Děti v Toulouse nastudovaly smutně proslulou operu Brundibár

Hans Krása: Brundibár – vizuál – Théâtre Jules-Julien Toulouse 2017 (zdroj julesjulien.toulouse.fr)

Šedesátka dětských zpěváků představila v divadle ve francouzském městě Toulouse dětskou operu Brundibár pražského rodáka Hanse Krásy. Dílo nejvíce proslavilo skladatelovo nastudování s dětmi vězněnými v židovském ghettu v Terezíně, kam byl Hans Krása deportován v roce 1942.

Reklama

„Chceme poukázat na hrůzy, které doprovázejí všechny války, všechny masakry, a kvůli kterým si děti nemohou užívat radostí života. Je to stále aktuální,” řekl režisér Max Henry. „Je třeba se uchýlit ke snění, aby bylo možné těmto hrůzám uniknout, a vytvořit si vlastní svět, aby bylo možné odolat,” dodal.

Hudební režisér Christophe Larrieu uvedl, že sóla sice zpívají trénovaní dětští zpěváci, ale sbor je složený výhradně z dětí bez jakékoli zkušenosti se zpěvem nebo hraním. „Je ale těžké nemyslet na historickou realitu, na podmínky života těch dětí v táboře, zvlášť když člověk zná jejich osud,” řekl Christophe Larrieu agentuře Agence France-Presse.

Operu napsal židovský skladatel Hans Krása na libreto Adolfa Hoffmeistera už v roce 1938, smutné proslulosti se jí ale dostalo právě až v terezínském ghettu, kde měla 23. září 1943 premiéru. Příběh opery byl pro terezínské zpěváčky více než symbolický: dvě chudé děti bojují proti zlu dospělých.

V Terezíně se Brundibár hrál víc než padesátkrát. Bohužel po většině dětí zbyly jen smutné kresby a básničky. Stejně jako Hans Krása byly zavražděny v nacistickém koncentračním táboře v Osvětimi. „Každý měsíc odjížděly vlaky do Osvětimi, zpěváčci se stále měnili a nakonec vlastně neměl, kdo role zpívat,” popsala konec díla v Terezíně pamětnice všech repríz Anna Hanusová.

Terezínskou internací prošlo na 15.000 židovských dětí, zůstalo osm set, z vyhlazovacích transportů se vrátila pouhá stovka.

Brundibár bude v toulouském divadle Jules-Julien na programu do 31. března.

Reklama

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na