Melodramatická Kirké Václava Praupnera – unikátní dílo Mozartova současníka

Na počátek léta chystá orchestr Musica Florea a taneční soubor Hartig Ensemble ve spolupráci ve Společností Zdeňka Fibicha jedno z nejpozoruhodnějších děl ze souboru známých melodramat 18. století, které se bezprostředně váže k historii pražského divadelního života.
Kirké, Hartig Ensemble a Musica Florea, Sudičky a Fúrie, foto Marika Kyseleva 2019

Ředitel divadelního orchestru Nosticova divadla Václav Praupner (1745–1807) napsal v roce 1789 melodram s baletem o kouzelnici Kirké (původní název Circé), ke kterému se ojediněle dochovala jak rukopisná partitura s podrobnými scénickými poznámkami, tak i libreto (uložené v Českém muzeu hudby). Toto dílo litoměřického rodáka vybízí k historicky poučenému nastudování, a to nejen po stránce hudební, ale i divadelně inscenační. Ožije tedy znovu 3. července 2019 v mobilním divadle Florea Theatrum s ručně malovanými dekoracemi, postaveném na Letní scéně HAMU v Lichtenštejnském paláci na Malé Straně pod taktovkou Marka Štryncla a v choreografii a režii Heleny KazárovéDitou Hořínkovou v hlavní roli Kirké a Jiřím Klemem v roli Plutona. Náročného úkolu nastudování textu a jeho souladu s hudbou se ujala naše přední odbornice na žánr melodramu Věra Šustíková a tato novodobá premiéra v historicky poučené interpretaci bude uvedena jako prolog k 22. ročníku Melodramfestu pod záštitou České komise pro UNESCO.

Prof. Helena Kazárová, Ph.D. usilovala o uvedení díla již dlouhou dobu, díky PhDr. Věře Šustíkové, Ph.D. a Fibichově společnosti se podařilo v roce 2016 realizovat uvedení díla v Městském divadle v Kladně v soudobém pojetí (Filharmonický orchestr Iwasaki, dirigent Jiří Petrdlík, režie slova a hudby Věra Šustíková, scénické řešení Jaroslav Slánský, v roli Kirké Apolena Veldová, Pluton Jan Krafka, tančil Hartig Ensemble). Nyní budou mít diváci možnost díky porozumění dirigenta Marka Štryncla a jeho orchestru Musica Florea zažít tento unikátní kus plný dobové „estetiky hrůzy“ a mít „divadelní potěšení z ošklivosti“ podobně jako pražské publikum konce 18. století, kdy zde pobýval Mozart i Casanova.

Dita Hořínková jako Kirké, Hartig Ensemble a Musica Florea, foto Marika Kyseleva 2019

Václav Praupner: Kirké (Circé), 1789
3. července 2019 v 21:00 hodin, Florea Theatrum na Letní scéně HAMU
Orchestr Musica Florea a Hartig Ensemble-Tance a balety tří století ve spolupráci s 22. ročníkem Melodramfestu

Hudební nastudování a dirigent: Marek Štryncl
Choreografie a režie: Helena Kazárová
Nastudování textu a koordinace s hudbou: Věra Šustíková

Kirké: Dita Hořínková, Pluto: Jiří Klem
Sudičky, Erýnie: Michaela Bartlová, Lenka Kantorová, Anna Slaninová, Ladislav Beneš, Miroslav Stehlík, Ondřej Dlohoš/Jan Štrachal, Jakub Hána.

Scéna: Václav Krajc a Jiří Bláha
Kostýmy: Roman Šolc
Hudební spolupráce Daniel Wiesner
Světla: Mojmír Ledvinka
Líčení a vlásenky: Irena Křížová

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na