Kampaň odborů Moravské filharmonie dostává konkrétní obrysy

Odbory Moravské filharmonie Olomouc se jasně vymezily proti slučování s Moravským divadlem. Odborářská kampaň dostává konkrétní obrysy. Po otevřeném dopisu primátorovi města a koncertu v protestních tričkách nyní spouští web zachrantemfo.cz a spolu s ním i facebookovou stránku plnou nových vizuálů a informací k tématu sloučení. Kromě toho zvou 20. května 2024 na speciální koncert pro všechny, kteří chtějí MFO podpořit.
Moravská filharmonie Olomouc (zdroj Zachraňte Moravskou filharmonii Olomouc)
Moravská filharmonie Olomouc (zdroj Zachraňte Moravskou filharmonii Olomouc)

Téma slučování Moravské filharmonie a Moravského divadla odhaluje napětí mezi snahou efektivně využívat finanční zdroje a ochranou kulturní identity a dědictví. Je to komplexní otázka, která vyžaduje zvážení mnoha faktorů a důkladnou analýzu dopadů sloučení na obě instituce a kulturní život města jako celku. To se z pohledu odborů rozhodně neděje.

Odbory zdůrazňují obavy o zachování kulturního dědictví regionu, které by mohlo být ohroženo sloučením obou institucí. Navrhují, že město by mělo hledat alternativní způsoby financování pro obě instituce, aniž by se muselo uchylovat k jejich sloučení. Tímto způsobem by se podle nich mohlo zachovat bohatství kulturního života, které bylo vybudováno mnoho desetiletí.

„Máme za to, že město v čele s primátorem Miroslavem Žbánkem prostřednictvím jeho náměstka pro kulturu Viktora Ticháka kope hrob jak samotné filharmonii, tak v širším pohledu olomoucké kultuře, jako takové. Dnes chtějí sloučit MFO a MDO, kdo ví, jestli za dva roky nesloučí divadlo se ‚zimákem‘ proto, aby pár milionů ušetřili. Všechna jednání s městem selhávají, protože činitelé nejsou schopni obhájit své nesmyslné kroky nejen před námi – filharmoniky, ale především před veřejností. Byli bychom velmi neradi, aby se z této události stala stejná fraška, jako například z parkovací politiky, kterou město naprosto nezvládlo. Na rozdíl od parkování by však poškození významu Moravské filharmonie mohlo být nevratné,” vysvětluje Vojtěch Pospíšil, předseda Odborového klubu autonomní filharmonie (OKAF).

Odbory Moravské filharmonie Olomouc v tuto chvíli představily novou kampaň, kterou chtějí téma přiblížit široké veřejnosti. „Město v tomto tématu spěchá a my se jen můžeme domnívat, jaký je pravý důvod. Nicméně rychlost a překotnost s jakou změny činí, způsobuje, že veřejnost se ztrácí. Neznamená to ale, že nemáme širokou podporu. Proto jsme se rozhodli pro všechny příznivce uspořádat 20. května koncert Zachraňte MFO, který proběhne v olomouckém letním kině pod širým nebem. Bude se jednat o událost pro širokou veřejnost s dobrovolným vstupným a s programem, který osloví i ty, kteří do filharmonie pravidelně nechodí a kteří nejsou skalními fanoušky klasické hudby. Účinkující budeme postupně zveřejňovat,” doplňuje Jakub Látal, mluvčí Unie orchestrálních hudebníků MFO.

Ve hře jsou známé osobnosti, které již filharmonikům vyjádřily podporu. Jedním z nich je hudební skladatel Ondřej Soukup: „Před několika lety hrála Moravská Filharmonie Olomouc pod taktovkou Stanislava Vavřínka symfonickou verzi mého muzikálu Johanka z Arku. Byl jsem naprosto nadšen z jejich výkonu a říkal jsem v několika rozhovorech, jak Olomouc může být hrdá na takovýto orchestr. Nyní jsem se dozvěděl, že samostatnost tohoto orchestru má být zrušena a orchestr administrativně kamsi převeden. A tak jsem se o celou kauzu začal zajímat a zjistil jsem existující reálné nebezpečí, že díky záhadným ambicím jednoho politika se doslova navždy vypaří identita a kulturní tradice MFO, která je zde osmdesát let a na kterou jsou kulturní lidé z Olomouckého kraje opravdu pyšní. Pevně věřím, že se tomu podaří zabránit a doufám, že si olomoučtí občané takový podraz nenechají líbit.” Mezi další osobnosti, které si slučování nepřejí, patří mimo jiné dokumentaristka Olga Sommerová nebo houslový virtuos Václav Hudeček.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments