Novoroční koncert Vídeňských filharmoniků: 80letá tradice pokračuje navzdory koronaviru
Krátké ohlédnutí za historií koncertu
Dnes celosvětově oblíbené Novoroční koncerty Vídeňských filharmoniků se poprvé konaly ve vídeňském Musikvereinu v letech 1928 – 1933. Koncerty dirigoval Johann Strauss Nejmladší. Posléze tuto událost využili nacisté a 31. prosince 1939 byl koncert věnován vojákům wehrmachtu. Veškerý výtěžek z něj byl předán nacistické dobročinné organizaci Winterhilfstwerk. Novoroční koncerty za války dirigoval významný popularizátor hudby Johanna Strausse ml., která dodnes zůstává základním kamenem jejich programu, Clemens Krauss.
Po porážce Německa a obnovení nezávislého rakouského státu zůstala tato nová tradice zachována, Kraussovi ale bylo kvůli obvinění z nacistických sympatií zakázáno dirigovat. V roce 1947 se však ukázalo, že dirigent a jeho manželka po nástupu Hitlera k moci pomáhali k útěku židovských hudebníků. Krauss se tak na 1. ledna 1948 mohl opět vrátit do čela Vídeňských filharmoniků a novoroční koncerty dirigoval až do své smrti v roce 1954.
O problematických počátcích tradičních koncertů se po konci války příliš nemluvilo. V roce 2013 se ale tehdejší ředitel filharmonie Clemens Helsberg rozhodl pověřit tým historiků probádáním a zveřejním historie orchestru během národně-socialistického režimu a detailní informace o této temné kapitole jsou dnes veřejně dostupné i na oficiálních stránkách Vídeňských filharmoniků.
Po Kraussovi se novoročního dirigování ujali Willi Boskovsky (dirigoval 1955-1979), za jehož vedení se koncerty staly skutečným mezinárodním fenoménem, a Lorin Maazel (1980-1986). Od roku 1987 se ke koncertům připojila nová tradice: každoroční střídání dirigentů. Za 33 let jich s Filharmoniky vystoupilo celkem 15 – nejčastěji se do Vídně vrátili Zubin Mehta a Riccardo Muti, Mehta dirigoval pět, Muti dokonce šest Novoročních koncertů.
80letá tradice v čase koronaviru
Právě pod taktovkou italského dirigenta Riccarda Mutiho proběhne jeho šestý Novoroční koncert roku 2021. Muti v roce 2021 také oslaví své osmdesátiny a padesátileté výročí spolupráce s Vídeňskými filharmoniky, pro které poprvé dirigoval v roce 1971. K uctění těchto výročí byla pro letošní program vybrána dvě „italská“ díla skladatelů z rodiny Straussů – Margherita Polka Josefa Strausse (skladba je pojmenovaná po princezně Markétě Savojské, která své jméno propůjčila i nejslavnější italské pizze) a vůbec nejstarší skladba na programu, Venetianer Galopp Johanna Strausse st.
Přípravy na novoroční koncert pokračovaly i po vypuknutí koronavirové pandemie. Přestože do poslední chvíle nebylo jasné, v jaké formě se koncert uskuteční, zrušení 80leté tradice nepřipadalo v úvahu. Vzhledem ke zhoršení pandemické situace v Rakousku nakonec koncert ve Zlatém sále vídeňského Musikvereinu proběhne bez diváků. Jako každý rok ho ale budou živě vysílat televize z celého světa –jejich počet letos přesáhl devadesátku. S Novoročním koncertem Vídeňských filharmoniků tak mohou rok 2021 začít posluchači z Evropy, ale i ze zemí tak vzdálených jako je Papua Nová Guinea nebo Namibie. Nechybí samozřejmě ani Česká republika, kde přenos již tradičně odvysílá ČT2. Přenos začne dnes, 1. ledna 2021, v 11:15 hodin.
Přes prázdnotu Zlatého sálu chtějí organizátoři vytvořit zážitek co možná nejbližší tomu „normálnímu“. Na koncertě proto nebude chybět potlesk, nepůjde však o žádnou obyčejnou studiovou nahrávkou. Vídeňští filharmonici na svých stránkách umožnili příznivcům předem nahrát potlesk, který bude v Musikvereinu přehrán jako poděkování hudebníkům celého světa v této pohnuté době. O tuto službu byl takový zájem, že orchestr několikrát musel možnost nahrávání potlesku pozastavit.
Riccardo Muti na tiskové konferenci ke koncertu prohlásil, že chce jeho prostřednictvím do celého světa vyslat naději v lepší zítřky. „Právě nyní potřebujeme mít naději,“ zakončil dirigent svou zprávu příznivcům Vídeňských filharmoniků z celého světa.
Novoroční koncert Vídeňských filharmoniků 2021
1. ledna 2021, 11:15, Vídeň, Musikverein – Zlatý sál
ČT2, pátek 1. ledna 2021, 11:15
ČT art, pondělí 4. ledna 2021, 20:15
Dirigent – Riccardo Muti
Vídeňští filharmonici
Program:
Franz von Suppè: „Fatinitza-Marsch“
Johann Strauß mladší: „Schallwellen“ (Walzer, op. 148)
Johann Strauß mladší: „Niko-Polka“
Josef Strauß: „Ohne Sorgen“ (Polka schnell, op. 271)
Carl Zeller: „Grubenlichter“ (Walzer)
Karl Millöcker: „In Saus und Braus“ (Galopp)
Franz von Suppe: „Dichter und Bauer“ (Ouvertüre)
Karl Komzak: „Bad’ner Mad’ln“ (Walzer, op. 257)
Josef Strauß: „Margherita-Polka“
Johann Strauß starší: „Venetianer-Galopp“
Johann Strauß mladší: „Frühlingsstimmen“ (Walzer, op. 410)
Johann Strauß mladší: „Im Krapfenwaldl“ (Polka francaise, op. 336)
Johann Strauß mladší: „Neue Melodien-Quadrille“
Johann Strauß mladší: „Kaiser-Walzer“
Johann Strauß mladší: „Stürmisch in Lieb‘ und Tanz“ (Polka schnell, op. 393)
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]