Novým rektorem JAMU je Petr Oslzlý, senát mu dal přednost před Barbarou Marií Willi

Janáčkovu akademii múzických umění v Brně povede dvaasedmdesátiletý divadelník Petr Oslzlý. Akademický senát jej v pondělí upřednostnil před hudebnicí Barbarou Marií Willi.

Volba nového rektora JAMU – Petr Oslzlý a Barbara Maria Willi (vpravo) (zdroj JAMU)

Petr Oslzlý jako kandidát na rektora uspěl v prvním kole v poměru sedm hlasů ku pěti. Oslzlý patří k dlouholetým pedagogům a činovníkům Divadelní fakulty JAMU. Poslední čtvrtstoletí zároveň působí jako ředitel Centra experimentálního divadla, pod které spadá i Divadlo Husa na provázku. Po roce 1989 působil také jako poradce prezidenta Václava Havla. Ve funkci vystřídá hudebního skladatele Ivo Medka, který byl rektorem od roku 2010.

Petr Oslzlý (zdroj JAMU)

„K zobrazování, uchopování a poznávání současného hodnotově rozkolísaného světa však tvůrce (i student teprve k budoucí tvorbě se připravující) musí mít právo použít i ty nejdrsnější prostředky uměleckého vyjádření. JAMU by tedy měla programově usilovat o to, aby vždy byla prostorem plné názorové a výrazové umělecké svobody,“ uvedl Petr Oslzlý v programu.

Dvaapadesátiletá Barbara Maria Willi pochází z Bavorska, v Brně působí řadu let jako přední interpretka takzvané staré hudby. Věnuje se hře na cembalo, varhany a kladívkový klavír. Na Hudební fakultě JAMU vede katedru varhanní a historické interpretace. V programu doporučovala zlepšit propagaci školy, zdůraznila význam mezinárodních vazeb, chce se zasadit o zrovnoprávnění vědeckých a uměleckých výstupů. „To je velké téma, za které je zapotřebí lobbovat,“ řekla v kandidátském projevu. Škola by podle Willi měla také lépe připravovat studenty na vstup do profesního života, a to nejen po umělecké stránce. Zmínila osobní marketing, hospodaření s časem, komunikaci s pořadateli, ale také psychohygienu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat