Opera PLUS slaví 10 let

  1. 1
  2. 2
Milí čtenáři a příznivci Opery PLUS. Je tomu právě rok co znovu ožila redakce našeho portálu pod taktovkou nového týmu redaktorů a muzikologů. Dnes také slavíme desetileté výročí našeho portálu. Jsme nesmírně rádi, že se nám podařilo portál udržet v jeho širokém rozsahu, a že si i nadále udržujeme s téměř 500.000 uživateli a 1.8 milionu zobrazení stránek za rok pozici jedničky mezi českými hudebními časopisy. Níže přinášíme kromě několik statistik také krátký rozhovor s Janem Rossou, který se zasloužil o obnovení a záštitu našeho portálu.
Ilustrační foto (archiv OP)

Od září 2018 do září 2019 navštívilo Operu PLUS téměř 500.000 unikátních uživatelů, kteří vytvořili celkem 1.800.000 zobrazení stránek. Od té doby jsme publikovali 1359 článků, z nichž větší část tvoří autorské texty, recenze, reportáže a rozhovory. Povedlo se nám přinést i několik mimořádných rozhovorů se zajímavou přidanou archivační hodnotou: mimo jiné s Krzrysztofem Pendereckim, Gabrielou Beňačkovou, Liborem Peškem, Vladimirem Fedosejevem, Andreasem Schollem, Cecilií Bartoli i Štefanem Margitou. Archiv Opery PLUS momentálně čítá přes 14.000 článků.

(Data:  Google Analytics 4.9 2018-5.9 2019)

Organizace provozu a směřování portálu spočívá na bedrech ředitele Jana Rossy. Naše čtenáře jistě zajímá, jak udává směr našeho portálu a jeho další myšlenky.

 

Jako první otázka mě napadá a co určitě mnohé zajímá, je kdo jste a proč jste Operu PLUS koupil nebo převzal?
No, to jsou celkem dvě otázky. Na první Vám toho moc nepovím. Studoval jsem na Pražské konzervatoři klavír a skladbu, poté na Akademii múzických umění v Praze a ve Vídni. Studijně jsem také pobýval ve Skandinávii, kde jsem koncertoval a hodně cestoval. Není to tak dlouho co jsem studia dokončil a vášeň pro cestování mě však drží stále. Kromě hudby mě vždy zajímaly přírodní vědy či IT a díky několika projektům, které jsem během studií rozjel, se mi podařilo dosáhnout pracovní svobody, že dělám to, co mě baví a co považuji za smysluplné.

Operu PLUS jsem koupil od pana Víta Dvořáka, neboť mi přišla neskutečná škoda, aby takový projekt skončil i se svým obrovským archivem, který zahrnuje množství výborných materiálů. To byla má první myšlenka – zachovat archiv přístupný online, nicméně po diskuzi s mnoha kolegy jsem se rozhodl obnovit činnost redakce. Myslím, že se to velmi dobře povedlo a většina autorů, kteří s Operou spolupracovali dříve, spolupracují i nyní. V neposlední řadě je tu i pár autorů, kteří jsou svým jménem velice známí, a navíc mají nálepku „kontroverzní“ a stimulují všeobecnou diskuzi. Pro fungování portálu jsem vytvořil neziskový spolek, který na provoz dohlíží.

Nutně zde ale musím zmínit, že právě panu Vítu Dvořákovi patří obrovský dík za to, že takový projekt vytvořil a dotáhl na absolutní špičku. Bez jeho téměř devítiletého úsilí bychom tu nebyli.

Jan Rossa (foto: Linda Páleníková)

Z článku, který Opera PLUS publikovala v dubnu 2018 vyplývalo, že činnost redakce a později i archivu se ukončuje kvůli rozpočtu, respektive seškrtanému grantu. Je tedy podle Vás nyní budoucnost Opery PLUS zajištěna? Jaký je Váš dlouhodobý záměr?
Můj záměr byl projekt primárně udržet při životě, případně jej rozvinout. Podnikatelské nebo komerční úmysly s Operou PLUS nemám. Ono to není dost ani dobře možné, neboť to, čím se portál zabývá je přece jen dost úzce profilované, a i když je jedničkou v oboru, není to srovnatelné například s tím, když jste jednička třeba mezi weby o mobilech, který používá úplně každý. Portál negeneruje žádný finanční zisk. Proto jsme nezisková organizace a veškeré finance jdou na nezbytný provoz a tvorbu obsahu. Granty jsou zcela nepostradatelné, stejně jako práce řady dobrovolníků…, třeba v neposlední řadě i mé maličkosti.

Jste členem nějaké politické strany nebo hnutí?
Ne. Nejsem ani členem ani sympatizantem žádné politické struktury.

Myslíte, že je u nás místo i pro ostatní podobné weby nebo portály a co říkáte na ty které v nedávné době vznikly?
Určitě je. Je tu řada velice kvalitních projektů jako třeba časopis Harmonie nebo HISvoice. Jeden jediný web, byť třeba největší, nemůže nikdy pojmout vše. Ano, po nečinnosti redakce Opery PLUS vzniklo několik webů, nebo spíše blogů, pokoušejících se zaplnit ono vakuum. Vím, kam touto otázkou asi míříte… Samozřejmě to, pokud se někdo pojmenuje podobně jako Vy, šíří o Váš dezinformace, vlastně dělá nekalou soutěž, to je věc jiná. Osobně mi přijde ubohé, když někdo v tak malém rybníčku upřednostňuje své osobní zájmy a nemá jinou vizi, než se svézt na Vaší obchodní značce. Ale víte, to je na jinou diskuzi. Myslím a považuji za podstatné, že Opera PLUS i teď po roce nového provozu je jedinou stránkou v tomto segmentu s denní návštěvností v řádů tisíců lidí denně, což jasně dokazuje, že není projektem jednoduše nahraditelným.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat