Již nyní je možné se přihlásit do mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro 2020

Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro 2020 se bude konat v oborech fagot a klarinet již tradičně od 7. do 15. května v Praze. Zájemci o účast v soutěži vyplní online přihlášku, k níž přiloží mimo další přílohy také nahrávky s repertoárem pro předkolo. Uzávěrka přihlášek je 3. prosince 2019.
Mezinárodní soutěž Pražského jara 2019 (foto Petra Hajská)

Účast v porotách přislíbili renomovaní sólisté, pedagogové i orchestrální hráči. Fagotové porotě bude předsedat Carlo Colombo, pedagog na Conservatoire National Superiéur de Musique v Lyonu a dlouholetý člen Lyon National Opera Orchestra. Dalšími členy poroty jsou Bence Bogányi (pedagog na Hochschule für Musik v Norimberku a sólofagotista Mnichovských filharmoniků), Ole Kristian Dahl (pedagog na Staatliche Hochschule für Musik und darstellende Kunst v Mannheimu a sólofagotista Swedish National Orchestra), Richard Galler (sólofagotista Vídeňských symfoniků a pedagog na „Mozarteu“ v Salzburku a na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni),  Jaroslav Kubita (sólofagotista České filharmonie a pedagog na Janáčkově akademii múzických umění v Brně), Laurent Lefèvre (sólofagotista Orchestre de l´Opéra de Paris a pedagog na Conservatoire National Superiéur de Musique et de Danse v Paříži) a Matthias Rácz (sólofagotista Tohnalle-Orchester Zürich a pedagog na Zürcher Hochschule der Künste).

Klarinetovou porotu povede Harri Mäki (pedagog na Sibeliově Akademii v Helsinkách a bývalý sóloklarinetista Tapiola Sinfonietta), kterého doplní Nicholas Cox (profesor na Royal Northern College of Music v Manchesteru), Igor Františák (pedagog na Fakultě umění Ostravské univerzity v Ostravě), Johannes Gmeinder (pedagog na Hochschule für Musik v Mainzu a Saaru), Michel Lethiec (pedagog na Conservatoire National Superiéur de Musique et de Danse v Paříži a umělecký ředitel Festivalu Pabla Casalse v Prades), Vlastimil Mareš (sóloklarinetista Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK a pedagog na Akademii múzických umění v Praze) a Masatoshi Tanaka (pedagog na Tokyo Gakugei University).

I pro nadcházející soutěž Pražské jaro objednalo novou skladbu pro každý obor. Petr Wajsar píše sólovou skladbu pro fagot a Jan Dušek pro klarinet. Tyto skladby budou soutěžícím přijatým do soutěže zaslány tři měsíce před konáním soutěže a ve světové premiéře zazní během druhých kol, tedy 11. května 2020 v oboru fagot a 12. května 2020 v oboru klarinet. Za nejlepší interpretaci těchto skladeb je také vypsána cena Nadace Český hudební fond.

Soutěžní podmínky, repertoár i harmonogram již 72. ročníku naleznete na webových stránkách soutěže. Výsledky výběrového předkola budou zveřejněny nejpozději 20. ledna 2020 na internetových stránkách festivalu Pražské jaro.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat