Laterna magika znovu na Signal Festivalu: vrcholí 65. výročí
Instalaci pro Signal Festival připravuje režisérka Tereza Vejvodová spolu s Radimem Vizvárym. Chtějí posunout hranice umění spolu s technologiemi a ukázat, jak může být člověk v tvůrčím souladu s moderními divadelními prostředky. Pokusí se o to mimo divadelní scénu v prostoru budovy Muzea hlavního města Prahy na Florenci, které bude veřejnosti zpřístupněné po dobu Signal Festivalu naprosto výjimečně, protože zde až do roku 2024 probíhá rekonstrukce.
„V rámci jubilejního 65. výročí Laterny magiky jsme se rozhodli technologicky a myšlenkově zhodnotit její nejdůležitější milníky z hlediska historického vývoje až po současnost a vytvořit z nich něco neobvyklého. Budeme nadčasově a svěže pracovat s myšlenkami, přístupy a postupy Alfréda Radoka a Josefa Svobody,“ říká umělecký šéf Laterny magiky Radim Vizváry.
Festival nabídne unikátní zážitek, kdy návštěvníci budou moci procházet cyklickými prostory – bezčasím, minulostí, přítomností a budoucností. Ve středu tohoto prostoru, symbolizujícího přítomnost, se odehraje hlavní část instalace. Motivem instalace je koncept „citové paměti“, termín, který definoval v jednom ze svých textů zakládající člen Laterny magiky Alfréd Radok. V jeho slovech se citová paměť podobá procesu, kdy dva fotografické negativy zkušenosti reálné a umělé splynou do jednoho pozitivu, na základě kterého je možné rozumět kódům uměleckého vyjádření.
„Všichni v sobě nosíme různorodé obrazy našich procítěných životních zkušeností a právě díky nim je nám umožněno instinktivně vytvářet komunikaci pomocí kódů emocionálního charakteru. A to ať už v pozici diváka, nebo autora. Zároveň vlastníme jako lidé magickou schopnost stavět ze vzpomínek hypotetické projekce budoucnosti. Právě toto téma vysvětluje mou fascinaci nadčasovostí Radokovy myšlenky. Citová paměť má moc spojovat přítomnost (cit) s minulostí (paměť) a je pro Laternu zásadním principem, v jehož centru stojí a vždy stál člověk samotný, nikoliv technologie. Pokud se snažíme vizualizovat naši budoucnost i pokračování Laterny magiky, zapojujeme právě naši citovou paměť,“ dodává režisérka Tereza Vejvodová.
Instalace bude podpořena živým vystoupením performerů, světelnými efekty, video projekcemi a audionahrávkami. K vidění bude od 12. do 15. října 2023.
Signal Festival a Laterna magika navazují na úspěšnou loňskou spolupráci. Laterna magika je multimediální a multižánrové divadlo. Je jedním ze souborů pražského Národního divadla a působí v prostorách Nové scény ND. Svým unikátním přístupem k divadelní poetice si vytvořila světové renomé. Její základní princip, tedy interaktivní propojení filmové projekce s pohybem a hereckou akcí, postupně doplnily nové technologie, například digitální projekce nebo nová média včetně realtimových programovatelných softwarů. V inscenacích Laterny magiky se propojuje multižánrovost skrze pohyb, tanec, hlas, slovo, hudbu i výtvarné prvky, které jsou jejím jedinečným a neoddiskutovatelným podpisem. Od ledna 2021 je novým uměleckým šéfem Laterny magiky Radim Vizváry. Jeho vizí je multižánrové divadlo, které bude více experimentovat s novými technologiemi, naváže mezioborové spolupráce a vydá se i mezi další diváky cestou site specific projektů a intervencí ve veřejném prostoru.
Tereza Vejvodová je filmová režisérka, scenáristka a multimediální umělkyně. Vystudovala hranou režii na FAMU, v tvorbě ji ale zajímá spíše experiment s hranicemi filmového média, především jeho styčné plochy s výtvarnými a hudebními postupy. Věnuje se zejména nezávislé filmové tvorbě, ale i video instalacím pro divadlo a galerijní prostory. Je spolutvůrkyní inscenace Laterny magiky Krajina těla a autorkou stejnojmenného krátkého artového filmu.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]