Opera PLUS
  • Recenze
  • Rozhovory
  • Zprávy
  • Chystá se
  • Tanec
  • Inzerce
  • Operní panorama
  • Soutěže
    • Výherci soutěží
  • Encyklopedie
  • O nás
  • Více
    • Album týdne
    • Čtenářský blog
    • Filmová Hudba
    • Klasika
    • Lifestyle
    • Osobnosti
    • Portréty
    • Postřehy
    • Publicistika
    • Seznamte se
    • Soudobá Hudba
    • Stará Hudba
    • Týden s Tancem
Čtení Norman Lebrecht: Album roku 2022
sdílejte:
Opera PLUSOpera PLUS
Font ResizerAa
Mobilní menu Opera PLus
  • Recenze
  • Rozhovory
  • Zprávy
  • Chystá se
  • Tanec
  • Inzerce
  • Operní panorama
  • Soutěže
  • Encyklopedie
  • O nás
    • Album týdne
    • Čtenářský blog
    • Filmová Hudba
    • Lifestyle
    • Osobnosti
    • Portréty
    • Publicistika
    • Seznamte se
    • Soudobá Hudba
    • Stará Hudba
    • Klasika
    • Postřehy
    • Týden s tancem
Napište nám
data-width="" data-height="" data-small-header="false" data-adapt-container-width="true" data-hide-cover="false" data-show-facepile="true">
Opera PLUS
Připojte se k největší komunitě klasické hudby Přihlásit se
Sledujte nás
© Opera PLUS 2025 - Všechna práva vyhrazena
Chystá seHudbaKlasikaPublicistikaSoudobá HudbaZe světa

Norman Lebrecht: Album roku 2022

Do konce roku zbývá ještě nějaký čas, ale vypadá to, že britský hudební publicista a kritik Norman Lebrech už má o letošním Albu roku jasno.

Norman Lebrecht
Publikováno 04/12/2022
sdílejte:
2 minut čtení
sdílejte:
Norman Lebrecht (zdroj Usedomer Musikfestival)
Norman Lebrecht (zdroj Usedomer Musikfestival)

Nikdo netušil, co můžeme od roku 2022 očekávat. V lednu jsme maskovaní nebo zamčení hleděli do křišťálového koule smrtelnosti. Album komorní hudby Harrisona Birtwistlea zaujala mé ucho s překvapením a potěšením – a krátce na to nás skladatel opustil.

Frederic Rzewski, který také zemřel relativně nedávno (26. června 2021), se dočkal nejlepšího provedení své skladby The People United Will Never Be Defeated!, jaké kdy zaznělo.

Ukrajinský skladatel Valentin Silvestrov utekl ze své vlasti a obohatil nás o novou nahrávku. Jeho život visel na vlásku.



Soupeřící nahrávky Sibeliových symfonií Finů Klause Mäkeläho a Santtu-Matiase Rouvaliho zostřily naše kritické vnímání, přičemž Rouvali si ve fascinujícím souboji udržel výhodu. Jeho nahrávka Třetí symfonie (Alfa Classics) bude těžko hledat soupeře.



Semjon Byčkov nahrává premiérový mahlerovský cyklus našeho desetiletí s Českou filharmonií – Pátá symfonie od vydavatelství Pentatone je naprosto výjimečná.



Nahrávka Mahlerovy symfonie Vzkříšení od Jakuba Hrůši a Bamberských symfoniků, v níž zaznívají motivy ze symfonie Vzkříšení Hanse Rotta, Mahlerova přítele ze studií, je jednoznačně kandidátem na Album roku.



Letošní 150. výročí narození Ralpha Vaughana Williamse zůstalo mimo anglicky mluvící země nepovšimnuto (recenze zde a zde).



Desáté výročí úmrtí Hanse Wernera Henzeho pak zůstalo bez povšimnutí v německy mluvících zemích.



V dubnu jsem ocenil provedení dvou violoncellových koncertů Pietera Wispelweye od Mieczyslawa Weinberga (vydavatelství Evil Penguin) jako „pravděpodobně nejlepší nahrávku Weinberga, kterou jsem kdy slyšel“



O několik týdnů později se objevil jeho blízký konkurent od Mirgy Grazinte-Tyly a City of Birmingham symphony orchestra (Deutsche Grammophon), spojení Třetí a Sedmé symfonie s enigmatickým Flétnovým koncertem.

Weinberg, žijící pod sovětskými represemi, přicházel se stále chytřejšími způsoby, jak vyjádřit své názory. Sedmá symfonie, vlastně koncert pro cembalo a smyčce, začíná tak váhavě (v sólové linii Kirilla Gersteina), že si lze představit, jak skladatel pokorně drží klobouk před komunistickými pohlaváry, kteří řídili jeho kariéru. Pod falešnou poklonou se skrývá odvaha a genialita. Tato deska je těsným vítězem. Přinesla mi více potěšení než kterákoliv jiná nahrávka vydaná tento rok.



TémataBamberger SymphonikerČeská filharmonieCity of Birmingham Symphony OrchestraFrederic RzewskiHans Werner HenzeHarrison BirtwistleJakub HrůšaKirill GersteinKlaus MäkeläMieczysław WeinbergMirga Gražinytė-TylaNorman LebrechtPieter WispelweyRalph Vaughan WilliamsSanttu-Matias RouvaliSemjon ByčkovSEZValentin Silvestrov
Sdílet článek
Facebook email zkopíruj odkaz vytisknout
sdílejte:
Předchozí článek Sophie Dervaux, Radek Baborák a PKS, 2. prosince 2022, Praha (zdroj Pražští komorní sólisté) Sophie Dervaux, Radek Baborák a PKS: Reklama na fagot
Další článek Západočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně - logo Západočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně vypisuje konkurz do skupiny viol
0 0 hlasy
Ohodnoťte článek
Odebírat
Přihlášení
Upozornit na
guest
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Opera PLUSOpera PLUS
Sledujte nás
© 2025 Opera PLUS
wpDiscuz
Vítejte zpět!

Přihlášení k účtu

Username or Email Address
Password

Zapomenuté heslo?

Not a member? Sign Up