Filharmonie Brno si vydobyla opětovné pozvání do Spojených států

Filharmonie Brno našla ve Spojených státech vřelé publikum, které sice předem moc neznalo hudbu Leoše Janáčka nebo Bohuslava Martinů, ale přijalo ji s nadšením. Brněnský orchestr vedený Američanem Dennisem Russellem Daviesem, jehož jméno pomáhalo v zámoří otevírat dveře, odehrál ve Spojených státech sedm koncertů s různým programem, včetně Carnegie Hall v New Yorku.
Filharmonie Brno v Kaufman Performing Arts Center v Kansas City (foto Julian Veverica)
Filharmonie Brno v Kaufman Performing Arts Center v Kansas City (foto Julian Veverica)

Orchestr si vydobyl opětovné pozvání do Spojených států, podle ředitelky Filharmonie Brno Marie Kučerové se však případné další turné asi neodehraje za rok či za dva. Příprava je vždy náročná a záleží také na penězích. Právě skončené turné pomohla filharmonii uskutečnit podpora města, kraje i státu.

“Není to o vydělávání peněz, je to investice do značky,” uvedla Kučerová. Orchestr podle ní udělal výborné jméno nejen sám sobě, ale také Brnu a České republice.

Turné začalo koncertem v Carnegie Hall, kde například zazněla v newyorské premiéře Symfonie č. 12 “Lodger” od Philipa Glasse, a to za osobní účasti autora. Další koncerty odehrála filharmonie v Ann Arbor v Michiganu, poté zamířila do Kalifornie, kde vystoupila v Santa Barbaře, Palm Desert a Northridge. Následovalo Kansas City ve státě Missouri a Lubbock v Texasu. V různých kombinacích hrála českou i americkou hudbu.

“Příprava trvala několik let, byla složitá, ale samotné turné už probíhalo hladce, neměli jsme žádný závažný problém,” uvedl manažer orchestru Pavel Šindelář. Logistika zahrnovala šestnáct letů, mnoho přejezdů autobusy nebo kamionovou přepravu veškerého vybavení napříč Spojenými státy.

Hudebníci prý budou na turné vzpomínat jako na mimořádný zážitek. “Mnoho mladých amerických umělců sní o tom, že si zahraje v Carnegie Hall,” řekl hornista Nicolas Perez, první Američan ve Filharmonii Brno, jemuž se splnil sen paradoxně s českým orchestrem. Klarinetistu Lukáše Daňhela zaujala třeba skvělá akustika v Kansas City, umožňující značné rozpětí v dynamice hry. “Všechno bylo stoprocentně čitelné,” uvedl Daňhel. “Doma” v Brně filharmonikům stále chybí sál s ideální akustikou.

Filharmonie Brno zahrála v zámoří třeba Janáčkovu Sinfoniettu. Pro rozšířenou žesťovou sekci využila tamní hudebníky, vše dali dohromady na jedné zkoušce. Do Glagolské mše stejného skladatele se zapojil 160členný americký sbor, podle Kučerové velmi dobře zvládl výslovnost staroslověnštiny.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments