Nečekané ocenění Vatikánu pro skladatele Arvo Pärta
Skladatel Arvo Pärt získá ocenění ve Vatikánu
Estonský skladatel Arvo Pärt (81) obdrží letošní Ratzingerovu cenu, známou také jako Nobelova cena za filozofii. Rádio Vatikán tuto zprávu oznámilo na základě sdělení Vatikánské nadace Joseph Ratzinger – Benedikt XVI.
Od roku 2011 je každoročně cena udělována dvěma až třem osobnostem. Tentokrát je poprvé oceněn hudebník. Zájem Benedikta XVI. o hudbu a náboženský obsah v hudbě Arvo Pärta je opodstatněním, proč bude cena tentokrát udělena osobě mimo teologickou oblast.
Cenu dotovanou částkou 50.000 € obdrží Arvo Pärt 18. listopadu 2017.
Spolková vláda v Německu podpoří veřejné orchestry jedenácti miliony eur
Aby podpořila inovativní způsoby šíření hudby, pomůže vláda celkem jednatřiceti projektům po celém Německu částkou ve výši 11,1 milionů €. Jak uvedla ministryně kultury Monika Grütters v pondělí v Berlíně, v novém programu Exzellente Orchesterlandschaft Deutschland je zahrnuta Südwestdeutsche Philharmonie Konstanz, Bochumer Symphoniker a Jenaer Philharmonie.
Jenom v severním Německu bylo do programu zařazeno sedm orchestrů, mimo jiné Ensemble Resonanz v Hamburku, Lüneburger Symphoniker a Norddeutsche Philharmonie des Volkstheater Rostock. Dodatečná podpora veřejně financovaných souborů by měla pomoci posílit v celosvětovém kontextu jedinečnou pozici orchestrů v Německu. Mnohé orchestry v zemi postrádají dík omezením městských subvencí prostředky na nové formy hudební kultury.
Projekty se týkají především digitalizace a mezinárodních spoluprací. Program potrvá pět let a soutěže se zúčastnilo devětačtyřicet orchestrů.
Birminghamská konzervatoř získala královský titul
Nové sídlo Birminghamské konzervatoře, vystavěné za 57 milionů liber, otevřelo své dveře studentům dne 25. září 2017 se zprávou o tom, že instituce získala královský titul Jejího Veličenstva. Bude se nyní nazývat Královskou Birminghamskou konzervatoří a připojí se k vybranému seznamu institucí působících v oblasti umění, které mají oficiální královský souhlas.
Povolení používat titul „Royal“ je uděleno panovníkem, který jedná na radu svých ministrů. Trvá velmi dlouho, než je takový titul nějaké instituci svěřen, a všichni žadatelé musí splňovat několik přísných podmínek. Udělení titulu následuje po tom, co se v březnu 2016 nejmladší syn královny Alžběty II. Edward hrabě z Wessexu stal prvním patronem konzervatoře.
Profesor Julian Lloyd Webber, rektor konzervatoře, řekl: „S novým jménem a vhodným nádherným novým domovem hodláme nastavit globální měřítko pro hudební a dramatické vzdělání. Nová budova konzervatoře se může pochlubit pěti novými veřejnými prostory, včetně koncertní síně s kapacitou pět set míst, stopadesátimístným komorním sálem, stomístným varhanním studiem a více než sedmdesáti učebnami.“
Líbí se vám Anne-Sophie Mutter jako mořská panna?
Houslistka Anne-Sophie Mutter během své čtyřicetileté kariéry vystupovala a nahrávala s klavíristy jako Lambert Orkis, Alexis Weissenberg, André Previn a Yefim Bronfman. Daniil Trifonov je nyní dalším ze slavných komorních hudebních partnerů.
Společně se třemi držiteli stipendia z Anne-Sophie Mutter Foundation nahráli Schubertova díla – kvintet Pstruh, Nocturno a slavné Zastaveníčko a Ave Maria. V hudebních kruzích se diskutuje nejen o nepříliš vkusném obalu nahrávky. Jak se líbí vám? Jak se vám líbí interpretace Zastaveníčka? Ukázku najdete na digitální hudební službě Spotify.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]