Konference pro varhany 2017
Druhý ročník Konference pro varhany pořádá Hudební a taneční fakulta AMU v Praze ve spolupráci se spolkem PROVARHANY. Uskuteční se 29. – 30. listopadu 2017 a mezi přednášejícími budou specialisté na stavbu a historii varhan i koncertní varhaníci z ČR i ze zahraničí. Vrcholem letošní konference bude detailní představení projektu Svatovítské varhany a následující prohlídka katedrály i místa pro nové varhany s odborným výkladem.
Konference pro varhany si klade za cíl rozproudit diskusi mezi odbornou veřejností, inspirovat studenty varhan i další zájemce a informovat o aktuálních tématech týkajících se varhanní kultury včetně zahraničních zkušeností. Po každém bloku přednášek následuje diskuse přednášejících, studentů HAMU a dalších zúčastněných.
Konference bude zahájena ve středa 29. listopadu 2017 v 19:30 v Bazilice sv. Markéty v Břevnovském klášteře, kde vystoupí prof. Julian Gembalski, významný polký varhaník, pedagog a bývalý rektor Hudební akademie v Katowicích. Ve čtvrtek 30. listopadu 2017 od 10 hodin proběhne hlavní část konference, tedy přednášky a diskuse v Respiriu Hudební a taneční fakulty AMU na Malostranském náměstí. Přednášky zahájí PhDr. Petr Koukal, hlavní organolog NPÚ, pokřtí a přiblíží novou knihu Problematika restaurování zvuku varhan. Ta vznikla ve spolupráci se Zvukovým studiem HAMU, konkrétně s Ing. Zdeňkem Otčenáškem, Ph.D. Následovat bude Dr. hab. Grzegorz Pozniak z Institutu pro chrámovou hudbu v Opole, jenž představí publikační činnost Institutu pro chrámovou hudbu v Opole. Martin Poruba, pedagog Hochschule für Musik und Theater v Mnichově a varhaník ve Freisingu, přiblíží situaci varhaníků, varhan a varhanářství v Bavorsku. Závěr prvního bloku přednášek bude patřit prof. Jaroslavu Tůmovi, koncertnímu varhaníkovi a profesorovi HAMU, který bude prezentovat plánovaný výzkum interpretace včetně již vydaného CD s publikací O interpretaci varhanní hudby s přihlédnutím k jiným klávesovým nástrojům.
Odpolední blok přednášek zahájí Waclaw Golonka, profesor Hudební akademie v Krakowě. W. Golonka si za téma zvolil různé systémy ohodnocení chrámových varhaníků v různých zemích Evropy. Štěpán Svoboda, organolog Pražského arcibiskupství, představí projekt Svatovítské varhany, tedy historii, vývoj a současný stav projektu nových Grenzingových varhan. Následovat bude prohlídka katedrály sv. Víta s odborným výkladem, pro účastníky konference bude možnost nahlédnout na západní katedrální kruchtu a seznámit se s architektonickými, technickými a akustickými aspekty stavby tohoto mimořádného nástroje.
Vstup na konferenci je volný na základě rezervace, účast je nutno závazně potvrdit nejpozději do 24.11. na e-mail: [email protected]
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]