Divadelní „outsideři“ mnoha žánrů. Rozhovor se SKUTRy

  1. 1
  2. 2

LUKÁŠ TRPIŠOVSKÝ
Pro mě je naopak nepochopitelné, že to někdo zvládne sám! Spoustu režisérů nám to závidí, chtěli by někoho k sobě. Nikomu se nechce zdolat Mount Everest sám. Není to ale jednoduché najít někoho tak spřízněného, kdo má stejnou představu, jakým směrem divadlo vést.

Jak se ale snesou „dva kohouti na jednom smetišti“?

MARTIN KUKUČKA
Jde o to, jestli jsem přesvědčený, že můj nápad je geniální a všichni mu musí sloužit, nebo jsem ochotný poslechnout si názory celého týmu a dojít společně k cíli. Mně osobně dává práce ve dvou svobodu zkoušet nové věci. Nemám tam tu autocenzuru, která by mi bránila zkusit něco bláznivého. Nebojím se to udělat, a Lukáš buď řekne, že je to blbost, nebo to vyjde.

Doplňujete se navzájem?

MARTIN KUKUČKA
Lukášovi jde lépe práce se slovem, mně zase s pohybem. Máme každý svůj píseček a na ten si nelezeme.

Řekli byste, že jste osobnostně protiklady?

LUKÁŠ TRPIŠOVSKÝ
Na první pohled jsme asi hodně rozdílní. Martin je víc temperamentní a emociální, já jsem klidnější a emoce tolik neprojevuji. Na druhou stranu ale nastávají v divadle situace, kdy Martin něco analyzuje a já jsem naopak intuitivnější, rozhodnější a řeknu: Uděláme to takhle.

MARTIN KUKUČKA
Každý nahlížíme na jednu věc z jiného úhlu, ale v závěru nám jde o to samé a potkáme se na společné cestě. Je zázrak, že se nám to po patnácti letech společné práce pořád daří.

Děkuji za rozhovor.

VIZITKA
Režijní duo SKUTR tvoří Martin Kukučka (1979) a Lukáš Trpišovský (1979), kteří se potkali na studiích na pražském DAMU. Jejich představení by se dala nazvat jako multižánrová a kombinují tanec, pohyb, akrobacii, loutky, projekce, text a zvuk. Věnují se autorské tvorbě (například Nickname, Malá smrt, La Putyka, Svěcení jara, Bouře, Walls & Handbags) i tvorbě pro přední české i světové scény jako Národní divadlo v Praze, Brně i Ostravě, Divadlo Na zábradlí, Otáčivé hlediště Český Krumlov nebo Letní shakespearovské slavnosti. S představením La Putyka stáli u rozkvětu žánru nového cirkusu v Česku. Za svou tvorbu získali mnoho cen, z nichž nejvýznamnější jsou Grand Prix na Mezinárodním festivalu studentského divadla FIST v Bělehradě 2007, Cena Divadelních novin 2015 za nejlepší taneční inscenaci roku (Walls & Handbags), Cena Evalda Schorma a Cena Josefa Hlávky. Letos představí činohru Bratři Karamazovi v Klicperově divadle v Hradci Králové, autorskou tvorbu v Divadle v Dlouhé, představení pro Národní divadlo a v příštím roce uvedou dvě nové opery.

www.skutr.org

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat