Berlín: Dvořák z Freiburku pro Japonsko

Celkem neznámý ORSOphilharmonic z Freiburku uvedl v sobotu 19.března v Berlínském domu Dvořákovo Requiem. Týdny předem ohlašovaný koncert byl dodatečně věnován obětem katastrofy v Japonsku.


Soubor ORSO původně vzniknul jako orchestr pro rockové symfonie a je dnes semiprofesionálním tělesem, které doprovází Montserrat Caballé, natáčí Čajkovského a hraje klasiky rockove hudby. Vedle toho existuje ve výštu jeho aktivit hudební výuka pro děti, sbor a další kulturní programy v celém badenském prostoru. Dirigentem je Wolfgang Roese.Jakkoliv je člověk vděčný za každé uvedení Dvořákova Requiem, zde od prvního nástupu sboru bylo patrné, že úkol je nad síly interpretů. Bohužel tento dojem dominoval celý večer, a to téměř ve všech složkách, takže bude lepší zmínit dobrá dřeva, žestě a horní smyčce. Roese partituru bezpečně zvládal; po pořátečním přebujelém “temperamentu” – sám konstatoval, že nečekali tak hodně publika – a obvyklém přehnaném gestikulování mladých dirigentů se začal věnovat dificilní struktuře komplikovaného textu a v rámci možností vedl soubor skrz taje Dvořákovy mše za zemřelé. Sólové kvarteto bylo spíš vidět, než slyšet zpívat, pěvkyne se artikulovaly tzv. tercovým vibratem supraphonovských nahrávek padesátých let.

Minuta ticha za Japonsko oddělila obě části.

Antonín Dvořák:
Requiem (op.89)
Dirigent: Wolfgang Roese
Fenna Ograjensek (soprán)
Anja Jung (mezzosoprán)
Gunnar Schierreich (tenor)
Daniel Dodd-Ellis (bas)
Orchester und Chor des ORSOphilharmonic
Berlín Berliner Dom 19.března 2011

www.orso.org

Mohlo by vás zajímat


3
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Anonymous

Dvořákovo Requiem je docela těžký kus, podle toho co o orchestru píšete to asi opravdu muselo být nad jeho síly. Škoda, že čeští umělci s koncerty a divadelními představeními pro Japonsko zaspali. Vím jen o FOK, jinak nic :-(

Anonymous

Teď jsem se koukal a ten koncert ve FOK je podle všeho zcela vyprodán…

Česká filharmonie má 7. a 8. dubna na programu Verdiho rekviem… kdyby mohli ještě jedno opakování přidat jako koncert pro Japonsko, bylo by to nanejvýš vhodné (vím, že je to téměř nemožné skrzevá termíny sólistů a sál apod…)

Anonymous

Dobrý večer,
k předchozímu příspěvku: Verdiho Requiem uvede Česká filharmonie podle programu i 9. dubna, tedy celkem třikrát.
Eva Kolářová