Salcburský festival zakázal používání vějířů

Stý ročník Salzburger Festspiele se navzdory koronaviru koná. Festival provází řada standardních, kontroverzních i úsměvných opatření.
Salzburger Festspiele 2020, Elektra: Asmik Grigorian (Chrysothemis), Ausrine Stundyte (Elektra)
(zdroj SF / foto Bernd Uhlig)

Vedení Salcburského festivalu zakázalo používání vějířů v sále během koncertů a představení. „Mohly by se tím šířit aerosoly, které by dále rozšiřovala klimatizace, čemuž se chceme za každou cenu vyhnout“, řekl Lukas Crepaz, šéf obchodního oddělení festivalu, který je také zodpovědný za dodržování bezpečnostních předpisů. Upozornění je vyhlašováno před koncertem či představením v reproduktorech v anglickém a německém jazyce. Tento koncept prevence byl vyvinut již během zkoušek na představení, kterých se účastnilo více než tisíc účinkujících. Salzburger Festspiele jako jeden z mála kulturních festivalů po celém světě, nebyl kvůli pandemii zrušen.

Všichni účinkující se musí nechat pravidelně testovat, jsou obsazeny pouze dvě třetiny míst a všichni musí mít během představení roušky, což podléhá kontrole. Roušky jsou povinné během procházení sálem a usazování se. Během koncertu se roušky mohou sundat a při potlesku opět povinně nandat. Za shlukování lidí ve větších skupinách mimo koncertní sál nenese festival odpovědnost. Dle mluvčího Lukase Crepaze měl festival původně dohodu, že bude policie v přilehlých ulicích kontrolovat a rozprašovat větší skupiny lidí, což způsobilo mediální kontroverzi a od opatření se upustilo.

V rámci tohoto bezpečnostního konceptu bylo od začátku festivalu testováno již 2000 lidí – umělců a zaměstnanců festivalu. Pozitivní byla dosud pouze jedna osoba, a to výpomoc v administrativě, která byla včetně její rodiny poslána do karantény. Pro letošní rok bylo k prodeji uvolněno celkem 76.000 vstupenek, z čehož 10 % je stále k dispozici. Festival se konal také především kvůli letošnímu stoletému výročí a podle mluvčího Lukase Crepaze se nejedná o nějaký experiment, ale o “kontrolované riziko“. Salcburský festival se tak považuje za první vlaštovku nové zabezpečené formy festivalu v případě pro další epidemie.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments