Na soutěž v Brně míří mladí muzikanti z celého světa

Prestižní Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka v Brně se po dvou letech vrací. Každoroční přehlídka pořádaná Hudební fakultou JAMU je po roční covidové pauze zpět a chystá se její 27. ročník. Letos se soutěžící utkají v oborech tuba a lesní roh.
Watanabe Nodoka (zdroj Janáčkova akademie múzických umění)
Watanabe Nodoka (zdroj Janáčkova akademie múzických umění)

V souvislosti s epidemiologickou situací se budou soutěžní klání od 14.–17. září konat bez účasti veřejnosti. Dvě finálová kola 19. září v Besedním domě ovšem budou veřejnosti volně přístupná. Finalisté vystoupí společně s orchestrem Czech Virtuosi pod taktovkou Roberta Kružíka.

Podle statutu soutěže do Brna míří hudebníci mladší 35 let, a to doslova z celého světa. Ve třech soutěžních postupových kolech se letos utkají mladí hudebníci například z Číny, Švýcarska, Litvy, Itálie, Finska, Norska, Nizozemí, Belgie, Lotyšska, Španělska a z mnoha dalších zemí. Celkem se do letošního ročníku přihlásilo 38 hráčů na tubu a 59 hráčů na lesní roh.

Třetí a zároveň finálová kola se uskuteční v neděli 19. září v Besedním domě za doprovodu profesionálního orchestru Czech Virtuosi s dirigentem Robertem Kružíkem. Ve 14:00 hodin se ve finále utkají soutěžící oboru tuba, v 15:30 hodin se pak soutěž přehoupne do finálové atmosféry soutěžního oboru lesní roh. Bude se tedy jednat o pestrou škálu hudebních vystoupení, veřejnosti volně přístupných. Posléze nebude chybět ani společné vyhlášení výsledků a udílení cen pro oba obory. Divácká účast se řídí aktuálními pravidly vycházejícími z nařízení vlády ČR pro konání hromadných akcí (platných v daném období).

„Brno se stává světovým magnetem pro mladé talenty z celého světa. Soutěž předsednictvím kolegy z partnerské vysoké školy v nizozemském Den Haagu upevňuje strategické mezinárodní vztahy HF JAMU. Soutěž vysílá signál, že si stojíme za důležitostí vlastního evropského kulturního dědictví a že podporujeme mládež v tom, aby přispívala do světa hodnotami, které nás mohou vynést z krize ven,“ vedla děkanka Hudební fakulty JAMU a prezidentka soutěže prof. Barbara Maria Willi, Ph.D.

Igawa Yuta(zdroj Janáčkova akademie múzických umění)
Igawa Yuta (zdroj Janáčkova akademie múzických umění)

Radní Magistrátu města Brna pro kulturu Ing. Marek Fišer dodává: „Jsem velmi rád, že se po dvouleté odmlce způsobené koronavirovou pandemií může opět konat tato prestižní mezinárodní soutěž, kde se mezi sebou utkají nejlepší mladí umělci ve svém oboru a budou moci předvést svoje dovednosti a talent naživo před odbornou porotou i posluchači v Besedním domě. Všem soutěžícím přeji mnoho štěstí a to, aby nebyli nervózní a podali ty nejlepší výkony.“

Výherci soutěže k titulu laureáta získají také tradiční výherní částky sto tisíc korun českých (1. cena), sedmdesát tisíc korun českých, (2. cena) a čtyřicet tisíc korun českých (3. cena). Pro vítěze v každém oboru je také připravena zvláštní cena partnera Buffet Crampon. Výkony soutěžících budou hodnoceny odbornými porotci z různých koutů světa. Porotě pro soutěžící z oboru tuba bude předsedat Øystein Baadsvik, významný norský tubista. Předsednictví poroty pro lesní roh se ujal v oboru uznávaný Will Sanders z Nizozemí.

Hultsch Karl Wilhelm (zdroj Janáčkova akademie múzických umění)
Hultsch Karl Wilhelm (zdroj Janáčkova akademie múzických umění)

Termín konání soutěže: 12.–19. září 2021

Porota – obor tuba:
Øystein Baadsvik (Norsko) – předseda
Roland Szentpáli (Maďarsko)
Alessandro Fossi (Itálie)
Dirk Hirthe (Německo)
Nikolaj Kanišák (Slovensko)
Karel Malimánek (Česká republika)
Pavel Trnka (Česká republika)

Porota – obor lesní roh:
Will Sanders (Nizozemsko) – předseda
David W. Johnson (USA, Švýcarsko)
Szabolcz Zempléni (Maďarsko)
Tadeusz Tomaszewski (Polsko)
Jörg Brückner (Německo)
Zuzana Rzounková (Česká republika)
Jindřich Petráš (Česká republika)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments