Orchestr Národního divadla zahrál ukrajinskou hymnu
Dnešní útok odsoudili světoví státníci i čeští politici, podporu Ukrajině vyjadřují umělci a nabídka pomoci případným uprchlíkům přichází od státu, neziskových organizací, podnikatelů či církví.
Kritici vpádu ruských vojsk na jiné území poukazují na paralely s rokem 1968, kdy Československo obsadily armády států tehdejší Varšavské smlouvy. V Česko dlouhodobě žije mnoho Ukrajinců a Ukrajinci jsou také nejpočetnější národnostní menšinou v zemi. K 30. červnu 2021 na území České republiky žilo již 183.250 občanů Ukrajiny, jako příslušník národnostní menšiny se označilo přes 50.000 občanů ČR.
Ukrajinskou hymnou je píseň Ukrajina ještě nezemřela s textem i hudbou z poloviny 19. století. V roce 1917 byla populární píseň oficiálně přijata jako hymna. V období přičlenění Ukrajiny do tehdejšího Sovětského svazu byla zakázána a vrátila se definitivně až několik let po rozpadu Sovětského svazu.
Ruská armáda dnes ráno zahájila letecký i pozemní útok na Ukrajinu. Poté, co ruský prezident Vladimir Putin v televizním vystoupení oznámil, že dal svolení ke speciální vojenské operaci na ukrajinském Donbasu, svědci z řady měst po celé Ukrajině začali hlásit silné výbuchy nebo zvuky znějící jako dělostřelecká palba, v zemi je vyhlášen válečný stav. Útok dnes odsoudili mimo jiné prezident Miloš Zeman, premiér Petr Fiala, česká diplomacie, šéfové obou parlamentních komor i politici opozičního hnutí ANO.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]