Pavel Ždichynec slaví významné kulatiny
Tybalt, Jago, Rudovous, Spartakus, Hilarion, Faun, Petruška… Několik rolí, jimž nezaměnitelnou podobu vtiskl Pavel Ždichynec během svého působení v souboru baletu Národního divadla. K taneční kariéře ho předurčilo už rodinné zázemí, kde jeho matka Věra Ždichyncová vystupovala již od dětství v ostravském divadle a následně její kariéru v Praze v Národním divadle formoval Saša Machov. Významně se poté zapsala do české taneční pedagogiky, když spolu s Olgou Páskovou vydala učebnici Základy klasického tance. A na taneční rozvoj syna Pavla do jisté míry dohlížela a byla mu mentorkou téměř do jeho pětadvaceti let.
Pavel Ždichynec se narodil 5. září 1941 v Praze, kde jako malý navštěvoval Přípravku baletu Národního divadla a po ukončení osmé třídy nastoupila do tanečního oddělení Pražské konzervatoře, již absolvoval v roce 1961. V rámci povinné vojenské služby nastoupil do Armádního uměleckého souboru, kde rozšiřoval své jevištní zkušenosti a na počátku sezóny 1963/1964 nastoupil do souboru baletu pražského Národního divadla.
Sólistou byl jmenován roku 1967 a po celou jeho kariéru jej provázely výrazné, technicky i herecky obtížné role, v nichž exceloval s naprostou lehkostí a temperamentem. Legendární je i díky filmovému záznamu jeho Tybalt v inscenaci Romea a Julie choreografa Miroslava Kůry a režiséra Petra Weigla. Nelze opominout rovněž lstivého Jaga v Othellovi Jiřího Němečka, Hilarion v romantické Giselle, démonický Rudovous v několika inscenacích Labutího jezera, Macduff v Macbethovi Daniela Wiesnera, Don José i Escamillio ve Vášni Miroslava Kůry, titulní Spartakus, Faun či Petruška, ale rovněž Čert ve Stvoření světa i ve Z pohádky do pohádky nebo Mama Simona v Marné opatrnosti choreografky Alicie Alonso. Dovedl být na jevišti stejně zákeřný, podlý a vypočítavý jako groteskně k popukání či dojemný.
Balet Národního divadla Ždichynec opustil po nabité kariéře na počátku 90. let minulého století a nakrátko se stal vedoucím baletního souboru Laterny magiky (1990–1991). V té době byl již členem pedagogického sboru Taneční konzervatoře hl. m. Prahy, kde mohl předávat zkušenosti od svých učitelů, který mi byli mimo jiné Zora Šemberová, Laurette Hrdinová i Boris Bregvadze. Roku 1993 byl jmenován Zasloužilým umělcem, v roce 2015 mu byla udělena Cena Thálie za celoživotní mistrovství v oboru balet.
Ke kulatému jubileu přejeme Pavlu Ždichyncovi mnoho zdraví a spoustu životního elánu do dalších let!
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]