Emerson Quartet se loučil s Prahou vynikajícím výkonem

  1. 1
  2. 2

Častější výskyt těchto inovací pak zaznamenáváme až u Dvořákových žáků, kupříkladu u Josefa Suka staršího. Jde především o stupňování kontrastu mezi harmonickým klidem a pohybem, o nové, ambivalentní užití alterovaných akordů v podobě zvětšených kvintakordů či septakordů tvrdě malých (dominantních), dále jsou ve skladbě velmi časté modulační procesy relativizující vnímání tóniny. Uvedené procesy vyčíslit a podrobně popsat by naplnilo hutnou muzikologickou práci. Ve zvukové verzi díla však uvedené procesy vytvářejí plastický formát.

Emerson String Quartet zahrál Dvořákův poslední kvartetní opus s takovým českým espritem, za který by se nemusel stydět kdekterý domácí soubor. Jako by k jeho provedení nastoupil zcela proměněný ansámbl. Ta tam byla německá uměřenost v modelaci frází, ten tam byl Mendelssohnův do romantiky oděný klasicismus. U prvních houslí seděl Philip Setzer modelující se svými kolegy fráze, které vyzařovaly český charakter jak dynamicky, tak agogicky. Aplaus publika nebral konce. V tuto chvíli jsme byli svědky dojemného rozloučení se souborem, který pro českou hudbu tolik udělal. Jeho filosofie kvartetní interpretace je skutečnou bránou do 21. století v tomto oboru.

Český spolek pro komorní hudbu ⬩ Emerson String Quartet
15. března 2023, 19:30 hodin
Dvořákova síň Rudofina, Praha

Program:
Felix Mendelssohn-Bartholdy: Smyčcový kvartet Es dur, op. 12 (21′)
Johannes Brahms: Smyčcový kvartet B dur, op. 67 (28′)

— Přestávka —

Antonín Dvořák: Smyčcový kvartet As dur, op. 105 (35′)

Účinkující:
Emerson String Quartet: Eugene Drucker (1. housle), Philip Setzer (2. housle), Lawrence Dutton (viola), Paul Watkins (violoncello)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
5 2 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments