Berlín: Dvořák z Freiburku pro Japonsko

Celkem neznámý ORSOphilharmonic z Freiburku uvedl v sobotu 19.března v Berlínském domu Dvořákovo Requiem. Týdny předem ohlašovaný koncert byl dodatečně věnován obětem katastrofy v Japonsku.


Soubor ORSO původně vzniknul jako orchestr pro rockové symfonie a je dnes semiprofesionálním tělesem, které doprovází Montserrat Caballé, natáčí Čajkovského a hraje klasiky rockove hudby. Vedle toho existuje ve výštu jeho aktivit hudební výuka pro děti, sbor a další kulturní programy v celém badenském prostoru. Dirigentem je Wolfgang Roese.



Jakkoliv je člověk vděčný za každé uvedení Dvořákova Requiem, zde od prvního nástupu sboru bylo patrné, že úkol je nad síly interpretů. Bohužel tento dojem dominoval celý večer, a to téměř ve všech složkách, takže bude lepší zmínit dobrá dřeva, žestě a horní smyčce. Roese partituru bezpečně zvládal; po pořátečním přebujelém “temperamentu” – sám konstatoval, že nečekali tak hodně publika – a obvyklém přehnaném gestikulování mladých dirigentů se začal věnovat dificilní struktuře komplikovaného textu a v rámci možností vedl soubor skrz taje Dvořákovy mše za zemřelé. Sólové kvarteto bylo spíš vidět, než slyšet zpívat, pěvkyne se artikulovaly tzv. tercovým vibratem supraphonovských nahrávek padesátých let.

Minuta ticha za Japonsko oddělila obě části.

Antonín Dvořák:
Requiem (op.89)
Dirigent: Wolfgang Roese
Fenna Ograjensek (soprán)
Anja Jung (mezzosoprán)
Gunnar Schierreich (tenor)
Daniel Dodd-Ellis (bas)
Orchester und Chor des ORSOphilharmonic
Berlín Berliner Dom 19.března 2011

www.orso.org

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments