Duben bude v Pardubicích patřit klarinetu

Dubnové abonentní koncerty věnuje Komorní filharmonie Pardubice sólovému klarinetu. Tomuto dřevěnému dechovému nástroji bude patřit celá první půlka večera ve dnech 15. a 17. dubna 2024, kdy se Sukova síň rozezní tradičně v 19:00 hodin. Jako sólista se představí Irvin Venyš.
Irvin Venyš (zdroj MenART)
Irvin Venyš (zdroj MenART)

Hrát bude Mozartovu klasiku, Koncert pro klarinet a orchestr A dur K 622. Téma jeho druhé věty je považováno za nejkrásnější melodii, která byla kdy napsána. Zahraje ale i soudobou skladbu Sylvie Bodorové Babadag pro klarinet a smyčce. Dirigovat bude Ondřej Vrabec, další nevšední osobnost české hudební scény. Kromě dirigování působí také jako sólohornista České filharmonie, komorní hráč a pedagog na Akademii múzických umění v Praze.

Ve druhé polovině koncertu zazní Slovácká suita Vítězslava Nováka. Ten ji původně v roce 1903 složil pro sólový klavír, ale vzápětí ji zinstrumentoval pro malý orchestr s varhanami a harfou.

Za přímého předchůdce klarinetu považujeme chalumeau, které koncem 17. století zdokonalil norimberský nástrojař Johann Christoph Denner. Nástroj s názvem clarinette se začal objevovat kolem roku 1710 v Norimberku a postupně vytlačil svého předchůdce, který zůstal v lidové hudbě. Název má odvozený od vysoké trubky – klariny, kterou měl ve vyšších polohách zastupovat. Do orchestru pronikal postupně, protože byl drahý a náročný na hru kvůli většímu množství klapek. Jako první ho použil Jan Václav Stamic v Mannheimu, a to v symfonii z roku 1755, plně ho etabloval až Ludwig van Beethoven.

Wolfgang Amadeus Mozart si klarinet zamiloval a užíval ho nejen jako součást orchestru, ale také sólově i v komorní hudbě. Koncert pro klarinet a orchestr A dur patří k jeho nejkrásnějším a posledním dokončeným dílům.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments