Jana Boušková: Má vlast upravená pro sólovou harfu? Velká odpovědnost

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Váš nový sólový program Má vlast obsahuje i Dvořákovu Americkou suitu. Tu jste také pro harfu upravila sama a skladba se již dostala i do povědomí západního harfového světa. Symbolicky jste ji poprvé představila v USA, že…

Dá se říci, že Dvořákovu Americkou suitu jsem převzala kompletně z klavírního výtahu a úprav jsem se dotkla jen minimálně. Stejně jako s Mou vlastí, i zde jsem měla touhu zařadit do mého repertoáru Dvořákovu skladbu, a protože jsem byla vyzvána k recitálu ke sto padesátému výročí harfové firmy Lyon and Healy v Chicagu, zvolila jsem k nastudovaní tuto suitu, kterou jsem měla oblíbenou v orchestrální verzi a přišlo mi, že na harfu bude znít krásně. Je mi velkým potěšením, když skutečně ohlasy klavíristů, kteří tuto skladbu znají ze svého repertoáru, poukazují na to, že na harfu zní tato suita mnohem lépe než na klavír. A to je přesně ten důvod, proč jsem se odvážila i takovou skladbu do svého programu zařadit.

Program uzavírá Josef Suk, co a proč jste vybrala z jeho odkazu?

Každý z těchto tří autorů je symbolem české hudby a každý přináší jiný odkaz, který jsem si přála předávat dál. Na Sukovi miluji jeho impresionismus, a proto jsem se rozhodla pro trojici jeho eklog Letní dojmy.

Uvažujete i o úpravě dalších děl českých autorů pro harfu, například Janáčka či jiných?

Určitě mám v plánu postupem času zařadit i další české autory, které zmiňujete. Již mám představu o konkrétních skladbách a těším se, až je budu studovat. Nechte se překvapit…

Jana Boušková (zdroj archiv autorky / foto Radek Cihla/Empres média)

Smetana, Dvořák, Suk… hudební jazyk kterého z našich velikánů je vám nejbližší?

Každý je jiný, přesto všichni jsou mi blízcí.

Vaše jedinečné postavení mezi harfistkami celosvětově pramení ze samozřejmé technické brilance, kterou povyšujete na výjimečnou úroveň zvukovou barevností, bohatou paletou dynamického odstínění a hloubkou výrazu. Klišé, která jsou u posluchačů s harfou spjata, dokážete rozptýlit okamžitě. Vaše hluboké porozumění nástroji je dáno talentem, výjimečným rodinným zázemím, pílí, vlastnictvím nejlepšího možného nástroje… přidala byste ještě nějakou ingredienci? A v jakém poměru se na vašem úspěchu jednotlivé zmíněné složky podílejí?

Děkuji za tolik krásných slov. Píle, pokora a snaha splnit si sen, o kterém sníte, díky své práci a preciznosti při cvičení je to, na čem jsem se vždy snažila budovat svou profesi, a tak jsem také byla vychovávaná. Jsem za to vděčná.

Vaše umění promlouvá k duším a srdcím posluchačů. Co v tomto ohledu považujete za klíčové? Jaké poselství chcete svým posluchačům předat právě programem Má vlast?

Hudbou předávat duchovno, které hudba obsahuje. Obohacovat duše i srdce posluchačů v tomto uspěchaném světě, který začíná ztrácet povědomí o krásnu. Hudba je dar, který posiluje a naplňuje. Mě určitě a jsem šťastná, když mohu lidi dělat také šťastnými. Je nádherné, když hudba dojme k slzám i když naplní lidi úsměvem.

Jste skutečnou ambasadorkou harfy, nástroje, který bývá často neprávem opomíjen. Domníváte se, že se pomalu daří překonávat předsudky a získávat oblibu pro harfu v repertoárech orchestrů, komorních řad, festivalů i začínajících hudebníků, nebo zde stále vidíte rezervy?

Jsem si jistá, že ano. Kvalitní interpreti dokáží nástroj pozvednout, méně kvalitní naopak nechat padnout do zapomnění… Já jsem vděčná, když harfu bude reprezentovat co nejvíc kvalitních hráčů světové úrovně, aby se ten můj sen, o který se celý život snažím, tedy prosazení harfy jako sólového nástroje, opravdu naplnil.

Sezona 2017/2018 pro vás však není jen ve znamení Mé vlasti. Čekají vás sólová i komorní vystoupení, koncerty s Českou filharmonií a studenti v Praze i Bruselu. Na co se nejvíce těšíte?

Těším se na vše, co mě čeká. Je to náplň mého povolání a vše mi přináší obrovskou radost a potěšení.

Závěrem se vraťme k Mé vlasti. Tento projekt je výjimečný skutečností, že vystupujete současně a sama v roli interpretky, dramaturgyně a částečně i komponistky. Našli bychom ve vašich snech do budoucna i další podobné projekty?

Budu velmi ráda, když takových projektů bude více. Jsem člověk, který je stále otevřen novým výzvám, a naopak mě mnohé věci ještě více nabíjejí a potvrzují mé motto, kterým se v mém pracovně vytíženém životě stále řídím: „Všechno jde, když se chce.” Těším se proto na vás při mých koncertech a věřím, že opět a vždy krásná hudba pohladí tak, jak si přeji…

Děkuji za rozhovor.

 

VIZITKA
Jana Boušková (1970) absolvovala konzervatoř v Praze a Ostravskou univerzitu ve třídě profesorky Libuše Váchalové. Ve studiu posléze pokračovala na renomované Indiana University u profesorky Susann McDonald. Jana Boušková je zatím jedinou harfistkou České republiky, která vyhrála světově nejvýznamnější a nejuznávanější harfovou soutěž. Toto vítězství si přivezla v roce 1992 z USA a ve stejném roce získala i druhou cenu v Izraeli na jiné renomované světové soutěži s největší historickou tradicí, kde společně s nejvyšším oceněním drží též i prvenství jediné české harfistky, která byla do této významné soutěže pozvána. Mezi další četná ocenění patří i vítězství v Concours International de Musique de Chambre v Paříži a v Torneo Internazionale di Musica v Itálii. Za mimořádné koncertní úspěchy a přínos v rozvoji hry na harfu získala ocenění ve Švýcarsku, a také se stala laureátkou festivalu Juventus ve Francii. V Čechách získala cenu Talent roku 96´ a jako jedna  z deseti nejvýznamnějších žen České republiky, a první interpretka z klasické hudby vůbec, byla vyznamenána cenou „Lady Pro“, která jí byla předána za přítomnosti prezidenta republiky prof. Václava Klause na Pražském hradě.

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na