Mladý varhaník Štefan Iľaš vystoupí v Košicích jako náhrada za festival

Ve varhanním recitálu Bach vs. Reger in D se představí mladý zástupce nastávající generace varhaníků Štefan Iľaš. Publikum Státní filharmonie Košice se může tento čtvrtek 24. září 2020 těšit na známou a dramatickou Tokátu a fugu d mol Johanna Sebastiana Bacha a také na výběr z rozsáhlého varhanního díla Maxe Regera. Bude to jakási vzpomínka na Ivana Sokola, s jehož jménem jsou krásné varhany v košickém Domě umění spojeny.
Štefan Iľaš (foto Jean M. Laffitau)

Zároveň jde také o symbolickou náhradu 50. ročníku Mezinárodního varhanního festivalu Ivana Sokola, který se kvůli epidemii tento rok neuskuteční. Jubilejní ročník festivalu tak proběhne až v roce 2021. Sólista Štefan Iľaš program svého čtvrtečního recitálu připravil speciálně pro návštěvníky Státní filharmonie Košice.

 „K varhanám jsem se dostal shodou náhod. Na klavír jsem se učil od šesti let a od jedenácti jsem pravidelně hrál na varhany ve vesnickém kostele. Postupně jsem objevil kouzlo nástroje, i díky koncertům a soutěžím po celém Slovensku. Když jsem se hlásil na konzervatoř a rozhodoval se mezi klavírem a varhanami, dal jsem přednost varhanám. Jsou zajímavější, neboť jsou v každém kostele či koncertním sále jiné. Tohle objevování nových zvukových barev a možností mě lákalo. A přiznávám, když je varhaníků méně než klavíristů, doufal jsem, že se mi podaří lépe se prosadit,“ prozrazuje s úsměvem Štefan Iľaš.

Štefan Iľaš (*1992) studuje koncertní hru na varhany a církevní hudbu na Hochschule für Musik Saar v německém Saarbrückenu. Pravidelně vystupuje na hudebních festivalech doma i v zahraničí a je aktivní jako hráč komorní hudby. Sám sebe nerad označuje jako varhaníka, protože se věnuje také klavíru a cembalu. Se Statní filharmonií Košice úzce spolupracuje na přípravě a organizaci Mezinárodního varhanního festivalu Ivana Sokola. Jedinečný varhanní koncert zazní 24. září v 19:00 v košickém Domě umění.

Statní filharmonie Košice se nadále dodržuje hygienická opatření nad rámec svých povinností, aby se návštěvníci cítili bezpečně. Prostory Domu umění se dezinfikují každou hodinu. Specialitou je použití certifikovaného difuzéru s dezinfekčním aroma olejem, který čistí vzduch i povrchy. Pokračuje se v šachovnicovém sezení, dezinfekci rukou, nošení roušek a dodržování bezpečných rozestupů. Koncerty trvají hodinu a jsou bez přestávky.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments