Nechceme být snobským festivalem turistů, nezdražujeme. Ujišťuje Smetanova Litomyšl

Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl chce i nadále zůstat finančně dostupný. Je z 60 procent podpořený z dotací a vstupné zdražovat nemusí. V souvislosti s letošním ročníkem, který se koná od 9. června do 3. července, to řekl ředitel festivalu Jan Pikna. „Chceme, abychom byli přístupní lidem z regionu, nechceme se stát snobským festivalem pro turisty nebo zahraniční turisty.“

Smetanova Litomyšl (foto archiv)
Smetanova Litomyšl (foto archiv)

Cena jedné vstupenky v průměru vyjde na 680 korun. Zájem diváků je značný, za několik prvních hodin prodeje vstupenek je většina pořadů vyprodaných. Pořádání festivalu přijde na 30 milionů korun, 40 procent nákladů uhradí vstupné. Letos festival očekává 29 tisíc návštěvníků. Na dotacích se podílí město Litomyšl, pardubické hejtmanství, ministerstvo kultury a sponzoři.

Smetanova Litomyšl (foto archiv)
Smetanova Litomyšl (foto archiv)

V letech 1949 až 1964 se na festivalu hrála hudba Bedřicha Smetany. V druhé etapě jeho existence se dramaturgie zaměřila i na další skladatele, více na české či pocházející ze socialistického bloku. Italské opeře a světovým autorům se festival otevřel až po roce 1990.

Související články


Napsat komentář