Tenorista Sergej Larin by dnes oslavil 65. narozeniny

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Inscenace Straussovy Ariadny na Naxu, kde ztvárnil postavu Bacchuse, byla jeho poslední na prknech opery SND. Ráda vzpomínám na zkušební proces této inscenace, který byl dlouhý, ale velmi detailní. Všichni sólisté jsme museli být od první zkoušky až do poslední dennodenně na place. Právě zde se odvíjely naše dlouhé debaty, a to nejen o zpěvu, divadle, hudbě, ale i o běžném životě, jeho velké zálibě ve sbírání LP desek a náramkových hodinek. Často jsem svým studentům zpěvu dávala zpívat ruské romance (z čehož byl velmi nadšený), občas jsem potřebovala poradit ať už s výslovností, překladem nebo interpretací a on byl vždy nápomocný. Osobně mi daroval své CD ruských romancí se slovy „nechci být neskromný, ale toto cédéčko je to nejlepší co se týče Čajkovského romancí, co v této době vyšlo.“ Po poslechu CD jsem mu dala za pravdu. Je mi líto, že odešel tak brzy, že operní svět přišel o vynikajícího umělce, ale zejména úžasného člověka.

Sergej Larin jako Otello v San Diegu (foto rodinný archiv Larinových)

Barytonista Martin Babjak, operní zpěvák

Sergeje Larina jsem poprvé v životě viděl a slyšel zpívat v Slovenském národním divadle v inscenaci Piková dáma v hlavní tenorové roli Hermana. Tato opera byla jeho konkurzní představení v našem divadle. Bylo to, myslím, v roce 1989, to už jsem byl angažován v souboru SND i já. Můj první dojem z jeho pěveckého umění byl ohromující. Pěvecká energie, která se valila z každého tónu maestra Larina, se vrývala přímo do srdce posluchače. Pak už jeho talent nezadržitelně postupoval z Bratislavy na velké světové scény celého světa. A Sergej byl tak velkorysý, že Bratislavě za to, že mu dala tak obrovskou příležitost odrazit se dále, z vděčnosti zůstal navždy věrný. A kdykoliv, když se vrátil ze světových jevišť na jeviště SND, vždy odvedl perfektní pěvecký výkon. A nejen proto ho bratislavské obecenstvo nesmírně milovalo.

Sergej Larin, kniha (foto rodinný archiv Larinových)

I já jsem měl tu čest mnohokrát stát po jeho boku na scéně SND a učit se od něj zpívat nejen s rozumem, ale i s velkou, někdy až živočišnou energií, avšak dobře kontrolovanou technikou pěveckého umění. Sergej byl nejenže sám vynikající operní zpěvák, ale uměl se velmi upřímně podělit o své mistrovství i s jinými kolegy, kteří projevili zájem o jeho rady a zkušenosti. Sergeje Larina jsem znal a vždy vnímal jako velkého profesionála, který byl nejen jako umělec, ale i jako člověk v běžném životě přátelský, s velkým smyslem pro humor a hlavně byl vždy optimista a dobře naladěný. Rozdával kolem sebe vždy úsměv a radost ze života. Každého člověka, bez ohledu na jeho společenské postavení, si vážil. Ale jeho největším povahovým rysem byla láska k bližnímu, tak jak to učí moudré knihy světa. Na roky spolupráce na scéně SND se Sergejem Larinem, které mi k mému velkému štěstí byly dopřány, nikdy nezapomenu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


5 2 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments