Národní divadlo oslaví několik výročí, vznik republiky připomene i videomappingem

Národní divadlo letos oslaví nejen sté výročí vzniku Československa, ale i několik dalších kulatých výročí, která se týkají první české scény a historických událostí. Na letošek připadá stopadesáté výročí položení základního kamene Národního divadla, už v lednu se slavilo stotřicáté výročí zahájení provozu dnešní Státní opery a šedesáté výročí letos oslaví Laterna magika. Ke stému výročí založení republiky vznikne několik speciálních inscenací a přímo na výroční den 28. října se připravuje videomapping na historickou budovu Národního divadla s výjevy z událostí první české scény.

Národní divadlo Praha (zdroj narodni-divadlo.cz)

Jedním z témat projekcí na plášť budovy bude třeba požár Národního divadla. Diváci se budou moci na projekci dívat z mostu Legií a promítat se bude z Vltavy.

Ke stoletému výročí roku 1918 vzniká nová inscenace Smetanovy Libuše. V režii ředitele Národního divadla Jana Buriana otevře 14. září příští sezonu.

Už v březnu uvede Národní divadlo premiéru Janáčkovy opery Výlety páně Broučkovy, absurdní burlesku o chronických morálních neduzích českého člověka. V návaznosti na povídky Svatopluka Čecha o maloměšťákovi, bezskrupulózním prospěcháři, ochotném měnit názory podle potřeby, se námětu ujal Janáček a jeho satiricky vybroušená hudba zazněla na scéně Národního divadla právě před sto lety. Janáček sice o Broučkovi řekl, že chtěl, „aby zhnusil se nám takový člověk, abychom jej na potkání ničili, dusili – ale v prvé řadě v sobě (bravo!)“, ve čtenářích a divácích však jeho postava mnohdy vzbuzovala sympatie či soucit.

V říjnu oslaví sté výročí baletní soubor, premiérou večera s názvem Kylián zároveň vzdá hold slavnému českému rodákovi Jiřímu Kyliánovi. Činohra titulem Plukovník Švec v režii Jiřího Havelky připomene historii československých legií a postavu plukovníka Josefa Jiřího Švece. Účastník bitvy u Zborova a dalších, které již byly vedeny proti bolševikům, poté, co mu pod vlivem komunistické agitace vypověděli jeho podřízení poslušnost, spáchal 25. října 1918 sebevraždu.

Množství akcí připomene stopadesáté výročí položení základního kamene Národního divadla. Rekonstrukce této historické události se odehraje 12. května za účasti desítek aktérů v historických kostýmech na náměstí Václava Havla. Výstava tamtéž připomene, jaký význam pro národní povědomí tehdy událost měla. Divadlo připravuje komentované prohlídky, při nichž bude možné divadelním kukátkem a s audioprůvodcem zblízka pozorovat detaily fasád historické budovy nebo Stavovského divadla. Na výpravu k základním kamenům pak zájemce provede fiktivní rytíř Jaroslav ze Šternberka, který podle slavných Rukopisů zvítězil nad Tatary u Olomouce a je vyobrazen na jednom z obrazů v divadle.

Národní divadlo letos připomene i dvousté výročí objevení Rukopisu zelenohorského, který je spolu s Rukopisem královédvorským nejslavnějším podvrhem v české historii. V květnu uvede Národní divadlo premiéru inscenace Zbyhoň pojmenované podle dalšího fiktivního hrdiny české historie.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat