Dnes by oslavil 92. narozeniny skladatel a muzikolog Václav Kučera

Před 92 lety se narodil skladatel, muzikolog, klavírista, redaktor a pedagog Václav Kučera. Zaměřoval se převážně na ruskou hudbu, za své skladby získal mnoho ocenění, byl porotcem v domácích i mezinárodních skladatelských soutěžích a své zkušenosti předával nejen českým studentům, ale i studentům v New Yorku a Bostonu.
Václav Kučera (foto Jan Fila)
Václav Kučera (foto Jan Fila)

Václav Kučera se narodil v Praze dne 29. dubna 1929. Nejprve studoval reálné gymnázium v pražské Michli, po maturitě nastoupil na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, kde se věnoval hudební vědě a estetice. Zde studoval v letech 1948–1951 a paralelně se soukromě učil hře na klavír u Františka Maxiána a kompozici u Miroslava Krejčího. V letech 1951–1956 studoval u profesora Vissariona Jakovleviče Šebalina Moskevskou státní konzervatoř P. I. Čajkovského, kterou absolvoval baletem Zbojnický oheň a diplomovou prací na téma Leoš Janáček a moravská lidová hudební kultura.

Po moskevských studiích se Kučera vrátil do rodné Prahy, kde v letech 1956–1959 působil jako redaktor Československého rozhlasu. Následně pracoval do roku 1962 jako vědecký tajemník Kabinetu pro studium soudobé hudby při Svazu československých skladatelů. Po založení Ústavu pro hudební vědu Československé akademie věd v roce 1962 zde působil až do roku 1965 jako odborný a posléze vědecký pracovník.

V letech 1969–1971 byl zvolen vedoucím tajemníkem Svazu českých skladatelů, po jehož zániku pracoval do roku 1983 jako vedoucí tajemník nového Svazu českých skladatelů a koncertních umělců.

Pedagogické činnosti se začal věnovat v roce 1973 na katedře skladby Hudební fakulty Akademie múzických umění, kde byl 1. října 1975 jmenován docentem pro zaměření novodobých skladebných směrů a hudební estetiky. V roce 1976 vedl přednášky o principech soudobé hudební tvorby v Československu na New York University a Boston University. V Letech 1990–1994 působil na HAMU jako proděkan. Následně v roce 1997 externě vyučoval na katedře muzikologie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Jakožto muzikolog se zaměřoval na téma ruské hudby, o němž vydal nespočet článků a studií. V Československém rozhlase vedl přednášky například o Stravinském a Prokofjevovi, pro Československou televizi připravil cyklus vzdělávacích pořadů.

Zkomponoval zhruba 150 různorodých skladeb, jež byly zprvu inspirované díly Stravinského, Janáčka, Prokofjeva a Bartóka, později soudobou zahraniční tvorbou. Za své hudební zásluhy obdržel cenu královny Marie-José, Svazu českých skladatelů a koncertních umělců, Československého rozhlasu, Municipalidad Gran Canaria a mnoho dalších.

Zemřel ve věku 87 let v Praze dne 22. dubna 2017.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments