Turné palestinského orchestru od hlídky k hlídce
Doma se prý orchestr nesejde kvůli izraelským bezpečnostním opatřením. Je těžké dát dohromady hráče z Gazy, Západního břehu Jordánu, Jeruzaléma a uprchlíky z jiných zemí.
“Umíme hrát, ale máme potíže cestovat,” řekl Ibráhím, který potřeboval dva dny, aby se dostal na místo srazu v Oslu z Nábulusu na Západním břehu Jordánu přes Jordánsko dál do Evropy.
“Když jedeme do Bir Zajtu (na Západním břehu Jordánu) nebo do Ramalláhu, projíždíme přes hlídky. A když vezete hudební nástroj, ptají se ‘Co to je, proč to vezete?’ Vždycky, když přejíždíte na setkání z jednoho města do druhého, je to otrava,” sdělil Ibráhím.
Izrael tvrdí, že bezpečnostní opatření na Západním břehu Jordánu mají ochránit jeho občany před útoky sebevražedných atentátníků a střelců, jaké Izraelci zažili na konci 80. let a na začátku nového tisíciletí. Palestinské Pásmo Gazy je uzavřeno izraelskou blokádou, protože tamní vládní Hamás odmítá uznat Izrael a bojoval s ním v minulém desetiletí ve třech válkách.
Orchestr má na repertoáru tradiční klasickou a arabskou hudbu. Turné zahrnovalo koncerty v Norsku, Švédsku, Dánsku, Německu a Nizozemsku.
“Jsou to vždy nejlepší cesty mého života. Sblížíme se, je to nezapomenutelná zkušenost,” řekla violoncellistka Jude Kalaví, když v Jeruzalémě nastupovala do autobusu.
Stejně jako ostatní sklidila ovace ve stoje v závěru koncertu v amsterodamském sále Concertgebouw, což je domovské místo dirigenta orchestru Vincenta de Korta. S orchestrem začal spolupracovat v roce 2017 po koncertu v Jordánsku. “Myslím, že hudba hovoří sama za sebe. Poselství je krása, porozumění. A nejlepším jazykem k jeho předání je hudba, protože všichni ve světě ji milují,” řekl de Kort.
Hráči orchestru jsou ve věku mezi 14 a 27 lety. Pocházejí z Jeruzaléma, okupovaného Západního břehu Jordánu, ze samotného Izraele. Hrají s nimi také palestinští hudebníci z Jordánska, Sýrie a Libanonu. Jenom několik z nich nejsou Palestinci. Na rozdíl od předchozích příležitostí se nynějšího turné nezúčastnil nikdo z Pásma Gazy.
Nejmíň problémů měl s cestováním jednadvacetiletý Mustafá Saad, který je koncertním mistrem a prvním houslistou. V orchestru hrají i dva jeho bratři a sestra. Nikdo z bratrů nesloužil v izraelské armádě, i když pocházejí z tamní komunity arabských drúzú. Příslušníci této menšiny v armádě obvykle slouží. “Jak jednou začnete hrát s přáteli v Palestině, nikdy nedoufejte, že vás nechají vzít do ruky místo vašeho nástroje pušku,” řekl Saad.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]