Jeden z velkých mistrů taktovky poválečné generace u nás. Před pěti lety zemřel František Vajnar

Dirigent, houslista a pedagog František Vajnar, který zemřel 9. prosince 2012, působil v letech 1985 až 1987 na postu šéfa Opery Národního divadla a v letech 1991 až 1993 jako šéfdirigent Státní opery Praha. Dirigoval téměř ve všech evropských zemích i ve Spojených státech, Japonsku, Kanadě a Austrálii.

František Vajnar (zdroj archiv ND)

František Vajnar se narodil 15. září 1930 ve Strašicích u Rokycan. Studoval hru na housle u Karla Šnebergera a dirigování u Aloise Klímy na Pražské konzervatoři. Na české hudební scéně druhé poloviny dvacátého století byl známou osobností a svou uměleckou kariéru dělil mezi operu a symfonická a komorní tělesa. Řídil také Českou filharmonii, Symfonický orchestr Českého rozhlasu a Pražský komorní orchestr. Významnou součástí Vajnarova uměleckého působení byla práce se souborem Collegium musicum Pragense. Jeho uměleckým vedoucím byl od roku 1968 do roku 1993, kdy soubor svou činnost uzavřel.

František Vajnar (zdroj archiv)

František Vajnar dirigoval většinu operního a symfonického repertoáru. Mezi jeho významná zahraniční nastudování oper patřilo například první australské provedení Smetanovy Prodané nevěsty v Opeře v Sydney v roce 1981. Tamtéž a také v Melbourne uvedl na začátku devadesátých let Dvořákovu Rusalku. V irském Wexfordu provedl v roce 1989 Prokofjevovu operu Zásnuby v klášteře.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat