Juan Diego Flórez se už potřetí vrací do Prahy

Peruánský tenorista Juan Diego Flórez, jedna z největších operních hvězd současnosti, zazpívá 12. října v pražském Rudolfinu. Čtyřiačtyřicetiletý pěvec vystoupí s italským pianistou Vincenzem Scalerou, který proslul jako klavírní partner mnoha slavných pěvců.

Vedle árií Gioachina Rossiniho, s nímž je Juan Diego Flórez celou svoji kariéru spojován, zazní i díla Domenica Cimarosy, Wolfganga Amadea Mozarta, Ruggera Leoncavalla, Giacoma Pucciniho a Giuseppe Verdiho.

Juan Diego Flórez (zdroj juandiegoflorez.com)

Juan Diego Flórez se vrátí do Prahy už potřetí. Poprvé zde vystoupil na Pražském jaru v roce 2009, poté v prosinci 2012 s klavíristou Scalerou, kdy nabídl večer písní a árií italských a francouzských mistrů, a konečně pak o dva roky později, kdy pro Prahu připravil francouzské operní árie za doprovodu PKF-Prague Philharmonia. Loni tenorista svým recitálem zahájil Mezinárodní hudební festival Český Krumlov (recenzi jsme přinesli zde).

Juan Diego Flórez se narodil v roce 1973 v Limě. Jako dítě zpíval a hrál folk a pop. V sedmnácti letech zahájil studium na Peruánské hudební konzervatoři a o tři roky později získal stipendium na studium zpěvu na Curtisově hudebním institutu ve Filadelfii. Jeho operní debut se před jednadvaceti lety odehrál na Rossiniho operním festivalu v italském Pesaru, kde na poslední chvíli zaskočil za nemocného kolegu. Jeho vystoupení tehdy vyvolalo senzaci.

Při premiéře Donizettiho Dcery pluku v milánské La Scale v roce 2007 se pěvec zasloužil o narušení čtyřiasedmdesátileté tradice této scény, kde se zásadně nepřidává, a po nekonečných ovacích zopakoval árii Tonia Ah! Mes amis s jejími devíti vysokými cé. Totéž se pak stalo o rok později v Metropolitní opeře a v roce 2012 v Pařížské národní opeře, kde od otevření scény Bastille v roce 1989 zazněl přídavek vůbec poprvé.

V roce 2011 založil ve své rodné zemi sociální projekt Sinfonía por el Perú, inspirovaný venezuelským programem El Sistema, který podporuje orchestry a sbory s cílem pomoci dětem žijícím v těžkých podmínkách. Jeho práce pro nadaci byla oceněna ziskem Křišťálové ceny Světového ekonomického fóra v lednu 2014.

Mohlo by vás zajímat


2
Komentujte

Please Login to comment
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
bubulina

Juan Diego přijede do Prahy už počtvrté, první koncert se konal v r. 2009 v Rudolfinu.

Dobrý den, děkujeme za upozornění, jde o převzatou zprávu ČTK, již jsme opravili.