Händelův Saul: 4 hodiny 20 minut barokní radosti

  1. 1
  2. 2
Czech Ensemble Baroque Orchestra a Choir vedený Romanem Válkem uvedl v koncertní řadě FOK ambiciózní program: na pódiu Dvořákovy síně 8. února 2019 zaznělo Händelovo oratorium Saul, HWV 53. Ke spolupráci si přizval významné pěvecké sólisty: německého kontratenoristu Andrease Scholla, basbarytonistu Adama Plachetku a další.
Händel: Saul, Czech Ensemble Baroque (foto Petr Dyrc)

Saul vznikl vlastně jako Händelův krizový plán na záchranu jeho operní společnosti v Londýně. Ačkoli italská opera dobývala celou Evropu, v Británii bylo jako obvykle všechno jinak – Britové se italské zábavy brzy nabažili a požadovali díla ve vlastní řeči. Händel se opeře v angličtině bránil, v 18. století tento jazyk nebyl považován za zpěvný, vyhověl jim však ve tvorbě oratorií na starozákonní a historická témata. A měl ohromný úspěch: nejen, že zažehnal finanční úpadek svých společností, ale ještě mu na prestižním místě ve Vauxhall Gardens postavili sochu.

Saula napsal Händel v roce 1738 na libreto Charlese Jennense, aristokrata, jemuž se pro jeho luxusní životní styl přezdívalo Sulejman Nádherný. Spolupráce jim vydržela i na další čtyři oratoria, včetně slavného Mesiáše. Příběh mocného válečníka a prvního izraelského krále Saula, který se protivil Hospodinovi a chtěl zabít svého konkurenta Davida, se kterým nakonec prohrál svůj život i trůn, je spíše epickým obrazem s operními prvky, než duchovní skladbou. Větší důraz než na boží všemohoucnost je zde kladen na vykreslení lidských charakterů, na jejich poklesky a hrdinství. Na morálku, ne víru. Je tu boj o moc, závist, milostný příběh, válečná scéna, černá magie a svět duchů, řada barvitých situací.

Šestici hlavních postav doplňuje řada vedlejších rolí, které podtrhují spolu s velkým barokním ansámblem velkorysé rozměry díla. Na pódiu to sóloví pěvci řešili neustálými příchody a odchody, každý na své jednotlivé číslo, jinak by se dopředu všichni ani nevešli. Mělo to i svou vtipnou stránku; když se příchod Velekněze na scénu poněkud opozdil, dirigent se před ním uklonil a způsobně pokřižoval.

Händel: Saul – Adam Plachetka, Czech Ensemble Baroque (foto Petr Dyrc)

Adam Plachetka zpíval roli Saula, barokní ozdoby a koloratury v rychlém spádu zvládl výtečně (árie Had, který se hřál na mých prsou). Odlehčil svůj hlas a nikde nevyčníval mezi komornějšími hlasy kolegů. Výrazově byla silná přísaha Jako je velký Jehova nade mnou. Jeho Saul byl mužný, hrozivý, plný hněvu, místy i sebereflexe (Klesl jsem tak hluboko – hezká hudební hříčka s klesající melodií). A i když se k němu obrátilo štěstí zády, šel na porážku odvážně jako král. Jeho protipólem – hlasem i dějem – byl kontratenorista Andreas Scholl v roli Davida. Scholl má velice znělé vysoké tóny, do kterých se umí opřít silou, ve střední poloze je jeho falzet méně zvučný, ale intonačně přesný a hybný. Brilantní byla rychlá árie Tvá slova králi, nebo výrazná píseň Namyšlené krásky budí nelibost. (David v ní odmítá Saulovu dceru Merab, kterou by si měl vzít, přičemž opěvuje druhou dceru, skromnou Michal.) Hudebně úchvatná je scéna Davida s harfou, kdy má svou hrou uklidnit rozlíceného Saula (Ó pane, tvé milosrdenství) – zde Scholl předvedl nebesky čisté jemné tóny, na které navázalo sólo harfy také jako z jiné dimenze a ještě se melodie zopakovala v cembalovém sólu. Krásné, klidné, vskutku boží (na harfu hrála Kateřina Ghanudi, na cembalo Barbara Maria Willi).

Händel: Saul, Czech Ensemble Baroque (foto Petr Dyrc)

Sopranistky Natalia Rubis a Kristýna Vylíčilová (Merab a Michal) podaly solidní a očekávaný výkon, někde s menší intonační jistotou. Velmi hezky vyšlo jemné duo Vylíčilové se Schollem, k poutavým pasážím patřila Merabina árie Ty, který si zjednal mír s efektním doprovodem cella a varhan. Jonathana, Saulova syna a současně věrného přítele Davidova, zpíval charismatický anglický tenorista Rupert Charlesworth. Svým pevným znělým hlasem se opřel do árií Původ a majetek nenávidím, nebo árie, kdy odmítá zabít Davida na otcovo přání. Velekněze zpíval další mladý barytonista Tadeáš Hoza. Z menších rolí zaujal Jakub Kubín jako Čarodějnice z Endoru, který svůj part pojal s parlandovou uvolněností a doprovodil jej chřestítky na zápěstí.

Händel: Saul – Andreas Scholl, Kristýna Vylíčilová, Czech Ensemble Baroque (foto Petr Dyrc)

Zde musím učinit poznámku k programu – pořadatel se rozhodl netisknout text oratoria, ten se promítal na titulkovací zařízení nad orchestrem a chyběl i výčet částí po sobě jdoucích. Takže jsme netušili, jaká postava právě zpívá, ani jak se jmenuje dotyčné hudební číslo, mezihra, sbor, které právě posloucháme. Při množství postav a sólistů (i ze sboru) byla orientace posluchače v díle hodně omezená a myslím, že to i ztížilo jeho pochopení. Také názvy árií, které zde jen orientačně uvádím, nejsou skutečné názvy, pouze incipity vyčtené z nezřetelného titulkovacího pásu.

Sbor Czech Ensemble Baroque Choir je spíše menší těleso složené ze sólistů, mnozí vypomáhali v epizodních rolích. Má dynamicky a psychologicky propracovaný výraz, možná více než velké sbory. Krásně vyšel jejich passacagliový  sbor o závisti nebo Alellujah. Krásně sladěný a vřelý byl také jejich výstup s Davidem (Ó, osudný den).

Händel: Saul – Andreas Scholl, Czech Ensemble Baroque (foto Petr Dyrc)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat