Zemřela Dagmar Rosíková, jedna z někdejších hvězd Hudebního divadla v Karlíně
V pondělí zemřela jedna z dlouholetých předních sólistek předlistopadové éry Hudebního divadla v Karlíně, sopranistka Dagmar Rosíková. Bylo jí dvaadevadesát let.
Dagmar Rosíková (4. října 1925 – 8. ledna 2018) se narodila v Ostravě. Již jako dítě s rodiči chodila do divadla, věnovala se zpěvu, především však hrála na klavír, po vážném zranění ruky musela ale sen o dráze klavíristky opustit. Po válce začala souběžně studovat hudební vědu na filozofické fakultě Univerzity Karlovy a konzervatoř. Krátce před dokončením studia byla z fakulty vyloučena z politických důvodů a titul doktorky filozofie jí byl udělen až po roce 1989.
Po násilném ukončení studia se Dagmar Rosíková soukromě školila ve zpěvu, více se ale věnovala rodině – provdala se za zubního lékaře a v jeho ordinaci pracovala jako asistentka. Počátkem padesátých let uspěla v konkurzu do Pražské zpěvohry, kde ale působila jen krátce. Díky rodinným známostem získala stálé profesionální angažmá v Městském oblastním divadle v Kladně (1953–1955), kde se brzy stala hvězdou operetního repertoáru (Mam‘zelle Nitouche, Polská krev, Cikánský baron), zúčastnila se také četných zájezdových představení, kde zpívala i operní party (Dalibor).
Další náhoda přivedla Dagmar Rosíkovou do Hudebního divadla v Karlíně, kam nastoupila v roce 1955, a na tomto jevišti strávila bezmála padesát let. Po úspěšných začátcích v Kladně si musela začít budovat novou pozici, ale jako zdatné sopranistce se jí podařilo brzy proniknout mezi přední osobnosti karlínského souboru a odehrála desítky rolí v operetách a muzikálech (Hraběnka Marica, Země úsměvů, Hello, Dolly, Rose Marie). Často také koncertovala, zpívala v rozhlase, její hlas je zaznamenán i na několika gramofonových deskách. Již od počátku padesátých let se věnovala také interpretaci klasické chrámové hudby v kostelech, což jí ale především v době komunismu přinášelo problémy. Vystoupila rovněž v řadě zájezdových představení, často hostovala v divadle v Teplicích, díky výborné znalosti němčiny zpívala v Německu, ale i v jiných evropských zemích.
Dcera Dagmar Rosíkové, Miriam Němcová (*1961), je dirigentkou a pedagožkou Pražské konzervatoře.
Zdroj: csfd.cz
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]