Jaký dopad bude mít stavba Vltavské filharmonie na životní prostředí?

Předložená dokumentace analyzuje možné dopady projektu Vltavské filharmonie na ovzduší a klima, hluk, vodní režim či krajinu a biodiverzitu. Dokument pro město zpracovala společnost EKOLA group, která má příslušnou autorizaci. Podle magistrátu záměr doporučila. Před vydáním stanoviska se k záměru bude moci vyjádřit veřejnost.
“Nejedná se jen o samotnou budovu budoucího národního hudebního centra a doprovodnou infrastrukturu, ale také o úpravy veřejného prostoru, včetně nábřeží, tunelu, metra, viaduktu a sadových úprav, které zvýší estetickou hodnotu místa. Významným prvkem bude rovněž vegetační střecha, jejíž výsadba symbolicky odráží tok Vltavy,” uvedl náměstek primátora Petr Hlaváček.
Filharmonie bude mít podle oznámení pro EIA tři podzemní a šest nadzemních podlaží a budou v ní tři sály – jeden velký koncertní pro asi 1800 sedících osob, druhý komorní s 500 místy k sezení a stání a třetí multifunkční, do kterého se vejde 620 sedících nebo 1200 stojících osob. Záměr bude podle dokumentu zahrnovat také několik dalších staveb, například tunely zajišťující dopravní napojení komplexu, úpravy nábřeží, změny v dopravní infrastruktuře typu přeložky tramvajové trati nebo vybudování nových křižovatek a výstavbu nového vestibulu metra.
Magistrát usiluje o spolufinancování stavby státem a o zapojení soukromých investorů. Zastupitelé nedávno schválili založení sbírky. Výstavba nového kulturního centra má podle záměru vedení magistrátu nastartovat proměnu okolní lokality Bubny-Zátory, kde by měla vzniknout čtvrť až pro 25.000 lidí.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]