Video: Gergijev a orchestr Mariinského divadla hráli v Palmýře

Před zaplněným amfiteátrem v syrské Palmýře dnes zahrál orchestr Mariinského divadla v Petrohradě pod vedením dirigenta Valerije Gergijeva. Koncert nazvaný Modlitba pro Palmýru přenášela ruská televize. Slavné historické město letos v březnu osvobodila s pomocí ruského letectva syrská armáda.

Orchestr zahrál pod Gergijevovou taktovkou díla Johanna Sebastiana Bacha, Sergeje Prokofjeva a Rodiona Ščedrina. Mezi asi čtyřmi stovkami diváků byli podle agentury AFP, která měla na místě svého reportéra, ruští vojáci, novináři, náboženští představitelé a obyvatelé města.

Orchestr Mariinského divadla a Valerij Gergijev v Palmýře (foto FB)
Orchestr Mariinského divadla a Valerij Gergijev v Palmýře (foto FB)

Ruský prezident Vladimir Putin se před zahájením spojil s Palmýrou videotechnikou a řekl, že koncert považuje za mimořádný. „Považuji to za znamení uznání, za poctu a projev naděje. Za uznání všem, kdo bojují proti terorismu v ohrožení vlastního života, za poctu všem obětem terorismu a samozřejmě za naději nejenom pro obnovu Palmýry, ale také osvobození moderní civilizace od toho hrozného zla, jakým je mezinárodní terorismus,“ řekl Putin.

Gergijev, který je znám souhlasem přičlenění Krymu k Rusku, přišel na pódium v černé košili a bílé kšiltovce, hudebníci hráli ve slunném odpoledni.

Orchestr Mariinského divadla a Valerij Gergijev v Palmýře (foto FB)
Orchestr Mariinského divadla a Valerij Gergijev v Palmýře (foto FB)

Gergijev diriguje orchestr Mariinského divadla od roku 1996 a hrál s ním už na několika místech zmítaných válkami nebo přírodními katastrofami. V roce 2012 ruští hudebníci koncertovali v Tokiu na památku obětí neštěstí, při němž byla předchozího roku zničena jaderná elektrárna Fukušima. Syrská vláda uspořádá v Palmýře ještě jeden koncert v pátek.

Islámský stát držel Palmýru od loňského května a při odchodu za sebou zanechal mnoho náloží. S odminováním pomáhala ruská armáda, která koncem dubna oznámila, že nálože byly zničeny.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat