Album týdne Normana Lebrechta: Schulhoff, Popov – Smyčcové kvartety
Žádná hudba nedokáže jasněji vyjádřit politické napětí tak jako smyčcový kvartet. Tato dvě díla východoevropských skladatelů jsou v době, kdy každý den sledujeme hrůzu Ruské agrese na Ukrajině, velmi evokativní.
Ervín Schulhoff byl zarytým komunistou, který se po neúspěchu v Německu na počatku 20. let minulého století vrátil do své rodné Prahy. Tam pracoval jako rozhlasový klavírista a komponoval skladby s nádechem jazzu, taneční hudby a silné melancholie. Po nacistické okupaci byl deportován do koncentračního tábora, kde v roce 1942 zemřel.
Jeho Pět kusů pro smyčcové kvarteto z roku 1923 vyjadřuje únavu životem podobnou Ravelovu La Valse, spolu s neustálým nádechem erotického pokušení a provokace. Daly by se téměř označit za půvabné, nebýt nejasného pocitu hrozby, který je doprovází.
První symfonie Gavriila Popovova byla Stalinovým režimem zakázána hned po premiéře v roce 1935 – byla prý kvůli svému přehnanému pesimismu „protilidová“. Z Popova se stal alkoholik, ale přesto pokračoval v komponování symfonií a snažil se získat přízeň režimu skladbami s názvy jako Čest vlasti a Čest naší Straně. V roce 1946 za svou snahu získal Stalinovu cenu, ale brzy poté bylo jeho dílo opět zakázáno.
V naději že ho někdo bude hrát alespoň komorně, v roce 1951 přepracoval svou pátou symfonii do smyčcového kvartetu. Ubral na velikosti, ale rozhodně ne na melancholii. Výsledek zní jako jakási kombinace Kurta Weilla a Antona Weberna. Místy s trochou černého humoru cituje Beethovenovu Ódu na radost.
Tyto dvě rarity z okraje světa smyčcových kvartetů oprášili a úžasně zahráli umělci z Quartet Berlin-Tokyo,které tvořídvojice Japonců, Čech a Rus. Výsledná nahrávka je jako přehlídka Evropského utrpení, ale zároveň plná nápadů a špetky naděje.
Je to jiné, než jste zvyklí, ale zároveň přesně takové, jaké byste čekali.
Ukázka:
Popov · Schulhoff
E. Schulhoff: Pětk kusů pro smyčcové kvarteto
G. Popov: Smyčcový kvartet C dur, Op. 61
Quartet Berlin-Tokyo (Tsuyoshi Moriya – housle, Dimitri Pavlov – housle, Gregor Hrabar – viola, Ruiko Matsumoto – violoncello)
Label: QBT Collection
Datum vydání: 27. listopadu 2021
Hodnocení Normana Lebrechta: ****/*****
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]