Týden s tancem

Národní divadlo Brno uvede premiéru baletního večera Bdění, v Brně proběhne baletní festival. Premiéry chystá Holektiv, studenti HAMU, Tomáš Janypka nebo soubor DEKKADANCERS. Další novinky míří z divadla PONEC a Divadla BRAVO, ze světa pantomimy, z Centra choreografického rozvoje SE.S.TA, ze Studia ALTA. Nejen to v aktuálních zprávách. Čtěte zde:
Z choreografie na repertoáru Baletu NDB Mountain Call (archivní foto Ctibor Bachratý)

Národní divadlo Brno: premiéra tanečního večera Bdění 3. listopadu
„Ne o každé generaci choreografů se dá hovořit, že by na dlouhá desetiletí ovládla celosvětový vývoj baletního umění. Náš nový baletní večer přináší díla osobností, které ovlivnily baletní umění přelomu tisíciletí a dosud nás uchvacují svou nepřekonatelnou invencí vepsanou do jejich choreografií,“ slibuje Balet NdB. Novinka na baletním repertoáru se bude hrát v Janáčkově divadle.

Večer navazuje na oceňovaný titul 4 Elements, NdB postavilo vedle sebe díla světových veličin Jiřího Kyliána a Nacha Duata, které není třeba v Brně představovat. Tuto výjimečnou kombinaci tvůrců se se rozhodli zopakovat i v aktuálním premiérovém večeru a obohatit ji navíc o choreografa z východní Evropy, dlouholetého uměleckého šéfa Kyjevského moderního baletu, Radu Poklitaru. Ten pro brněnský soubor vytvořil novou choreografii Waves, baletní úvahu o povaze lidského štěstí, o tajném kouzlu absolutně uzavřeného vnitřního světa člověka, o hranici v osamělé bytosti, za níž začíná skutečný život.

„Nesmírně rád vyprávím příběhy ze života obyčejných, nevýrazných lidí. A také miluji hudbu Johanna Sebastiana Bacha, stejně jako ukrajinský folklor. Proto balet Waves všechny tyto věci spojuje,“ říká Poklitaru. Lidové písně, které v představení zazní, nazpívala Nina Matvijenková, jež zemřela necelý měsíc před premiérou. „Věnuji tedy balet Waves nelehkému ženskému osudu i památce této fenomenální umělkyně,“ dodává choreograf.

Jiří Kylián v choreografii Sleepless nastoluje otázku souvislosti pohybu a pohnutí duše. Jsme si jistí, že se chceme opravdu k něčemu přiblížit a zároveň se tím od něčeho vzdálit? Tato otázka má nevyhnutelně velký vliv na naši existenci, naše záměry a naše procházení životem. „Sleepless Jiřího Kyliána je věnováno bezesným nocím tvůrců, ale i vzniku uměleckého díla a práci na něm s otázkou, nakolik jsme pohlceni tvorbou v rámci vědomí i podvědomí, bdění i spánku. Zároveň svou pozoruhodnou souhrou scénografie a choreografie otevírá další možnosti hledání nových dimenzí, nejen pohybových,“ říká dramaturg Baletu NdB Karel Littera.

Třetí částí večera je choreografie Nacha Duata White Darkness. V ní Duato reflektuje téma drogové závislosti, situaci, kterou sám prožil z bezprostřední blízkosti v podobě předčasné smrti své sestry, které dílo věnoval. „Hluboce mě zasáhlo, jak je smutné, když mladí lidé dovolují drogám, aby jim zničily život a nechaly je sklouznout do temného světa. Do světa tak temného, že z něj již není úniku,“ říká.


Tančit Havla (foto Knihovna V. H.)
Tančit Havla (foto Knihovna V. H.)

Pantomima podle Václava Havla a studentů HAMU: 2. listopadu
Málo se ví o tom, že Václav Havel je autorem námětu pantomimy. Němá absurdní groteska, kterou napsal ve vězení na jaře 1989, v sobě nese autentické prožitky a současně s nadsázkou sleduje koloběh naděje a zoufalství v jednání nevinného vězně. Po mnoha letech po Havlově libretu Perpetuum mobile aneb 7 dní pana A sáhli mladí mimové z HAMU a přemýšleli nad ním v současných souvislostech. Téma vyrovnávání se se ztrátou svobody vnímali především jako téma vnitřního vězení. „V první části večera nabídneme samotné divadelní představení, po něm krátký dokumentární film Normální člověk a nic z něj nevypadne, v kterém se studenti i jejich pedagogové zamýšlejí nad tím, čím je dílo Václava Havla inspirovalo, jak a kde k němu hledali klíč a kam je práce na něm posunula,“ říkají autoři.

Večer pod názvem Tančit Havla se koná v Knihovně Václava Havla (Ostrovní 13, Praha 110 00) 2. listopadu od 19:00 hodin. Účinkují Frank Jícha, Mates Petrák, Katarína Hudačková a Anna Šefrnová, námět, scénář, režie filmu: Adam Halaš a Jakub Wagner. Večerem provázejí docent Adam Halaš (HAMU) a editorka Anna Freimanová (Knihovna Václava Havla).


Holektiv uvádí premiéru na Jatkách78
V energií nabitém prostoru Jatek78 uvede Holektiv svou druhou letošní premiéru 1. a 2. listopadu, tedy již zítra a pozítří. Radiant, v překladu zářící / zářivý, je inspirovaný kauzou polských skleníků na pěstování zeleniny, jejichž záře rušila obyvatele měst i desítky kilometrů daleko. Problém, který může znít zprvu banálně, je v dlouhodobějším měřítku extrémně škodlivý nejen pro lidi, ale také pro přírodu.

Světelné znečištění je aktuálně velmi diskutovaným celosvětovým problémem, který spojuje lidi napříč všemi spektry- ekology, astronomy, politiky, aktivisty i lidi, které téma jako takové nezajímá, ale negativní dopady světelného smogu pociťují dnes a denně. „Světlo je pro nás takový zástupce obecného problému, který je nám, lidem, vlastní – nadužívání a určitá chamtivost. Konkrétně tato kauza je ukázkovým příkladem lidského chtíče, pohodlí a v neposlední řadě výnosného byznysu,“ uvádí autorky představení Andrea Vykysalá a Karolína Křížková. Vzápětí dodávají: „Naším cílem ale není poučovat. Chceme otevřít téma jako takové a prostřednictvím divadelního zážitku plného tance, akrobacie i mluveného slova nabídnout divákům zážitek, u kterého možná potečou i slzy otázkou bude, jestli smíchu nebo smutku.“

Radiant je divadelní inscenací postavenou na propojení tance s technikou párové akrobacie a autorského textu, který vytvořila talentovaná Antonie Rašilovová. Ke spolupráci autorky přizvaly hudební uskupení Himalayan Dalai Lama, v němž působí i Terezie Kovalová, která se aktivně podílela na předchozím projektu Vrány. Kostýmy vytvořila opět Michaela Čapková, jednoduchou, ale efektní scénografii Pavla Kamanová. V projektu účinkují tanečnice Aneta Bočková a Šárka Říhová, akrobaté Sára Stoulilová a Vítězslav Ramba a herečka Antonie Rašilovová. Součástí listopadové premiéry i reprízy bude krátká přednáška a případná diskuze s diváky známého světelného experta Hynka Medřického.


Festival Balet Brno (foto archiv pořadatelů)
Festival Dance Brno, Balet SND Bratislava: Murmuration (Viola Mariner a Andrej Szabo, foto Juraj Žlinčar/archiv pořadatelů)

Začne festival Dance Brno, který přiblíží tvorbu baletních souborů
Dance Brno
je taneční festival zaměřený na prezentaci a tvorbu profesionálních baletních souborů primárně z českých divadelních domů. Uskuteční se průběžně ve dnech 5.–12. listopadu. Projekt představuje formou přehlídky na jednom místě během jednoho týdne uměleckou a interpretační úroveň české profesionální baletní scény a v tomto ročníku i hostů. „Festival jsme vzhledem k 30. výročí rozdělení Československa v roce 1993 pojali jako jedinečnou přehlídku nejvýznamnějších baletních souborů České i Slovenské republiky a srovnání jejich vývoje za posledních třicet let. Baletní soubory z Plzně, Olomouce, Prahy, Brna, Bratislavy nebo Košic můžete vidět v jednom týdnu v Janáčkově a Mahenově divadle,“ dodávají organizátoři.

Program

4. 11. 19:00
Balet NDB 2: Uroboros / Na krásném modrém… / Vodník
Divadlo Reduta

5. 11. 2023 19:00
Balet Národního divadla v Praze: Beyond Vibrations
Janáčkovo divadlo

7. 11. 2023 19:00
Balet SND Bratislava: Two / Murmuration / Entropy
Janáčkovo divadlo

8. 11. 2023 19:00
Balet ND Košice: Extáze / Obrazy o ní
Mahenovo divadlo

09. 11. 2023 19:00
Balet Národního divadla Brno: Bolero
Janáčkovo divadlo

10. 11. 2023 19:00
Balet Moravského divadla Olomouc: Bolero & Carmen
Mahenovo divadlo

12. 11. 2023 19:00
Balet Divadla J. K. Tyla v Plzni: Ferdinand a Filipína
Mahenovo divadlo

Festival Balet Brno (foto archiv pořadatelů)
Festival Dance Brno, Balet ND Košice: Extáze / Obrazy o ní (foto archiv pořadatelů)

V rámci festivalu se také v Divadle reduta sejdou všichni umělečtí šéfové baletních těles, která na festivalu hostují. Národní divadlo Brno společně s mezinárodní organizací OPERA EUROPE organizují akci nazvanou Opera Europa’s Dance forum & Positioning Ballet. Jedná se o přelomové setkání předních osobností evropských divadel, především uměleckých šéfů baletních souborů. Toto setkání padesáti osobností nabídne příležitost k hluboké diskusi o výzvách, problémech, výhodách a budoucích možnostech spolupráce. Je to příležitost sdílet osvědčené postupy, učit se jeden od druhého a hledat nové cesty vpřed ve strukturách, které někdy brání samostatnosti, profilu a financování baletních souborů. Debaty budou probíhat v Mozartově sále v divadle Reduta od 3. do 5. listopadu, umělečtí šéfové si nenechají ujít premiéru baletu Bdění, program juniorského baletu NdB 2 a také zahájení festivalu Dance Brno 2023.


Alice Chauchat (archiv SE.S.TA)
Alice Chauchat (archiv SE.S.TA)

Tanec v galerii v neděli ve Veletržním paláci – pod taktovkou Centra choreografického rozvoje SE.S.TA
Umělecká výstava jako choreografie vztahů? V jakém smyslu je výstava choreografií? Může tanec rozkrýt vztahy, které dělají z výstavy, čím je? Takové otázky si klade mezinárodně uznávaná choreografka Alice Chauchat (FR/DE) v uměleckém projektu Museography Choreography v souvislosti s výstavou Národní galerie Praha 1939–⁠2021: Konec černobílé doby.

Ukázky work in progress:
5. 11. v 16:00 ve Veletržním paláci
12. 11. v 16:00 ve Veletržním paláci

V projektu Museography Choreography zkoumá Alice Chauchat „choreografii vztahů“, jak jsou inscenovány v nedávno otevřené expozici ze sbírek současného umění Národní galerie Praha. V první rešeršní fázi Chauchat a Hana Polanská s performerkami Nhung Dang (CZ) a Ran Jiao (CN/CZ) hledají vnitřní dynamiku výstavní instalace a její možné odrazy v choreografických strukturách. V druhé fázi za rok pak tým představí výsledky procesu ve formě taneční performance.

Tanec v galerii je transdisciplinární projekt, který odhaluje mnohovrstevnaté souvislosti mezi pohybovým a vizuálním uměním v site specific kontextu muzea umění. Projekt produkuje každoročně už od roku 2012 Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA ve spolupráci s Národní galerií Praha a dalšími galeriemi a muzei. Současná edice se odlišuje od předchozích ročníků v tom, že přizývá k tvůrčímu procesu kurátory. K tomu Chauchat říká: „Navazuji na komplexní práci kurátorů výstavy –⁠ výběr a prostorové uspořádání –⁠ a otevírám složitou síť vztahů, které výstava odhaluje.“

Více brzy v samostatné zprávě!


Tomáš Janypka, Lonesome Cowboy (foto Adam Mráček)
Tomáš Janypka, Lonesome Cowboy (foto Adam Mráček)

V neděli uvede premiérovou performance Tomáš Janypka
Tvůrce, choreograf a performer Tomáš Janypka se spojil s dánskou choreografkou Helle Bach, aby společně prozkoumali současné pojetí maskulinity. Prostřednictvím archetypálních hrdinů, hluboko zakořeněných v našem myšlení, jednání i mezilidských vztazích, se snaží nalézt její postavení v dnešním světě. Jak naše společnost a kultura o maskulinitě přemýšlí a jak to formuje nejen mužskou, ale i ženskou identitu? Projekt nese název Lonesome COWBOY a bude poprvé předveden 5. listopadu od 19:30 výjimečně nikoliv v Ponci, ale v prostoru CIRQUEON LAB.

,,…osobně mám pocit, že probíhá nenávratná společenská změna. Že se nacházíme v historickém okamžiku, kdy se nastavují nové společenské dohody. Asi i proto cítím, že osobně potřebuji jít víc do hloubky, lépe pochopit minulé i současné podoby maskulinity,“ dodává autor, v jehož tvorbě hrají důležitou roli intimní události, vnímání těla a jeho hranic, stejně jako tíha věcí v rovině fyzické i duchovní. Co všechno by mohl a měl pojmout ideální kovboj v dnešní době? Může ve svém okolí najít pochopení a sounáležitost nebo je odsouzen k osamělosti? Možná Vám, nejen na tyto otázky, nový site-specific projekt Lonesome COWBOY odpoví.


The Loser(s) (foto Pavel Hejný)
The Loser(s) (foto Pavel Hejný)

Novinky Losers Cirque Company
Do Divadla BRAVO! se v nové podobě vrátili minulý týden legendární The Loser(s) a bude uveden upravený muzikál Nebesa. Nejúspěšnější novocirkusová inscenace tohoto souboru, která mu ostatně dalo i název, The Losers(s) se po téměř 10 letech dočkala nového obsazení ústřední pětice akrobatů, kteří se divákům poprvé představili na domovské scéně v Divadle BRAVO! už 30. října. Nové tváře, upravený příběh a vylepšenou scénu dostane ale také akrobatický muzikál Nebesa.

Inscenace The Loser(s) vznikla společně s Lůzry v roce 2014 pod taktovkou režiséra Jarka Cemerka. Stala se téměř okamžitě hitem a vyprodala sály napříč Českem i Evropou. „Když nastala volba, jestli The Loser(s) ukončíme nebo přeobsadíme, bylo to šílené dilema. K rozhodnutí přispěli i samotní diváci, kteří tento kus viděli už třeba desetkrát. Varianta s novými tvářemi se tak ukázala jako jediná správná,“ popsal principál Losers Cirque Company a umělecký šéf Divadla BRAVO! Petr Horníček.

Ten stejně jako režisér Jarek Cemerek věří, že fanoušci jejich volbu ocení. „Byla to pro mě teď úplně jiná práce než v roce 2014. Tehdejší obsazení tvořili převážně mladí akrobaté, ze kterých vyzařovala jakási klukovština. Nyní uvidíte jedno celé generační rozpětí, což přinese jinou, novou kvalitu představení,“ říká. Ženské role zůstávají v představení stejné a diváci nepřijdou ani o zábavnou letušku Vandu, kterou i nadále ztvární hudebník Ondřej Havlík alias Endru.

Na začátku listopadu pak ožijí prkna Branického divadla znovu muzikálem nebesa, který vznikl spojením Losers Cirque Company, sboru Maranatha Gospel Choir a tanečního souboru 420PEOPLE. Roli rebelského anděla a smrtelníka, které k sobě táhne láska narušující pozemský i nebeský řád, nastudovali Eliška Jirsová a Michal Pribylinec. V rámci dalších změn by se měl více rozvinout příběh bývalé přítelkyně smrtelníka a současné asistentky šéfa Nebes v podání Josefiny Horníčkové a v alternaci Michaely Jonczy. Vstupenky na obnovenou premiéru (v prostoru Divadla BRAVO! pak skutečně první premiéru) na 1. 11. 2023 a další reprízy jsou již v prodeji v síti GoOut.


Studio ALTA v Libni (foto Darja Lukjanenko)
Studio ALTA v Libni (foto Darja Lukjanenko)

Dušičky ve Studiu ALTA – pozvánka na sobotu
Dušičkový večer v zámku a podzámčí pořádá Studio ALTA v sobotu 4. listopadu mezi 17:00 a 21:00. Předáváme pozvánku:

Padá tma, ve vzduchu je podzim a nastává nejkouzelnější večer v Libni. Společně oslavíme Dušičky se vším, co k tomu patří. Pospolu se budeme pídit po tajemství, dojímat, trochu bát a užívat si magického večera. Čeká nás porce poetického divadla, temné performance i katarze se spoustou světýlek. Vezměte své nejbližší a oslavte svátek vzpomínek se vším, co k tomu patří.

V divadle bude po celý večer k vidění pohybová báseň Wobbly Alice Minar a celý dům ožije řadou světelných i zvukových instalací, která budou zvát k prozkoumání ty, kteří nosí odvahu v zimní bundě.

Alica Minar: Woobly
Bytost, která hravě a bez přemýšlení objevuje svět, se vrhá do přítomného okamžiku. Na pomezí abstrakce a narativu Wobbly vratce balancuje nad nerozvážnými malichernostmi. Jako náhle rozpletené klubko nepředstavitelně obrovských problémů začne náš vnitřní svět zpytující prázdnotu i přesycenost zářit barvami. Hybatelem skurilní pohybové básně je touha po poskočení srdce.

Simona Rybová: Co tě čeká a nemine – psychomagická hra
„Trvám na tom, že realita není racionální, ale lidé věří, že taková je, aby měli klid.“ (Alejandro Jodorowsky)
Vstupte do světa imaginace a symbolů a zahrajte si hru se svým podvědomím.
Pusťte uzdu své fantazii. Pro nevědomí je poetická řeč symbolů srozumitelnější než jazyk racionální. Podobně jako sny, vás surreálné karty zavedou do zákoutí vaší mysli.
Po těchto zákoutích vás rádi provedeme a pomůžeme hádat…, co vás čeká a nemine.

Jitka Ribárová: Světelné vzkazy
Dnešní noc se stírají hranice mezi světem živých a světem zemřelých. Rozsviťte svůj vzkaz těm, kteří přešli na druhý břeh. Napište nebo namalujte jim svou zprávu, nabijte ji světlem a všeobjímající tma vám ji pomůže rozzářit. Třeba vám odpoví…

Mária Ševčíková: Lze se dočkat konce
Co nám umí říci poslední věta v knize? Poslední budou první! A co bylo dříve, to jsou jen nepodstatné stránky papíru.

Magdaléna Vrábová: CEMETERY JEWELLERY

Jitka Ribárová, Simona Rybová: Abeceda skřeků


Pozvánka na workshop: Buďte vidět v Online světě
Workshop se koná až příští týden, ale registrace je doporučena do konce týdne.

Kde: učebna ve 2. patře v Domě tanečního umění, Údolní 212/1, Praha 4 – Braník (objekt bývalého Branického pivovaru)
Kdy: 8. 11. od 15:00 hodin, trvání: 2 h
Lektor: marketingová konzultantka Julie Válková

„V dalším semináři se podíváme na sítě. Přijďte zjistit, jak vytěžit maximum z Facebooku a Instagramu: obsahová strategie, jaké příspěvky a proč přidávat, jak vytvořit publikační plán, který ušetří i váš čas. Společně zrevidujeme vaše profily, tak abyste byli pro ostatní inspirací a získávali nové diváky,“ říkají organizátoři

Workshop je zdarma, stačí se včas registrovat na emailu [email protected] (nejpozději do 7.11.!)

Akce se uskuteční pod hlavičkou projektu TANUM (TANeční UMění), jenž slouží jako komunikační platforma s odbornou veřejností a představiteli státní správy. Organizátorem je Asociace tanečních umělců ČR.


Vojtěch Svoboda – Stvoření světa (foto archiv umělce)
Vojtěch Svoboda – Stvoření světa (foto archiv umělce)

Pozvánka na pantomimu: Za týden Stvoření světa v Divadle BRAVO
Pod hlavičkou uskupení Kozel ve fraku uvede v Braníku své sólové vystoupení mim Vojtěch Svoboda, právě za týden, v úterý 7. listopadu. Vystupuje spolu s hudebníkem Lukášem Sommerem, jde tedy o pantomimické představení s živým hudebním doprovodem. Myšlenkou této inscenace je představit divákům výběr z nejlepších klasických pantomimických etud z dílny největších mistrů tohoto oboru, to vše v jemné symbióze s hudebním kytarovým podtextem. „Vybírali jsme ze sólového mimického repertoáru jednotlivých mistrů jejich krátké kusy, tzv. etudy, které jsou tematicky nadčasové a dá se říci ikonické pro jednotlivé osobnosti a jejich tvorbu.“

Představení je sice žánrově specifické, ale je určené pro široké publikum a divácky přístupné. „Budete okouzleni, budete se smát, budete plakat, občas v téměř tu stejnou chvíli. Bude řečeno vše aniž se vysloví jediné slovo,“ slibuje autor. Představení trvá hodinu a je vhodné pro diváky od 6 let. Vstupenky zakoupíte na stránkách divadla zde.


DEKKADANCERS, Tramvaj do stanice Touha (foto vizuálu Pavel Hejný)
DEKKADANCERS, Tramvaj do stanice Touha (foto vizuálu Pavel Hejný)

Choreograf Arthur Pita zkouší na Jatkách78 inscenaci Tramvaj do stanice Touha se souborem DEKKADANCERS
Premiéra se uskuteční přímo za týden – 7. listopadu. Vlajkovým projektem DEKKADANCERS pro divadelní sezónu 2023/24 bude adaptace hry Tennesseeho Williamse Tramvaj do stanice Touha. Námět pro soubor vybral choreograf Arthur Pita, kterého DEKKADANCERS oslovili ke spolupráci před dvěma lety. Souboru se zalíbila autentická forma, jakou chce světově proslulý autor uchopit tento známý titul. Během září až listopadu probíhají zkoušky nové inscenace za osobní přítomnosti Arthura Pity a členů jeho týmu – hudebníka Franka Moona a výtvarníka Yanna Seabry. Všechny tři zahraniční osobnosti žijí v Londýně a společně vytvořily inscenace pro scény, jako jsou The Royal Ballet a Sadler’s Wells v Londýně, San Francisco Ballet či Joyce Theatre v New Yorku. Přípravy vyvrcholí 7. listopadu, kdy se na Jatkách78 uskuteční premiéra. Na ni navážou reprízy ve dnech 8.–12. listopadu 2023.

Pro hru vznikla autorská hudba s jazzovými podtóny přesně ušitá na míru choreografie Arthura Pity a rovněž výpravná scéna a kostýmy, které sázejí na udržitelnost. Jejich základem je oblečení a nábytek z druhé ruky, kterým výtvarník vdechl nový život. „Chci, aby kostýmy a scéna neodváděly pozornost od hlavní linie příběhu, ale zároveň jej i beze slov a velkých gest pomáhaly vyprávět,“ říká výtvarník. Ten ostatně chtějí vtělit všichni tvůrci také legendární hře z roku 1947. Slibují v ní předvést „roztančenou žízeň po životě“. „Oslovil jsem úžasné jazzové muzikanty a sám také v nahrávce zahraji na několik hudebních nástrojů. Občas zazní ryzí swing a jazz, pro dokreslení psychologičtějších scén jsem vybral jisté napětí, které bude postupně přecházet do jemnějších tónů až snového charakteru. Jde mi o to podtrhnout vášeň a násilí, které jsou ve hře všudypřítomné,“ doplňuje Frank Moon.

„Hledal jsem silný příběh. Takový, který by byl ikonický, všeobecně známý a zároveň čekal na soudobé taneční zpracování. Existuje několik baletních pojetí Tramvaje do stanice Touha, ale zřídka ze žánru současného tance. Jsem přesvědčen, že právě s DEKKADANCERS je to perfektní příležitost, jak tento hlad po soudobém tanci probudit. Téma vnímám zcela nadčasově. Hra je prodchnuta zkoumáním vlastní identity, duševního zdraví, závislosti, nebo nejrůznějších společenských tlaků. Odráží složitou a často bouřlivou cestu jednotlivce dnešním světem. Zkoumání křehkosti vztahů vypovídá o výzvách, jakým čelí současná generace, která baží po plnohodnotných a smysluplných propojeních s ostatními lidmi,“ vysvětluje svůj záměr světově uznávaný choreograf Arthur Pita.

Autor se chystá ve hrě Tennesseeho Williamse více prozkoumat také roli Allana Greye, zesnulého manžela Blanche DuBois: „Blanche samozřejmě zbožňuji. Celá hra je o její smyslné, zranitelné a děsivé cestě. Allan je vedle toho v podstatě duch minulosti s velmi tragickým příběhem. Nevinný, krásný a mladý romantický básník, který se potýká se svou orientací a tlakem společnosti, což nakonec vede k jeho sebevraždě. A právě tato postava mi láme srdce a nabízí ztotožnění i dnešním divákům,“ dodává Pita.

Obsazení Arthur Pita vybíral společně s DEKKADANCERS na workshopu, který se uskutečnil v lednu 2023 na Jatkách78. V titulních rolích Tramvaje do stanice Touha se představí Klára Jelínková a Štěpán Pechar. V dalších rolích a alternacích vystoupí Ondřej Vinklát, Viktor Konvalinka, Eliška Jirsová, Natalia Metodijeva, Patrik Čermák, Albert Kaše a Tereza Kučerová. „Líbí se mi, jak DEKKADANCERS pro každou inscenaci pečlivě hledají ty správné tváře. Tramvaj do stanice Touha jsme byli schopni obsadit tak, aby to skutečně sedělo k postavám hry. Například Štěpánu Pecharovi sedí role Stanleyho jako ulitá, jako by se pro ni přímo narodil. Také u ostatních tanečníků cítím, že mají ty správné instinkty pro ztvárnění své postavy, což je pro mě jako režiséra a choreografa naprosto skvělá výchozí pozice!“ láká na novinku Arthur Pita.

Více informací o inscenaci zde.


POCKETART – Fairy Tales (foto Vojtěch Brtnický)
POCKETART – Fairy Tales (foto Vojtěch Brtnický)

Další listopadové tipy z divadla PONEC
kromě projektu Tomáše Janypky, který vzniká za podpory tance Praha, z. s., se chystá v divadle PONEC řada dalších událostí. V předpremiéře se právě za týden, 7. listopadu od 20.00 představí Fairy Tales – nový projekt tvůrčího uskupení POCKETART pod vedením choreografek Johany Pockové a Sabiny Bočkové. „V rámci témat ženství a hodnot, které ženská podstata vnáší do našeho světa, se v inscenaci vracíme do míst našeho dětství. Odhalujeme a ohledáváme procesy, skrze které se stáváme sami sebou. Oblékáme si na sebe různé role, jako by každá z nich byla jen další hrou. Role, které všichni známe z pohádek i z reálného života. Tvoříme si pro sebe nové fantazie, ve kterých přetváříme naše identity a způsoby jakými si dokážeme představit naše šťastné konce,“ říkají ke své inscenaci autorky.

Světovou premiéru díla uvedou ve španělském Olotu na Sísmograf festivalu, který je spolu s holandským Julidans dalším koproducentem. POCKETART se v divadle PONEC usídlí mimořádně na celý měsíc. Uvede 21. 11. ve 20.00 inscenaci Treatment of Remembering, 23. 11. K Madoně se rzí a 30. 11. pozve na rodinné představení Jáma lvová.

V závěru listopadu 27. a 28. 11. od 20.00 se v PONCI poprvé představí taneční inscenace s prvky detektivního thrilleru Terezy Lenerové s názvem Rukavičkářské závody. „V této performanci se fikce prolíná se zážitky s naší vlastní kůží. Oko si udržuje odstup. V opuštěném továrním komplexu se dotýkají dvě těla – člověk a zvíře v objetí. Nikdo se nechce ocitnout v jejich kůži. Zabíjíme v sobě to, co nás může zabít. Naše těla díky tomu přežívají, ale uvnitř se něco postupně ztrácí,“ přibližuje choreografka.


POZVÁNKA: Festival NOVÉ GENERACE se blíží!

(Předáváme bez úprav)

Tři dny plné tance, workshopů, divadla a setkávání. Pište si do diářů 3. až 5. listopadu 2023, kdy v centru Prahy proběhne studentský Festival NOVÉ GENERACE, kterého se letos zúčastní hosté z univerzit z Londýna, Vídně i Tokia. Festival mimo jiné letos poprvé nechá účastníky nahlédnout až ,,do kuchyně” katedry tance HAMU v rámci tzv. Víkendu otevřených dveří.

V pátek festival odstartuje workshopem zkoumajícím tělo v pohybu a jeho tepelnou stopu pomocí termovize, který povedou londýnské umělkyně Angela Woodhouse a Caroline Broadhead. Večerní představení v DISKu uvede studenty choreografie pražské HAMU i vídeňské Musik und Kunst Privatuniversität. Po představení se mohou diváci zapojit do moderované diskuze s tvůrci.

Sobotní odpoledne bude věnováno tématu taneční medicíny. Profesorka z Tokijské Ochanomizu University Mayumi Kuno-Mizumura povede workshop, v němž se zaměří především na to, jak lépe porozumět etiologii zranění a poradí, jak si nastavit své vlastní prevenční systémy během taneční praxe. Večer s sebou přinese jedinečnou příležitost poznat prostory malostranského sídla pražské HAMU v novém světle. Kampus roztančí nejen ,,domácí” studenti a hosté festivalu, ale i zájemci z řad veřejnosti pod uměleckým vedením studentů Natálie Vackové a Jiřího Bartovance. Vyzkoušet si styl práce dalších mladých tvůrců a získat příležitosti stát se interpretem v nově připravovaných studentských choreografiích bude možné také během nedělního odpoledne. Pro zájemce o teoretickou reflexi tance se paralelně uskuteční workshop Tanečních aktualit vedený Lucií Hayashi.

Během všech tří dnů bude jako doprovodný program festivalu probíhat také Víkend otevřených dveří na katedře tance. V pátek můžete nahlédnout do praktické taneční výuky, zúčastnit se např. semináře lidového tance s Lenkou Konečnou, lekce taneční improvizace s Mirkou Eliášovou nebo si s Andreou Opavskou vyzkoušet hodinu tance s partnerem. O víkendu máte možnost poslechnout si přednášku dějin tance a baletu Zuzany Rafajové, psychologický seminář s Renatou Brůnou na téma Komunikace v transakční analýze nebo ochutnat výuku dějin a teorie hudby Jiřiny Marešové. Třídenní Festival NOVÉ GENERACE vyvrcholí druhým komponovaným večerem v divadle DISK, tentokrát s hosty z Japonska a jejich autorskými choreografiemi, uzavřený opět moderovanou diskuzí.

Pro více informací a podrobný program sledujte Facebookovou událost.


Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments