Do Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro se přihlásilo téměř 200 hudebníků z celého světa

Do Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro se přihlásily téměř dvě stovky mladých hudebníků z celého světa, kteří chtějí soutěžit v oborech klavír a smyčcové kvarteto. První kola soutěže se uskuteční online. Pokud to protiepidemická opatření umožní, finále se bude konat za přítomnosti diváků v sále pražského Rudolfina. Letošní 72. ročník soutěže by se měl uskutečnit od 6. do 15. května.
Postupující hobojisté do 2. kola Mezinárodní hudební soutěže Pražského jara 2019 (zdroj PJ)

Loni pořadatelé soutěž, která se měla konat v oborech fagot a klarinet, kvůli pandemii zrušili. Zúčastnit se mělo 98 mladých hudebníků z 23 zemí. Soutěž nebylo možné uskutečnit s ohledem na vysoký počet zahraničních účastníků, nezbytný časový předstih a důležitou koordinaci termínů s dalšími zahraničními soutěžemi v náhradním termínu loni ani letos.

Netradiční podobu měl loňský festival Pražské jaro. Místo plánovaných 53 koncertů se uskutečnilo 11 živě přenášených vystoupení, která v součtu dosáhla 1,3 milionu zhlédnutí v ČR a 53 zemích. Všem, kteří si vstupenky zakoupili na původně ohlášený program, bylo vstupné vráceno v plné výši. Byly refundovány vstupenky přibližně za 20 milionů korun. Letos chce Pražské jaro nabídnout v tradiční podobě čtyři desítky koncertů. Prodej vstupenek na letošní festival byl zahájen 11. listopadu 2020 prostřednictvím jeho webových stránek. Podle pořadatelů je zájem menší než v předchozích letech.

Vysoké počty přihlášených a kladná odezva poroty pořadatele hudební soutěže Pražské jaro utvrdily v přesvědčení, že i navzdory nepříznivé panemické situace je správné soutěž uskutečnit. “Jen v oboru klavír evidujeme na 160 soutěžících, přičemž čeští účastníci tvoří přibližně 15 procent z přihlášených. To potvrzuje skutečně mezinárodní rozměr soutěže,” uvedl Roman Bělor.

V oboru klavír se uskuteční první kolo online, mezinárodní porota v něm na základě poslechu zaslané videonahrávky vybere deset klavíristů, kteří postoupí do druhého kola. Toho se již soutěžící zúčastní osobně v Praze. Do semifinále vyberou pět klavíristů, kteří své síly poměří v disciplíně komorní hudby. Do finále postoupí tři klavíristé, jež doprovodí Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pod taktovkou Marka Šedivého.

Soutěžní pravidla byla upravena i v oboru smyčcové kvarteto. První dvě kola se budou konat online. Porota na základě zaslaných videonahrávek vybere tři kvarteta, která budou pozvána k osobní účasti ve finále. To by se mělo odehrát v Rudolfinu a bude přímým přenosem streamováno online. Pokud to protiepidemická opatření umožní, finále obou oborů se uskuteční za přítomnosti diváků.

Součástí druhých kol obou soutěží je povinná skladba, kterou na objednávku Pražského jara zkomponovali čeští skladatelé. Jana Vöröšová svou skladbu pro klavíristy nazvala Hra, povinná skladba Slavomíra Hořínky pro smyčcové kvarteto nese název Four.

Do porot zasednou renomovaní umělci. Předsedou klavírní poroty bude americký virtuóz Garrick Ohlsson, kvartetní porotě bude předsedat Michal Kaňka, člen Pražákova kvarteta a pedagog pražské HAMU.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments