Uplynulá sezona Moravského divadla: Světové premiéry, nová scéna, podpora mladých a účast na prestižních festivalech doma i v zahraničí

Moravské divadlo navštívilo za sezonu 2024 / 2025 devadesát čtyři tisíc diváků a průměrná návštěvnost se dlouhodobě drží přes 81 %. Mezi nejnavštěvovanější premiérové tituly sezony patřily Labutí jezero a Kytice. Dohromady jich Moravské divadlo Olomouc uvedlo dvanáct, z toho pět ve světové premiéře.
Baletní novinky
Baletní soubor připravil dvě premiéry – klasické Labutí jezero s hudbou Petra Iljiče v choreografii Paula Chalmera. Labutí jezero se stalo divácky nejúspěšnějším titulem sezony, kdy plní hlediště dlouho dopředu. Součástí inscenace je i spolupráce s emeritní primabalerínou berlínského baletu Ksenií Ovsyanick. Druhá baletní novinka založená na abstrakci a fantazii – složený večer Královský dvůr / Skrytá tajemství, jehož autory byli Glen Lambrecht a Garrett Smith. Obě části večera měly světovou premiéru
Opera a opereta
Soubor opery a operety v uplynulé sezoně uvedl tři standardní premiéry a jednu komorní, světovou novinku. Zahájení sezony uvedl projekt Malý třesk – opera autorů Petra Kofroně, Marka Piačka a Michala Cába, uvedená v Červeném kostele. Režie a dramaturgie se ujali Matyáš Dlab a Lukáš Jiřička z brněnského Terénu. Projekt byl podpořen Ministerstvem kultury v rámci Roku české hudby. Na jaře následovala Jenůfa Leoše Janáčka v koprodukci s Janáčkovou operou ND Brno. Inscenaci režírovala Veronika Kos Loulová s čistě ženským týmem, ve spolupráci s organizací Úsměv mámy. Dalšími premiérami byly rodinná opera Jeníček a Mařenka v režii Elišky Říhové a La traviata od Giuseppe Verdiho v režii Michala Háby. Pokračovaly také komorní koncerty ve Vile Primavesi. V roli sbormistra vystřídal Lubomíru Hellovou nový šéf Michael Dvořák.
Ateliér MDO a Klub Arter
Ateliér MDO se i letos věnoval divákům všech generací. Nabídl workshopy, besedy, otevřené zkoušky i programy pro děti. Pokračoval také Klub mladého diváka Arter, který umožňoval mladým lidem do 26 let výhodně navštěvovat kulturní instituce v Olomouckém kraji. Významným obohacením sezony byl také mezinárodní projekt Divadlo mladým realizovaný v rámci programu Erasmus+, díky kterému jsme mohli rozšířit a rozvíjet doprovodné programy a interaktivní workshopy pro studenty. Projekt představoval silnou podporu mladé generaci, prohloubil jejich zájem o divadlo a přispěl k jejich osobnímu i kulturnímu rozvoji.
Sedmička – malá kulturní scéna
V průběhu sezony se divadlo rozšířilo o malou kulturní scénu Sedmička. Pro třísouborové divadlo je získání nového prostoru zásadním posunem a otevírá nové možnosti. Nový divadelní sál na ulici Sokolská 7 poskytuje zázemí pro další divadelní i koncertní činnost, zejména akce Ateliéru MDO, umožňuje zde nabízet divákům komorní projekty, stand-upy, činoherní inscenace, koncerty nebo besedy a interaktivní tvůrčí dílny.
Spolupráce a festivaly
V sezoně 2024/2025 Moravské divadlo opět spolupracovalo s mezinárodní přehlídkou současného scénického umění – festivalem Divadelní Flora. Zúčastnilo se také řady prestižních festivalů v České republice i v zahraničí. Se souborem činohry se představilo na Grand festivalu smíchu v Pardubicích, soubor opery a operety uvedl v koprodukci s Janáčkovou operou Národního divadla Brno inscenaci Jenůfa v rámci festivalu Janáček Brno. Divadlo rovněž opět uspořádalo letní open air festival Moravské divadelní léto, který letos zaznamenal mimořádný divácký zájem – kapacita hlediště byla z tohoto důvodu několikrát navyšována. V červenci pak Moravské divadlo reprezentovalo Českou republiku na mezinárodním festivalu ULICA v Krakově, kde soubor vystoupil s operním flashmobem. Moravské divadlo nepolevilo ani ve společenské odpovědnosti. V prosinci proběhl už třetí ročník benefice Zahrajte si na Ježíška, který byl tentokrát věnován pracovníkům v sociálních službách v Olomouckém kraji. Lidé nakoupili divadelní dárkové šeky v celkové hodnotě osm tisíc korun, které zaměstnanci sociálních služeb proměnili za vstupenku na vybrané představení. Divadlo uspořádalo také Benefiční koncert pro ZUŠ Jeseník a Spolek přátel umění, který vynesl třicet tisíc korun na podporu obnovy hudebních nástrojů zničených při zářijové povodni.
Novinky a předplatné
Moravské divadlo Olomouc letos představilo novinku v podobě věrnostního klubu mdo+, který přináší řadu výhod pro pravidelné návštěvníky. Členové klubu mohou využívat slevy na vstupenky, získat přednostní informace o programu a také větší flexibilitu při výběru termínů představení. Klub tak nabízí komfortnější a výhodnější způsob, jak si užívat divadelní zážitky naplno. Zároveň divadlo ve spolupráci s Rodinným centrem Olivy myslelo i na rodiče malých dětí – ti mohli během večerních představení využít službu hlídání dětí přímo v budově divadla. Tato iniciativa se setkala s pozitivním ohlasem a pomohla zpřístupnit kulturní program i těm, kteří by si jej jinak kvůli rodinným povinnostem nemohli dovolit.
Ocenění
Do nominace na Ceny Thálie 2024 se dostali tři umělci z Moravského divadla Olomouc. Baletka Adéla Bendová získala užší nominace na Cenu Thálie v kategorii Balet, tanec a pohybové divadlo za roli Elišky/Hany v inscenaci Želary, sólista baletu Aurélien Jeandot – širší nominaci ve stejné kategorii. Porota ocenila také pěvecký a herecký výkon sólisty souboru opery a operety Jakuba Rouska, jenž se dostal do širší nominace za roli Vaška v Prodané nevěstě. Daniel Kfelíř získal nejvyšší ocenění na Mezinárodní pěvecké soutěži Mikuláše Schneidera-Trnavského.
„Výsledky uplynulé sezony potvrzují, že Moravské divadlo má pevné místo v kulturním životě nejen v našem regionu, ale i za jeho hranicemi. Těší nás zájem diváků, kteří oceňují nejen pestrost repertoáru, ale i kvalitu našeho uměleckého týmu napříč soubory. Velmi si vážím práce všech svých kolegů i spoluprací s významnými domácími i zahraničními tvůrci, díky nimž jsme mohli uvést řadu světových premiér a obohatit sezonu o silné umělecké zážitky,“ uvedl ředitel Moravského divadla a Moravské filharmonie David Gerneš.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]