Adam Viktora o Zelenkovi a jeho festivalu, ale i o studentech a záchraně varhan

  1. 1
  2. 2

Snažím se být svým studentům průvodcem, což mě nesmírně naplňuje. Je to skvělá terapie, přimět se k neustálému hledání odpovědí na nejvšetečnější otázky všeho druhu. Celý ten několikaletý proces je pro mne čímsi posvátným a cítím velkou zodpovědnost za to, co a jak svým studentům předám. Svého studenta poznám podle jeho hry mezi desítkami jiných a velice mě těší, že například můj první absolvent je dnes docentem varhanní hry ve Würzburgu.

Jak vnímáte absenci výuky staré hudby v našem školství?

Leccos už se děje, ale na tak progresivní obor, jako je stará hudba, je toho pořád málo.

Kromě výuky varhanní hry se také dlouhodobě věnujete ochraně historických varhan. Co považujete za svůj úspěch v tomto oboru?

Varhany nejlépe ochráníme, když o nich dáme vědět. Proto pořádáme Český varhanní festival a koncerty organizujeme zejména tam, kde by publikum nic výjimečného nečekalo. Jedná se o stovky mnohdy malých míst, kde ani místní netuší, jaký skvost je v tichosti ukryt na kůru jejich kostela. Relativně dobře můžeme varhany ochránit před červotočem, padající omítkou, ptactvem, deštěm a sněhem. Před nezájmem, hloupostí a zlovůlí některých fušerů, vandalů a vlastníků ale varhany bohužel ochránit nelze.

Během vaší bohaté koncertní činnosti jste navštívil řadu zemí a poznal jste velké množství zajímavých nástrojů. Jaký je podle vás stav českých historických varhan v porovnání se zahraničím?

Oproti západní Evropě jsme měli začátkem devadesátých let tu velkou výhodu, že většina historických varhan zde byla díky čtyřicetiletému nezájmu minulého režimu nepoškozena moderními zásahy ambiciózních vylepšovatelů. Bohužel, od té doby byla již leckterá šance promrhána. Stav historických varhan se ale neustále proměňuje, proto mě velice zajímá zejména jejich perspektiva. Dokud mají varhany své posluchače, nemusíme se o jejich osud obávat.

Prozradíte alespoň ve stručnosti, co vás v nejbližší době čeká?

Chvilku po skončení Zelenka Festivalu Praha – Drážďany se pustíme do přípravy provedení Requiem Alfreda Schnittkeho 2. listopadu, pak nás čeká několik koncertů s rekonstrukcí Loutny české Adama Václava Michny, varhanní koncerty v rámci Českého varhanního festivalu, začínáme připravovat koncert a CD nahrávku Zelenkova nešporního cyklu Psalmi Vespertini III a připravujeme také uvedení velkého Zelenkova oratoria Gesu al Calvario na Pražském jaru 2017. Právě přišla pozvání k vystoupení se Zelenkovou hudbou na důležitých německých festivalech Tage alter Musik Regensburg a Bachfest Leipzig, tak se raduji, že se máme na co těšit.

Díky za rozhovor!

natáčení CD J. D. Zelenka-Psalmi Vespertini II (zdroj FB Ensemble Inégal)
natáčení CD J. D. Zelenka-Psalmi Vespertini II (zdroj FB Ensemble Inégal)

 

Vizitka:

Adam Viktora (zdroj archiv umělce)
Adam Viktora (zdroj archiv umělce)

Adam Viktora se narodil 2. prosince 1973. Varhaník, dirigent a hráč na harmonium vystupuje na hudebních festivalech po celé Evropě, přednáší a koncertuje na mezinárodních varhanních kongresech, působí jako poradce v odborných komisích při restaurování významných historických varhan a nahrává pro evropské rozhlasové a televizní stanice. Velký zájem věnuje historickým varhanám a aktivitám, usilujícím o jejich záchranu a propagaci. Je zakladatelem a uměleckým ředitelem ojedinělého projektu Český varhanní festival. Vyučuje varhanní hru na Konzervatoři v Plzni a hudební teorii na Konzervatoři v Praze. Je uměleckým vedoucím souborů Ensemble Inégal a Pražští barokní sólisté, s nimiž uskutečnil bezpočet novodobých koncertních a nahrávacích premiér evropského barokního repertoáru a s nimiž se stal také v posledních letech nejvýraznějším reprezentantem procesu znovuobjevování díla českého barokního génia Jana Dismase Zelenky.
(zdroj: inegal.cz)

www.inegal.cz
www.zelenkafestival.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat