Jaký bude osud českokrumlovského Otáčivého hlediště?

Ministerstvo kultury ještě letos oznámí, jak bude vypadat nové otáčivé hlediště v Českém Krumlově a kde bude stát. O krumlovské točně a jejím umístění se bude zřejmě jednat i na podzim při zasedání UNESCO v Saúdské Arábii.
Otáčivé hlediště Český Krumlov (zdroj město Český Krumlov)
Otáčivé hlediště Český Krumlov (zdroj město Český Krumlov)

Nové otáčivé hlediště by mohlo stát v bývalém zahradnictví za zámeckou zahradou. Je to prý nejreálnější varianta. Vznikla by nová točna i její zázemí. Než bude nové hlediště hotové, mělo by se hrát na tom nynějším v zámecké zahradě. Památkáři dlouhodobě kritizují, že točna je v zahradě. Odhad nákladů na stavbu nové točny byl podle Národního investičního plánu pro léta 2020 až 2050 bývalé vlády asi 1,5 miliardy Kč.

“Jednáme s Jihočeským krajem o dlouhodobém udržitelném řešení. Po těch desetiletích máme nějakou cestu narýsovanou a v letošním roce bychom měli zveřejnit, jakou cestou se vydáme. Důležitý je postoj UNESCO, protože se dlouhodobě řeší, zda patří, či nepatří otáčivé hlediště do zahrad českokrumlovského zámku. Jednání s UNESCO vedeme, já jsem počátkem letošního roku poslal vysvětlující dopis do UNESCO a bude se o tom tématu pravděpodobně hovořit i na podzim na jednání UNESCO v Saudské Arábii,” řekl ministr kultury Martin Baxa.

Jak řekli letos již dříve členové pracovní skupiny, kteří o otáčivém hledišti jednají, nejpravděpodobnější je to, že nová točna bude v bývalém zahradnictví za zámeckou zahradou. Šlo by o rozšíření zámecké zahrady, uvedl krumlovský místostarosta Zbyněk Toman.

“Bavíme se o strategickém řešení, jak ukončit spor mezi otáčivým hledištěm a (letohrádkem) Bellarií. Vychází z toho to, co považuji za optimální řešení už několik let, a to je rozšíření zahrady o divadelní trakt s otáčivým hledištěm a zázemím pro diváky i divadlo,” řekl v zimě ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek. Letohrádek Bellarie památkáři opravují. Divadlo, jež před točnou hraje, ho využívalo jako zázemí.

České Budějovice, jimž točna patří, mají smlouvu s památkáři o pronájmu zámecké zahrady do konce letošního roku. V pracovní skupině se jedná o smlouvě na rok 2024 a o tom, jak bude nynější točna fungovat u opravené Bellarie.

Loni přilákalo Jihočeské divadlo na krumlovskou točnu 52.469 diváků při tržbách 43,9 milionu Kč. Letos tam od 2. června do 10. září uvede šest titulů. Točna v Českém Krumlově přináší divadlu čtyři pětiny všech tržeb. Jihočeské divadlo zahrnuje činohru, operu, balet a soubor Malé divadlo. Letos má provozní příspěvek od města České Budějovice necelých 154 milionů korun.

V krumlovské zámecké zahradě hraje divadlo od roku 1958. Autorem původního hlediště je divadelní architekt a scénograf Joan Brehms (1907 až 1995). Nynější točna je v provozu od roku 1994, vyrobila ji firma Škoda Plzeň. Vejde se na ni 644 diváků, váží 650 tun, pohánějí ji čtyři elektromotory. Od roku 1958 navštívilo točnu asi 2,5 milionu diváků.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments