Český národní symfonický orchestr slaví čtvrtstoletí

Český národní symfonický orchestr slaví 1. listopadu 2018 čtvrtstoletí své existence. Sen zakladatelů - trumpetisty Jana Hasenöhrla a dirigenta Zdeňka Košlera - po 25 letech předčí jejich očekávání. Těleso dnes patří mezi mezinárodní špičku, spolupracuje se světovými umělci jako Ennio Morricone, Andrea Bocelli nebo Anna Netrebko a koncertuje po celém světě včetně Japonska, Číny, Austrálie, Mexika nebo USA. 
ČNSO – Tomáš Brauner, Český národní symfonický orchestr – Praha 13. března 2018 (zdroj ČNSO / foto © Jan Malý)

Orchestr založil v roce 1993 trumpetista Jan Hasenöhrl spolu s legendárním dirigentem Zdeňkem Košlerem. “Naším snem bylo hrát s lidmi, kteří mají nasazení a hrát hudbu, která nás i obecenstvo baví. A neméně důležitá byla, a je pro nás stále, možnost obživy. Myslím si, vcelku standardní touhy. S jídlem roste chuť se říká, a je pravda, že zejména posledních pár let nás příjemně překvapilo, nicméně se snažíme neusínat na vavřínech,” vzpomíná Jan Hasenöhrl.

Během čtvrtstoletí se ČNSO zařadil k nejvyhledávanějším orchestrům v Evropě. Renomé si získal zejména pro všestranné schopnosti v širokém spektru žánrů, ať už se jedná o hudbu klasickou, filmovou, jazzovou nebo muzikálovou. “Imponuje mi celková úroveň hudebníků ČNSO, tím myslím nejen jejich vzdělání, ale i přístup a vychování. Jsou slušní, zdvořilí a vstřícní,” vyzdvihl kvality českých symfoniků skladatel Ennio Morricone. S tělesem absolvoval několik evropských turné a především v jejich hostivařském studiu nahrál soundtrack k filmu Osm hrozných, za který získal Zlatý glóbus, britskou cenu BAFTA a amerického Oscara. Speciální verzi soundtracku pak Morricone s ČNSO společně nahrávali ve slavném londýnském studiu Abbey Road.

Ennio Morricone a Jan Hasenöhrl ve Studiu ČNSO, 2015 (zdroj ČNSO)

Od roku 2005 agentura ČNSO organizuje letní Mezinárodní hudební festival Prague Proms, jenž každoročně oslovuje publikum svým originálním programem a světově proslulými umělci. “Tajemství úspěchu uplynulých 14 ročníků Prague Proms je ve snaze držet si rozhled, sledovat okolí a nabízet neustále nové projekty, ” vysvětlil ředitel festivalu Jan Hasenöhrl. “Jsme pyšní, že se nám daří každý rok představit českému publiku osobnost, která ještě naši zemi nenavštívila. Příští rok to bude francouzská jazzová legenda Michel Legrand, který spolupracoval již s Milesem Davisem,” prozradil.

Mezi významné dirigenty, skladatele a režiséry, kteří s orchestrem spolupracují na koncertech i v pražském studiu ČNSO, patří Ennio Morricone, Lalo Schifrin, Pino Donnagio, Giuliano Taviani, Danny Elfman, Hans Zimmer, Quentin Tarantino, James Newton Howard, Vince Mendoza, Giuseppe Tornatore, Carl Davis, Steven Mercurio, Marcello Rota, Ben Palmer, Vladimir Cosma. Od roku 2007 je šéfdirigentem orchestru Libor Pešek. Výrazných úspěchů soubor dosáhl také po vedením Paula Freemana (1996-2006).

Český národní symfonický orchestr se, kromě abonentních koncertů v Praze, často představuje na zahraničních turné. Výčet zemí, kde ČNSO vystoupil, zahrnuje vedle téměř všech evropských států také Japonsko, Austrálii, Jižní Koreu, Čínu, Dubaj, Omán, Kanadu a Mexiko. Na jaře 2016 orchestr absolvoval koncertní turné po Spojených státech amerických, kde představil velkolepou show Disney Fantasia.

Letos v září ve Velké Británii představil projekt hudby z filmů Stevena Spielberga Symphonic Cinema. Vyvrcholením série koncertů bylo koncertní provedení Jurského parku ve 3x vyprodané londýnské Royal Albert Hall.

CNSO v Royal Albert Hall (foto Janis Sidovský)

Domovským sálem ČNSO je Smetanova síň Obecního domu v Praze. Nejvýznamnějšími událostmi uplynulých sezon bezesporu byla rozsáhlá série koncertů s Enniem Morriconem a také pražské koncerty s Annou Netrebko a Editou Gruberovou.

K umělcům, kteří opakovaně s orchestrem vystoupili, se řadí Andrea Bocelli, Rolando Villazón, José Carreras, Jonas Kaufmann nebo Piotr Beczala, na poli populární hudby to potom byli přední zpěváci jako Sting, George Michael, Natalie Cole, Dianne Reeves, Angélique Kidjo, Denise Donatelli, Ute Lemper, instrumentalisté James Morrison, Branford & Wynton Marsalis, Bobby Shew, a mnoho dalších. Z českých interpretů s ČNSO účinkovali například Lucie Bílá, Vojtěch Dyk, Bára Basiková, Zdeněk Svěrák, Pražský výběr, Matěj Ruppert nebo Ondřej Ruml. 

Zázemím orchestru je nahrávací Studio No. 1 „Gallery“ a chloubou několik zlatých CD za prodej více než 30 000 nosičů, dále Cena Gustava Mahlera za interpretaci jeho děl a zejména prestižní smlouva s agenturou IMG Artists London o celosvětovém zastoupení. Dalším významným počinem je dlouhodobý nahrávací projekt ve spolupráci s japonským vydavatelstvím JVC Victor Entertainment, z něhož doposud vzešlo na pět desítek CD a 8 DVD.

ČNSO oslaví 25. narozeniny slavnostním večerem ve Smetanově síni Obecního domu v Praze ve čtvrtek 1. listopadu. Orchestr pod vedením Libora Peška, Marcella Roty a Vince Mendozy zahraje díla Beethovena, Ravela, Roty nebo Ellingtona. Koncert je zcela vyprodán.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat