní divadlo moravskoslezské Ostrava (foto Martin Popelář)

Specializovaná firma začala ve zrekonstruovaném piaristickém kostele v Litomyšli ladit opravené varhany z dvacátých let devatenáctého století. Sestavila je již před půl rokem, s laděním však musela čekat až na dokončení všech vnitřních instalací v chrámu. Přípravné ladění potrvá několik měsíců, s dokonalým doladěním však bude nutné počkat na příští rok, až budou vyšší teploty. Varhanáři musejí nejdříve vyvážit měchy na odpovídající tlak vzduchu. Potom je třeba postupně nastavit základní výšku každé píšťaly jejím případným zkrácením. Přitom je nutné počítat s momentální teplotou vzduchu a délku tomu podle tabulek přizpůsobit. Při teplotách nižších než deset stupňů se již nedá udělat ani přípravné ladění. Pro definitivní naladění pomocí jemného roztažení nebo zúžení konce píšťaly je nutné počkat na teploty nad 15 stupňů.

V Plzni se minulý týden konala v Novém divadle V. Mezinárodní baletní soutěž, která je současně XV. soutěžní přehlídkou tanečních umělců České republiky. Své umění změřilo na sedm desítek profesionálních tanečníků z České republiky, Slovenska, Maďarska, ale i z Rakouska, Polska či Jižní Koreje. Soutěž vyvrcholila v neděli slavnostním Gala večerem, kde se představili laureáti soutěže a jako hosté domácí tanečníci Jarmila Dycková a Richard Ševčík, kteří zatančili Adagio z baletu Arama Chačaturjana Spartakus.


kalendář
Výročí
Před půldruhým stoletím, 23. listopadu 1865 zemřel český skladatel, ale také hudební teoretik a pedagog Josef Leopold Zvonař (narozen 22. ledna 1824). Složil desítky písní, ale i mše, komorní skladby, sonáty a dvě opery; dodnes je známá píseň Vlastenské hory („Čechy krásné, Čechy mé…“). Řadu let vyučoval na varhanické škole a vyšší dívčí škole. Přispíval do časopisu Dalibor a spoluzakládal pěvecký sbor Hlahol. Většina jeho prací je dnes zapomenuta. Je však oceňován jako zakladatel české hudební pedagogiky, z níž později vyrostli další talentovaní hudebníci.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments