Olomoucká opera si poprvé troufla na Martinů Řecké pašije, premiéra je už v pátek

Moravské divadlo v Olomouci finišuje s přípravou vrcholného operního díla Bohuslava Martinů Řecké pašije. Na pódiu Moravského divadla se toto dílo dočká historicky prvního uvedení, premiéra je naplánována na pátek. Režie se ujal Jan Antonín Pitínský. Autorem hudebního nastudování je Petr Šumník. Děj se bude odehrávat na variabilní scéně, která se během představení změní z vesnice na pustinu. Jejím autorem je architekt Milan Nytra, člen populární skupiny Buty.

Bohuslav Martinů: Řecké pašije (záběr ze zkoušky) – MD Olomouc 2017 (zdroj FB Moravského divadla)

V působivých Řeckých pašijích, které kladou velké nároky na sólisty a především na sbor, rezonuje aktuální téma uprchlíků. Podle uznávaného režiséra Jana Antonína Pitínského příběh o obyvatelích řecké vesnice, do níž během velikonočních pašijových her přijdou žádat o pomoc uprchlíci z jiné vesnice zničené nájezdem Turků, zaujal skladatele svou emocionální a duchovní silou. „(Martinů) Chtěl, aby jeho opera byla drastická, tvrdá a bolestná, nic idylického. Druhá verze (opery) je oproti té původní zkratkovitá, více poetická a má krásnější konec,“ uvedl Jan Antonín Pitínský.

Podle autora hudebního nastudování Petra Šumníka nabízejí Řecké pašije posluchačům výsledek celoživotního kompozičního vývoje Bohuslava Martinů. Skladatel se podle něj nechal inspirovat byzantskou hudbou a místy je možno zaslechnout i názvuky balkánské lidové hudby. „Extrémní nároky klade autor na operní sbor. Jsou zde dvě početné skupiny, každá má v příběhu naprosto odlišný charakter a svou speciální úlohu. Dva smíšené sbory ještě doplňuje sbor dětský,“ popsal Petr Šumník.

Bohuslav Martinů: Řecké pašije (záběr ze zkoušky) – Jakub Rousek (Manolios), Barbora Polášková (Kateřina) – MD Olomouc 2017 (zdroj FB Moravského divadla)

V roli ovčáka Manoliose, který se vžije do role Ježíše a nabourává tak staré pořádky ve vesnici, se představí Jakub Rousek v alternaci s Milanem Vlčkem. „Je obecně známo, že hudba Bohuslava Martinů je těžká na nastudování, ale v konečném výsledku velmi krásná a netradiční,“ uvedl Jakub Rousek.

Záletnou vdovu Kateřinu, která v pašijových hrách představuje Máří Magdalenu, ztvární nová posila operního a operetního souboru Radoslava Mičová v alternaci s hostující Barborou Poláškovou. Podruhé se s Řeckými pašijemi setkává Jiří Přibyl, který v nové inscenaci ztvární kněze Fotise, pomyslného vůdce uprchlíků. Poprvé se s tímto titulem setkal před lety coby člen sboru Opery Národního divadla. Představí se také David Szendiuch, Martin Štolba, Elena Gazdíková či Petr Martínek.

Bohuslav Martinů: Řecké pašije (záběr ze zkoušky) – Jiří Přibyl (Fotis), Jakub Rousek (Manolios) – MD Olomouc 2017 (zdroj FB Moravského divadla)

Dílo Bohuslava Martinů se na jevišti Moravského divadla objevilo naposledy v březnu 1990, kdy měla premiéru inscenace jeho opery Divadlo za bránou v režii Františka Pokorného.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat