Aleš Briscein v době koronaviru: Kultura sjednocuje a pomáhá přežít v těžkých podmínkách

Jak tráví nucené přerušení umělecké činnosti náš vynikající tenorista Aleš Briscein? V rozhovoru pro Operu PLUS nám například sdělil, že se mimo jiné i vrátil ke hře na svůj oblíbený hudební nástroj, který také původně vystudoval – klarinet.
Aleš Briscein hraje v karanténě na klarinet (zdroj archiv umělce)

Co jste podnikal v době, kdy byla vyhlášena karanténa a zákaz společenských akcí?
Bylo celkem úsměvné, že informace o karanténě a zákazu koncertování mě zastihla během jízdy do Bratislavy, kde byly naplánované dva koncerty Beethovenovy Missy Solemnis se Slovenskou Filharmonií. V půlce cesty jsem se jen otočil a vrátil se domů. Situace se později zásadně změnila i v celé Evropě. V Národním divadle Ostrava hned v prvních dnech zrušili projekt Korngoldova Mrtvého města, který měl naplánovanou premiéru na 25. dubna 2020.

Jistě jste měl nabitý program, který byl postupně rušen a realizace řady budoucích projektů je stále nejistá…
Ano, v současné době jsem měl být v rakouském Grazu na zkouškách oratoria Oidipus Rex Igora Stravinského. Těžko teď říci, které projekty budou zrušeny a které se vejdou do dramaturgických plánů následujících sezon. To se týká i koncertního provedení Janáčkovy opery Káťa Kabanová s Českou filharmonií. Série koncertů v Praze a Hamburku měla proběhnout v průběhu dubna. Připravoval jsem se na hlavní roli Borise Grigorjeviče a byl naplánován i hudební záznam z tohoto provedení… Nesmím samozřejmě zapomenout ani na zrušená představení v pražském Národním divadle. Očekávám, jak se situace bude vyvíjet dál, protože na začátku května jsem měl vystoupit v lipském Gewandhausu s oratoriem Franka Martina In terra pax a pak hned odletět do Ženevy, kde je naplánovaný velký projekt opery Oiviera Messiaena Sv. František z Assisi s plánovanou premiérou a představeními na přelomu června a července. Situace se mění každým dnem…

Co si myslíte o předpokládaném dopadu koronavirových událostí na budoucí kulturní život u nás i ve světě?
Dopad karantény na naši uměleckou činnost je sice zásadní, ale musíme si říct, že v tom nejsme zdaleka sami. Tato situace prakticky paralyzovala celou naši společnost. Když si porovnáme, jak se vyvíjí situace například v Itálii nebo nově i v USA, tak je určitě dobře, že vláda sáhla k tak razantnímu omezení pohybu lidí a zavedení nouzového stavu. Vidíme všichni, že to má smysl a děkuji všem, kteří zodpovědně nosí roušku a dodržují hygienu. Každá situace má své negativní i pozitivní stránky. Nikdo z umělců se v podobné situaci, kdy nemůže veřejně vystupovat, nikdy neocitnul. Je to novum pro všechny z nás. Každodenní dril zkoušení a také hlasového cvičení se najednou přesunul k věcem, které nám možná dříve připadaly banální, nebo jsme si je užívali třeba jen o prázdninách. Na druhou stranu považuji za pozitivní, že máme více času na svoje milované a blízké. Můžeme se věnovat věcem, na které v běžném pracovním tempu jen obtížně hledáme čas.

Jak trávíte každodenní život uprostřed opatření proti epidemii?
Jelikož jsem nemusel odjet na pracovní pobyt do zahraničí, tak mohu trávit čas se svými blízkými. Důležitý je jakýsi každodenní program úkolů, které bychom si měli napsat a také je i plnit.

My tento čas trávíme v domě se zahradou a máme tudíž příjemnou příležitost se tak volně pohybovat po trávě, nebo si zajít třeba do bazénu a sauny. Já chodím i pravidelně běhat a výbornou rozcvičkou je i práce na zahradě a údržba domu. Dost času zabere i pomoc dětem s učením. Já sám se učím na další projekty a dokonce jsem si po letech zahrál na svůj oblíbený klarinet! Chmury zahání pravidelné hraní nejrůznějších společenských her a občas dobrou náladu vykouzlí i sklenka dobrého vína.

V televizi je momentálně možnost vidět mnoho zajímavých produkcí, protože díky karanténě se otevřely archívy věhlasných operních domů, takže diváci mají jedinečnou šanci vidět krásné produkce. Také internet se stal za poslední měsíc velmi zajímavým místem nejrůznějších minikoncertů a také krásných individuálních příspěvků. I já sám jsem dal na svůj Facebook poděkování svým blízkým a také všem prima lidem, kteří tak statečně bojují se současnou situací. A úkol to nebyl pro mě vůbec jednoduchý, protože jsem poprvé v životě nazpíval známý hit Mistra Karla Gotta Stokrát chválím čas… – i jako vzpomínku výročí jeho úmrtí.

Vidíte na korona-krizi i nějaká pozitiva?
Dopad koronavirové krize bude mít určitě velký dopad na fungování kulturních institucí všude na celém světě. Obávám se, že ve státech jako jsou Itálie a Španělsko dojde i k zavření některých divadel a koncertních sálů dlouhodobě. Lidé teď mají úplně jiné starosti a někteří bojují doslova o holé přežití. Obdivuji odvahu a zodpovědnost mnoha podnikatelů, kteří stále nepropouští své zaměstnance a drží své firmy nad vodou. Všichni si teď uvědomují, jak jsme, nejen my umělci, ale i všichni drobní podnikatelé (OSVČ), lehce zranitelnou společenskou skupinou. Ale snažím se být i optimistou. Vidím, jak jsou v současné době lidé více ohleduplní a vnímaví. V minulosti kultura vždy lidi sjednocovala a pomáhala jim přežít v těžkých podmínkách. Dávala jim naději a víru. Naši předkové nám zanechali významné kulturní dědictví a já věřím, že se naše společnost vrátí ke kořenům tuto kulturu dále pěstovat a hlavně podporovat.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat