Dvořákova Praha 2014: Zimerman, Repin, Izraelská filharmonie s Mehtou

Uznávaná hudební tělesa, jako je Izraelská filharmonie v čele se Zubinem Mehtou, Velký symfonický orchestr Petra Iljiče Čajkovského s Vladimirem Fedosejevem nebo elitní výběr členů Vídeňské a Berlínské filharmonie, nabídne 7. ročník festivalu Dvořákova Praha, který se v metropoli uskuteční od 8. do 22. září. Sólistům bude vévodit klavírista Krystian Zimerman, podle hudebních odborníků jeden z nejvýznamnějších klavíristů současnosti, který v Praze nevystoupil už třiatřicet let, či fenomenální houslový virtuos Vadim Repin. Podrobný program letošního ročníku dnes zveřejnili pořadatelé festivalu. Ti si podle svých slov vytkli cíl být festivalem světovým, a přece výsostně českým, tedy vedle velkých světových hvězd věnovat péči celému skladatelovu odkazu. Důkazem toho by letos mělo mimo jiné být koncertní provedení Dvořákovy první opery Alfred.Dvořákovův Alfred zazní v původní německé verzi v nastudování Symfonického orchestru Českého rozhlasu a Českého filharmonického sboru Brno, pod taktovkou Heiko Mathiase Förstera. Ten nahradil zemřelého Gerda Albrechta, v tuto chvíli proto prochází revizí i sestava sólistů.

Dalším programovým pilířem letošní Dvořákovy Prahy budou v podání České filharmonie v čele s Jiřím Bělohlávkem, již zmíněného Velkého symfonického orchestru Petra Iljiče Čajkovského a souboru Musica Florea všechna lichá čísla symfonií Antonína Dvořáka, tedy 1., 3., 5., 7. a 9. v chronologickém pořadí. Rezidenční orchestr festivalu Česká filharmonie také nabídne tři instrumentální koncerty, přičemž houslový koncert v podání Josefa Špačka festival Dvořákova Praha v Roce české hudby slavnostně otevře. Kuratelou komorního programu je pověřen violoncellista Jiří Bárta, který se prý inspiroval atmosférou festivalů, jako je Verbier nebo Lockenhaus; komorní řada se tedy stane jakýmsi festivalem uvnitř festivalu, intenzivním soustředěním mezinárodních osobností, jejichž dráhy se protnou v rámci jednoho týdne v Praze. Pozvání přijali například Kvarteto Ebene, Komorní orchestr Vídeň-Berlín, Pavel Haas Quartet, Talichovo kvarteto či houslisté Vadim Repin a Chloë Hanslip, violista Antoine Tamestit a další.

V loňském roce započatá série výprav Po stopách Antonína Dvořáka v předvečer zahájení festivalu letos pokračuje do Zlonic. Zde zazní v podání orchestru Musica Florea málo hraná první Dvořákova symfonie zvaná Zlonické zvony. Doprovodný program dále nabídne například rodinný den.Letošní výdaje organizátorů festivalu tvoří 35 milionů korun, o 13 milionů korun více než loni. V loňském roce Dvořákova Praha prodala téměř 90 procent vstupenek. Hlavním festivalovým centrem je tradičně Rudolfinum. Nově pořadatelé publikum zavedou do Anežského kláštera, kde se uskuteční některé koncerty komorní řady, či do Týnského chrámu.

Vstupenky na všechny koncerty letošního ročníku Dvořákovy Prahy můžete zakoupit zde:

VSTUPENKY

www.dvorakovapraha.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat