Festival Český Krumlov se po 23 letech vrátí i do zámecké kaple

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, jehož pětadvacátý ročník se koná od 15. července do 6. srpna na různých místech historického města, se po třiadvaceti letech vrátí i do zámecké kaple. Varhaník Jaroslav Tůma zde 31. července nabídne program z děl Adama Václava Michny, Johanna Pachelbela a Johanna Jakuba Frobergera. Posluchači mohou navštívit dvaadvacet symfonických a komorních koncertů, o devět více než loni.

Akci otevře audiovizuální prolog s názvem Vivat festival, který na zámeckých terasách nabídne vedle hudby mimo jiné promítání do vodní mlhy, lasery a ohně. „Prolog připomene historii a možná i ukáže budoucnost festivalu,“ uvedl ředitel festivalu Jaromír Boháč.

Juan Diego Flórez (foto Decca/Josef Gallauer)
Juan Diego Flórez (foto Decca/Josef Gallauer)

Hlavní hvězdou festivalu bude tenorista Juan Diego Flórez. Peruánský pěvec se představí na zahajovacím operním galakoncertu 16. července v Pivovarské zahradě za doprovodu rezidenčního Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod vedením Christophera Franklina. Symfonický orchestr Českého rozhlasu vystoupí i na závěr akce, kdy za pomoci Kühnova smíšeného sboru a Kühnova dětského sboru provede slavné dílo Carla Orffa Carmina Burana.

Jubilejní ročník přivítá i několik výjimečných interpretů, kteří na festivalu za dobu jeho trvání vystoupili. Pozvání přijali například Arturo Sandoval nebo Roger Isaacs.

Pořadatelé připravují kromě koncertů klasické hudby také večery věnované jiným žánrům. Vedle vystoupení jazzové legendy trumpetisty Sandovala s CBC Big Bandem diváky čeká večer muzikálových melodií Bravo Broadway! se sólisty z broadwayských divadel nebo program složený z filmových melodií Ennia Morriconeho a Luboše Fišera. V něm se představí také zpěvačka Patricia Janečková, která se v roce 2014 jako šestnáctiletá stala absolutní vítězkou celosvětové pěvecké soutěže Concorso Internazionale Musica Sacra v Římě.

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov 2015 (foto Libor Sváček)
Mezinárodní hudební festival Český Krumlov 2015 (foto Libor Sváček)

Na festival, jehož rozpočet se stejně jako loni pohybuje kolem 40 milionů korun, v minulosti vystoupili například americká sopranistka Renée Fleming, španělský tenorista Plácido Domingo či José Cura, v roce 2014 byl tváří festivalu německý tenorista Jonas Kaufmann. Více informací se nachází na stránkách festivalu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat