Juan Diego Flórez se už potřetí vrací do Prahy

Peruánský tenorista Juan Diego Flórez, jedna z největších operních hvězd současnosti, zazpívá 12. října v pražském Rudolfinu. Čtyřiačtyřicetiletý pěvec vystoupí s italským pianistou Vincenzem Scalerou, který proslul jako klavírní partner mnoha slavných pěvců.

Vedle árií Gioachina Rossiniho, s nímž je Juan Diego Flórez celou svoji kariéru spojován, zazní i díla Domenica Cimarosy, Wolfganga Amadea Mozarta, Ruggera Leoncavalla, Giacoma Pucciniho a Giuseppe Verdiho.

Juan Diego Flórez (zdroj juandiegoflorez.com)

Juan Diego Flórez se vrátí do Prahy už potřetí. Poprvé zde vystoupil na Pražském jaru v roce 2009, poté v prosinci 2012 s klavíristou Scalerou, kdy nabídl večer písní a árií italských a francouzských mistrů, a konečně pak o dva roky později, kdy pro Prahu připravil francouzské operní árie za doprovodu PKF-Prague Philharmonia. Loni tenorista svým recitálem zahájil Mezinárodní hudební festival Český Krumlov (recenzi jsme přinesli zde).

Juan Diego Flórez se narodil v roce 1973 v Limě. Jako dítě zpíval a hrál folk a pop. V sedmnácti letech zahájil studium na Peruánské hudební konzervatoři a o tři roky později získal stipendium na studium zpěvu na Curtisově hudebním institutu ve Filadelfii. Jeho operní debut se před jednadvaceti lety odehrál na Rossiniho operním festivalu v italském Pesaru, kde na poslední chvíli zaskočil za nemocného kolegu. Jeho vystoupení tehdy vyvolalo senzaci.

Při premiéře Donizettiho Dcery pluku v milánské La Scale v roce 2007 se pěvec zasloužil o narušení čtyřiasedmdesátileté tradice této scény, kde se zásadně nepřidává, a po nekonečných ovacích zopakoval árii Tonia Ah! Mes amis s jejími devíti vysokými cé. Totéž se pak stalo o rok později v Metropolitní opeře a v roce 2012 v Pařížské národní opeře, kde od otevření scény Bastille v roce 1989 zazněl přídavek vůbec poprvé.

V roce 2011 založil ve své rodné zemi sociální projekt Sinfonía por el Perú, inspirovaný venezuelským programem El Sistema, který podporuje orchestry a sbory s cílem pomoci dětem žijícím v těžkých podmínkách. Jeho práce pro nadaci byla oceněna ziskem Křišťálové ceny Světového ekonomického fóra v lednu 2014.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments