Česká opera ve třech desítkách premiér této sezony v německy mluvících zemích

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Operní kukátko (120). Týden od 20. do 26. listopadu 2017. V dnešním vydání najdete: České opery na německých, rakouských a švýcarských scénách v sezoně 2017/2018 – Návrat Prodané nevěsty na německé scény, Dvě vdovy v Bad Elsteru, Sázka na jistotu s možnostmi moderního výkladu – Dvořákova Rusalka, Leoš Janáček – nejhranější český (moravský) operní skladatel, Bohuslav Martinů, Jaromír Weinberger a opery terezínských skladatelů. Opera na ČT art – Rossiniho Otello s Cecilií Bartoli.


České opery na německých, rakouských a švýcarských scénách v sezoně 2017/2018
Německé, rakouské a švýcarské operní soubory nabízejí v sezoně 2017/2018 takřka třicet premiér a nových nastudování českých operních děl. Mezi našimi skladateli již tradičně dominuje Leoš Janáček, od něhož bude uvedeno šest titulů. Do repertoáru menších německých scén se ale na tuto sezonu vrátila Smetanova Prodaná nevěsta, tradičně nastudovaná v německém překladu pod názvem Die verkaufte Braut, která bude uvedena celkem šestkrát (!). Milým překvapením je nastudování Dvou vdov v Bad Elsteru. Z repertoáru v této sezoně naopak trochu vymizí Dvořákova Rusalka, dlouhá léta jeden z nejčastěji inscenovaných titulů české operní literatury. Bude zastoupeno ale i operní dílo Bohuslava Martinů a též Švanda dudák Jaromíra Weinbergera, lidová eklektická opera, která vždy měla v německy mluvících zemích ohlas. Nechybí ani zařazení oper terezínských skladatelů. Výjimečnou události pak bude scénické uvedení biblické kantáty Il Serpente di Bronzo (1730) Jana Dismase Zelenky ve Frankfurtu nad Mohanem.

Návrat Prodané nevěsty na německé scény
O premiérách Prodané nevěsty v Essenu a ve Freibergu/Döbelnu jsme již psali nejen v Operním kukátku (zde), ale také v rozhovoru s Richardem Samkem, který ztvárnil v Essenu Jeníka (zde).

Bedřich Smetana: Prodaná nevěsta – Aalto-Musiktheater Essen 2017 (zdroj Aalto-Musiktheater Essen / foto Matthias Jung)

Nejbližší další premiérou tohoto titulu je nastudování 15. prosince 2017 v třicetitisícovém městu Itzehoe v Šlesvicko-Holštýnsku. Nordharzer Städtebundtheater v Halberstadtu, který hraje také na scéně v Quedlinburgu, připraví naši národní operu v premiéře 24. února 2018. Inscenace je v rukou především místních členů souboru, operu hudebně nastuduje Kari Kropsu a režii zajistí Oliver Klöter na scéně Andrey Kaempf. Sbory ale nastuduje český sbormistr a dirigent Jan Rozehnal. Sólisty budou sopranistka Runette Botha (z Jihoafrické republiky), Tobias Amadeus Schöner jako Marie a Wenzel (Mařenka a Jeník) a Klaus-Uwe Rein jako Kecal.

Znovu bude Prodaná nevěsta zařazena do repertoáru i v Hannoveru. Na scéně Opernhausu ji znovu nastuduje soubor Staatsoper po loňské úspěšné říjnové premiéře. Opera se hraje v dramaturgické úpravě režiséra Martina G. Bergera (mimo jiné označené žánrově jako singspiel) a v hudebním nastudování Daniela Kleina. Děj opery je přenesen do současnosti a lokalizován do německé reality venkova s využitím variací na německý tradiční oděv – dirndl, nošený při slavnostních příležitostech. Kostýmní výtvarnice tak smísila dirndlovou estetiku se současným oděvem.

Na konci května (premiéra 27. května 2018) se pak Prodaná nevěsta objeví na scéně v Altenburgu (a na jevišti v Geře, protože soubory Bühnen der Stadt Gera a Landestheater Altenburg tvoří jeden celek). Zde dílo nastuduje japonský dirigent a klavírista Takahiro Nagasaki a režisér Kay Kuntze, od sezony 2012/2013 generální intendant Theater & Philharmonie Thüringen v Geře. Jedinou hostující členkou týmu bude výtvarnice scény a kostýmů Irene Suhr. Titulní pár vytvoří místní sólisté – německá sopranistka Anne Preuss a maďarský tenorista János Ocsovai. Místní všestranný německý basbarytonista Ulrich Burdack pak bude Kecalem.

Dvě vdovy v Bad Elsteru
V koprodukci s Divadlem F. X. Šaldy v Liberci bude v půvabném historickém divadle v lázeňském městečku Bad Elster v Sasku uvedena Smetanova opera Dvě vdovy v německém překladu jako Zwei Witwen. V Liberci bude mít tento operní titul premiéru 15. prosince 2017 v nastudování dirigenta Roberta Jindry a režiséra Jana Antonína Pitínského. Dílo v Bad Elsteru uvede dirigent Florian Merz v českém originálu s německými titulky. Stránky německého divadla zatím neupřesnily jméno režiséra. Představení bude také součástí dvou lokálních festivalů. 23. Chursächsischer Sommer a Königliche Pfingsten.

König Albert Theater Bad Elster (foto Pavel Horník)


Sázka na jistotu s možnostmi moderního výkladu – Dvořákova Rusalka

Dvořákova Rusalka se objevuje na scénách v Magdeburgu, Bremách a v Lipsku. Hned po skončení divadelních prázdnin s premiérou 9. září 2017 vstoupila vodní víla na scénu Theater Magdeburg. Zde se hraje česky s německými titulky. Žádaný kanadský režisér Stephen Lawless, činný na předních světových operních scénách (také v Covent Garden, na festivalu v Glyndebourne a řadě dalších divadel; český divák ho zná jako tvůrce poslední, nepříliš přesvědčivé inscenace Mozartova Dona Giovanniho na scéně newyorské Met), připravil lesklou inscenaci na scéně Franka Philippa Schlössmanna a v kostýmech Sue Wilmington. Rusalku zpívá Raffaela Lintl, Prince Richard Furman, Izabela Matula Cizí kněžnu, Undine Dreissig Ježibabu a Johannes Stermann Vodníka. Inscenace soustředící se na svět fantazie a pohádkových archetypů je hudebně nastudována polským dirigentem Pawelem Poplawskim.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat