Festival Meeting Brno se letos zaměří na křížení kultur
Témata akcí se točí kolem historie Brna, kde po staletí žili Češi, Němci a Židé. Jejich kultury se prolínaly a „křížily“. Festivalové motto Místa křížení zároveň odkazuje k 200. výročí narození zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela.
Patronem festivalu je exministr kultury Daniel Herman. České dějiny jsou podle něj složité, navíc zatížené dědictvím komunistické éry. „Proto je důležité se na minulost podívat objektivním pohledem, abychom lépe chápali současnost a byli vybaveni pro budoucnost,“ uvedl Herman, který je nyní honorárním konzulem Lichtenštejnska.
Dnes se uskuteční Pouť smíření, která připomíná vysídlení Němců z Brna na konci druhé světové války. Letos se zakončení pouti u augustiniánského opatství prolne s připomínkami Mendelova výročí.
S Mendelem souvisí programová linie věnovaná Hugovi Iltisovi. Brněnský biolog a stavitel mostů mezi Čechy a Němci patřil k prvním propagátorům Mendelova díla. Po nástupu nacismu uprchl do Spojených států. Patřil k odpůrcům rasových teorií. Když se v rámci oslav 100. výročí narození Gregora Johanna Mendela konal společný koncert českého a německého brněnského divadelní orchestru, komentoval tuto skutečnost slovy: „Společné slavnostní představení německé a české operní scény v městském divadle se našim hostům mohlo jevit jako úctyhodný umělecký výkon – pro nás, kdo jsme, tak jako Mendel, v tomto městě doma, pro nás znamenalo víc. Co se v naší zemi, kde nacionalistické šílenství učinilo ze dvou zdatných národů zavilé nepřátele, dalo do té doby považovat za čistě nemožné, (…) to se stalo reálnou skutečností a tím zároveň největším kulturním obohacením, jaké Mendelovy oslavy mohly Mendelovu domovu přinést.“
Nyní, o sto let později od zmiňovaných oslav, festival Meeting Brno přiváží do Brna Komorní orchestr Akademie Praha k uctění památky G. J. Mendela a Huga Iltise. Komorní orchestr je neprofesionální těleso složené z aktivních hudebníků z různých částí světa a současně vědců z mnoha vědních oborů, které pojí láska k umění a vědě.
Program koncertu, který se bude konat 24. července 2022 od 19:00 hodin, není kopií koncertu konaného v roce 1922. Jde o dialog české a německé hudby J. S. Bacha, Antonína Dvořáka a s Brnem spjatých autorů Bohuslava Martinů a jeho žačky Vítězslavy Kaprálové, jež byla první skladatelkou světového formátu. Vstup na koncert je zdarma, vzhledem k omezené kapacitě pořadatel doporučuje rezervaci na stránkách festivalu.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]