Konal se 11. ročník Noci divadel s podtitulem Hoří!

Včera 18. listopadu se konal jedenáctý ročník Noci divadel, letos s podtitulem Hoří! Zúčastnilo se jej zhruba 90 divadel po celém Česku.
Noc divadel, Národní divadlo moravskoslezské, 18. listopadu 2023 (zdroj Noc divadel)
Noc divadel, Národní divadlo moravskoslezské, 18. listopadu 2023 (zdroj Noc divadel)

Noc divadel, největší divadelní svátek, je součástí evropského projektu European Theatre Night, který prezentuje divadlo tvořivým způsobem v netradiční formě vždy třetí listopadovou sobotu. Institut umění – Divadelní ústav koordinuje Noc divadel v České republice již od roku 2013. Největší divadelní svátek každoročně nabízí noční prohlídky, divadelní dílny, diskuze s tvůrci, představení a performance – zdarma nebo za symbolické vstupné. Během této akce najde každoročně cestu do divadla přes 50.000 lidí.

V Praze si návštěvníci mohli vyzkoušet mimo jiné i evakuaci Národního divadla. Už během dne mohli lidé navštívit například Anenský areál divadla, kde uviděli zkušebny, zázemí a archivy. Inspirací pro letošní ročník jsou dvě výročí. V roce 1883 bylo 18. listopadu Národní divadlo znovuotevřeno po požáru, který budovu zachvátil v prvním roce jejího fungování, 18. listopadu 1983 pak bylo divadlo otevřeno po rozsáhlé přestavbě a dostavbě jeho okolí.

„Program vyvrcholil večer po slavnostním představení opery Libuše, kterou se tehdy znovu zahajoval provoz v historické budově Národního divadla,” řekl Staněk. Ztemnělým divadlem putovali registrovaní návštěvníci za svitu baterek a cestou potkávali hasiče – a to jak profesionální soudobé, kteří jim vysvětlili, jak by se postavili k případnému požáru dnes, tak fiktivní historické hasiče v podání studentů DAMU, kteří vyprávěli o tom, jak se hasil požár v minulosti. Celá noční aktivita pak vyvrcholila cvičnou evakuací účastníků z nejvyšších míst v hledišti.

Vůbec poprvé se včera otevřely veřejnosti divadelní dílny plzeňského Divadla J. K. Tyla. Čtyři prohlídky, které se konaly v rámci Noci divadel, byly hned obsazené. Lidé se podívali do zákulisí na to, jak se vyrábí kostýmy, jak se malují kulisy, kde se skladují a jak se s nimi pohybuje.

Třípatrová budova bývalých strojíren, poblíž centra města i obou budov divadla, je veliká a její kapacita zatím postačuje, pracuje tam asi 30 lidí. „Je tu truhlárna, kovárna, krejčovská pánská i dámská dílna, kloboučnická dílna, malírna kulis, sklad kostýmů, půjčovna kostýmů, prádelna a sklad fundusu – což je odkladiště kulis a kostýmů, které v minulosti použily,“ řekla Soňa Ptáčková, jedna z průvodkyň DJKT.

Ve skladu jsou podle ní tisíce věcí včetně krásných historických kousků. Například stavěcí kulisy, kola, lednice, rozhlasové a televizní přijímače, klece, sfingy, kříže, figuríny i části těl, prasata, koně, povozy a další. Sklad kostýmů čítá až 15 000 obleků, některé i 100 let staré. Výtvarník nové inscenace si z nich může vybrat, nebo se přešijí. Kostýmy předváděly divadelníci, činoherci četli z novin z 18. srpna 1922, kdy dílny vyhořely. Operní zpěváci zpívali v malírně, ve skladu kulis zpívali muzikáloví herci, baletky tančily v dámské krejčovně.

„V krejčovně je sedm krejčových plus dvě vrchní a na druhé straně je to samé v pánské části,“ uvedla Ptáčková. Divadlo má i vlastní návrhářky. Největší místností je malírna, kde se montují a zdobí kulisy z látek, dřeva, papíru, plechu a dalších materiálů. „Máme tu pět truhlářů, tři malíře, dvě čalounice, dvě kloboučnice, dva zámečníky. Dokáží vyrobit všechno, na co máme čas,“ řekl šéf výroby dekorací DJKT Martin Višňovský. Také uvedl, že v dnešní době se tyto profese velmi špatně shánějí.

Dílny fungují od roku 1910, kdy město budovu pro divadlo odkoupilo. „Předtím tady fungovala od září 1860 Valdštejnská strojírna a poté součást Škodových závodů,“ řekla Ptáčková. V roce 1922 dílny kompletně vyhořely. Celá budova se rekonstruovala podle návrhu architekta Hanuše Zápala. Po roce byly opět v provozu, další rekonstrukce byla v roce 2000. Patra dílen spojuje obří nákladní výtah.

„Skladovací prostory na živé inscenace máme ještě pod každým z obou divadlem v klecích šest krát 2,80 krát 2,40 metru, kde se skladují dekorace. Někdy máme hru na jednu klec, někdy na tři,“ řekl Višňovský. Divadlo má dále externí sklad pro obě scény v centrální části Roudná, kde jsou kostýmy, rekvizity a kulisy pro inscenace, které se hrají až v dalších týdnech.

Divadlo X10 uvedlo taneční performance Devourer slovenské performerky a choreografky Alice Minar.

Od roku 2024 se bude Noc divadel nově konat v sobotu, která je časově nejblíže Světovému dni divadla, jenž připadá na 27. března. V příštím roce tak termín noci otevřených divadel vychází na sobotu 23. března 2024. O změně termínu se rozhodlo na základě hlasování divadel zapojených v předchozím ročníku Noci divadel.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments