Hudební nástroj z 3D tiskárny: Piezoelektrické housle

Oktobas, theremin či skleněná harmonika jsou známé hudební kuriozity minulosti, o kterých již bylo napsáno mnohé. Kam se ale ubírá budoucnost hudebních nástrojů? Je možné vůbec přijít na něco, co ještě nebylo vymyšleno? Mezi trendy posledních let v tomto oboru nesporně patří výroba hudebních nástrojů na 3D tiskárnách. Tato technika umožňuje nejenom kopírování již zavedených a osvědčených modelů, ale i konstrukci zcela nových a často i velice kuriózních instrumentů, jakými jsou například dvoustrunné piezoelektrické housle, vyrobené v americké Miami.
Témata:SEZ
Piezoelektrické housle (zdroj Monad Studio)

Před několika lety byly v newyorském Javits Center vystavovány kuriózní hudební nástroje minulosti i budoucnosti. Mezi exponáty zaujaly návštěvníky piezoelektrické housle, které byly vyrobeny dvojicí architektů Eric Goldemberg a Veronica Zalcberg v ateliéru Monad Studio v Miami na Floridě ve spolupráci s multiinstrumentalistou Scottem F Hallem, který se zabývá výrobou nezvyklých nástrojů již od devadesátých let minulého století.

Naše touha vytvořit neobvyklé nástroje vzrostla, když jsme si uvědomili, že estetické a technické problémy, kterým jsme čelili jako architekti, se nelišily od těch, kterým čelí hudebníci a skladatelé,“ říká Eric Goldemberg. On a Veronica Zalcberg se zajímali o „novou koncepci základních funkcí houslí.“ Nástroj je tedy výsledkem „intenzivního výzkumu v oblasti designu a výpočtů, který vede k přímému zapojení hudebníků, houslistů, skladatelů a interaktivních umělců různého druhu,“ dodává Goldemberg.

Piezoelektrické housle (zdroj Monad Studio)

Vedle svého zvuku, by mohly piezoelektrické housle se svým „agresivním futuristickým designem“ patřit spíše do sci-fi filmů, než do symfonického sálu, ale nástroj náleží právem do dlouhé tradice snah posunout vývoj hudebních nástrojů vpřed, která balancuje na hranici inženýrství, fyzikálního výzkumu, hudby a v jistém slova smyslu i magie. „Veronica, Scott i já rozhodně respektujeme historický odkaz výroby houslí i jiných nástrojů, když vytváříme nové návrhy,“ říká Goldemberg. „Inovace v designu nástrojů je vyvažujícím činem, který dává hold historii i tradici a zároveň se odvážně dívá do budoucnosti.“

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na