Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Co přinese tento týden? Výběr aktualit klasické hudby, opery a tance od 15. do 21. ledna 2018 246

Praha
V úterý 16. ledna budou mít návštěvníci kostela sv. Šimona a Judy poslední možnost zhlédnout Umění improvizace několika předních českých umělců. V rámci komorních řad Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK se zde uskuteční derniéra pořadu Řehoř na skále, který bude řídit mistr varhanní improvizace Jaroslav Tůma. Na motivy románu Vyvolený od Thomase Manna bude společně s ním improvizovat Jan Rokyta na cimbál, Liselotte Rokyta na Panovy flétny, Stefan Baier na varhanní portativ, cembalo a klavichord a Alan Vitouš na bicí. A to vše obohatí ještě Adéla Srncová taneční improvizací. Základní linii performance tvoří pasáže z románu Vyvolený Thomase Manna o životě fiktivního papeže Řehoře, které namluvil na nahrávku Josef Somr.

Čtvrtý koncert sezony 2017/18 Mezinárodního festivalu komorní hudby EuroArt se ponese ve znamení kvartetní tvorby. Příznivci tohoto žánru si budou moci v úterý 16. ledna v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce vyslechnout díla Františka Xavera Richtera, Samuela Barbera, ale například také Jana Kučery, Davise Balakrishnana nebo Pata Methenyho v podání Epoque Quarteta. Z koncertu chystáme recenzi.

Epoque Quartet – Pražské jaro 2017 (zdroj © Pražské jaro / foto Zdeněk Chrapek)

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK připomene ve středu 17. a ve čtvrtek 18. ledna dílo Leonarda Bernsteina a oslaví tak sté výročí narození tohoto geniálního dirigenta, skladatele a klavíristy. Ve Smetanově síni Obecního domu zazní jeho velkolepá duchovní skladba Chichesterské žalmy s hebrejským textem, který zazpívá Pražský filharmonický sbor pod vedením Lukáše Vasilka. Dirigovat bude jeden z Bernsteinových významných žáků a také stálý spolupracovník orchestru FOK – dirigent, skladatel a vynikající synagogální zpěvák Elli Jaffe. Ve druhé polovině koncertu je zařazena Symfonie č. 2 „Chvalozpěv“ Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, která taktéž čerpá námět ze žalmů, a tvoří tak pomyslný „evropský protipól“ k Bernsteinovu dílu. Sóla zazpívají Jana Horáková Levicová, Jaroslav Březina a Ruth Ziesak. Reflexi koncertu si budete moci přečíst na našem portálu.

Prvním novým titulem Opery Národního divadla v tomto roce bude dílo Benjamina Brittena Billy Budd, které má premiéru ve čtvrtek 18. ledna na scéně „zlaté kapličky“. V Česku bude tento operní opus, v němž vystupují pouze mužské postavy a který patří k vrcholným hudebně-dramatickým dílům dvacátého století, uveden vůbec poprvé. V opeře o nevinnosti i potlačované sexualitě, která vznikla podle románu Hermana Melvilla, ztvární titulní roli americký barytonista Christopher Bolduc, jako Claggart se představí izraelský basbarytonista Gidon Saks. V roli Kapitána Vereho poprvé ve své kariéře vystoupí Štefan Margita. Orchestr a Sbor Státní opery bude řídit Christopher Ward a režie se ujal Daniel Špinar. Opera je nastudována v anglickém originále. Více jsme o připravované inscenaci informovali zde, z příprav premiéry chystáme videoreportáž a přineseme i recenzi.

Benjamin Britten: Billy Budd – foto ze zkoušky – ND 2018 (zdroj FB ND)

Orchestr PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou Emmanuela Villauma provede v sobotu 20. ledna ve Dvořákově síni celovečerní oratorium Josepha Haydna Stvoření. V titulní dvojroli Gabriela a Evy se představí Simona Houda-Šaturová, která zpívala Stvoření mimo jiné s Londýnskou filharmonií. Pravidelný host Metropolitní opery v New Yorku Paul Groves je pro roli Uriela hlasově jako stvořený. Není divu, že v této úloze debutoval rovnou s Mnichovskou filharmonií pod taktovkou Jamese Levinea. Exkluzivní trojlístek pěvců doplní basista Martin Snell. Rozsáhlý sborový part nastudoval Český filharmonický sbor Brno. Z koncertu přineseme recenzi.

 

Regiony
Po dva večery (ve čtvrtek 18. a v pátek 19. ledna) bude Filharmonie Brno v Besedním domě prezentovat svůj program s názvem Stará hudba 20. století. Přední česká harfenistka Kateřina Englichová a první flétnista Filharmonie Brno Petr Pomkla budou hlavními protagonisty večera, který nabídne díla Carla Philippa Emanuela Bacha na dva způsoby: Flétnový koncert a orchestrální transkripci (s koncertantní flétnou a harfou) jeho Fantasie-Sonáty pro housle a klavír z pera významného skladatele 20. století Hanse Wernera Henzeho. Vrcholem večera bude provedení Schnittkeho Requiem pro sóla, smíšený sbor a instrumentální soubor. Koncert, který zhodnotíme na našem portálu, bude řídit Stefan Veselka.

Stefan Veselka, Filharmonie Brno, Brno 10. 11. 2017 (zdroj FB / foto Jiří Jelínek)

První premiérou, kterou v rámci Českého roku 2018 uvede Jihočeské divadlo, bude v pátek 19. ledna Janáčkova Její pastorkyňa. Ta se na operní jeviště Jihočeského divadla, tentokrát na prkna Domu kultury Metropol, vrací přesně po čtvrtstoletí, zároveň uplyne sto let od jejího prvního uvedení ve Vídni, jež znamenalo začátek její světové slávy. Hudebního nastudování se ujme Mario De Rose, režie Tomáš Studený. Předpremiérový rozhovor s Tomášem Studeným jsme přinesli zde, představení zhodnotíme na našich stránkách.

Musica Florea do nového roku vstoupí koncertem z koncertantního díla Františka Ignáce Tůmy, který orchestr odehraje v pátek 19. ledna v nymburském evangelickém kostele a posléze v neděli 21. ledna v Praze v Českém muzeu hudby. Do programu svého koncertu Musica Florea zařadila kromě dosud badatelsky nezpracovaných děl Františka Ignáce Tůmy i nedávno znovuobjevené skladatele působící zejména v Praze, na Moravě a ve Vídni: Václava Mikuláše Gureckého nebo Georga Christopha Wagenseila.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat